SMA Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sma hastalığı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

SMA hastalığı (Spinal Musküler Atrofi), ender karşılaşılan ve kas zayıflığına neden olan bir rahatsızlıktır. İnsan bedeninde yer alan hemen hemen her kasa yayılan bu hastalık, yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir. Batı ülkelerinde daha yaygın karşılaşılan bu hastalık, bebek ölümlerinin en büyük nedenlerinden birisidir. Türkiye’de de ortalama her 8 bin doğumda bir rastlanan bir hastalık haline gelmiştir. Hastalığın bebeklere genetik yollarla geçtiği düşünülmektedir. Hareket hücreleri olarak da bilinen motor nöronların SMA hastalığına yakalanması, kas zayıflığı ya da kas kaybı gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur.

SMA Hastalığı Nedir?

Hastaların bir çoğu, SMA tip 1 hastalığı nedir ve SMA 1 hastalığı nedir gibi sorularla araştırmalar yapmaktadır. Peki, SMA Hastalığı ne demek? SMA, omurilikte yer alan motor sinir hücrelerinin zarara uğrayarak ölmesine sebep açarak, vücudun merkeze yakın kaslarına daha fazla olmak üzere, tüm kaslara tutunana ve bedenin iki tarafının da güç kaybı yaşamasına neden olan bir hastalıktır.

Genetik geçişli olarak ortaya çıkan bu hastalıkta, bacak güçsüzlüğü kol güçsüzlüğünden daha fazla hissedilir. SMA hastaları, SMN geni aracılığıyla protein üretemedikleri için, motor sinir hücreleri yeterince beslenemezler ve bu da kasların güçsüzleşmesine neden olur. Toplum içerisinde gevşek bebek sendromu olarak da bilinmektedir. Bazı SMA (Spinal Musküler Atrofi) hastası kişilerde ciddi yemek yeme problemleri ve solunum sıkıntıları oluşabilir. SMA’nın görme ya da işitme duyularına zarar vermediği bilinmektedir.

Bu genetik hastalık, taşıyıcı olan anne ve babalardan çocuklara geçer. Ancak taşıyıcı anne babalar hasta değildir. Normal bir şekilde hayatlarını sürdüren sağlıklı anne babaların, eğer SMA taşıyıcılığı bulunuyorsa, bebeğe geçme şansı yüzde 25’tir.

SMA Hastalığı Belirtileri

Hastalığın belirtileri hastadan hastaya farklılıklar göstermektedir. En çok karşılaşılan belirti, hiç kuşkusuz kaç güçsüzlüğüdür. Aynı zamanda kas kaybı da sık sık yaşanmaktadır. Hastalarda el titremesi, dil seğirmesi gibi belirtilerle de karşılaşılabilir. Güçsüzlük ve bitkinlik hastalarda omurilik eğriliği olarak da bilinen skolyoza neden olabilmektedir. Ancak bu tarz belirtiler farklı hastalıklarda da ortaya çıkabildiği için, iyi bir nörolog tarafından hastanın incelenmesi gerekmektedir. Belirtiler her ne kadar kişiden kişiye farklılıklar gösterse de, genel olarak SMA belirtileri şunlardır:

 • Kas zayıflaması ve güç kaybı
 • Refleks kaybı
 • El titremesi
 • Kafayı sabit tutamama
 • Beslenme problemleri
 • Sesin cılızlaşması
 • Sık kramp girmesi ve yürüme güçlüğü
 • Kolayca düşme
 • Yaşıtlardan geri kalma
 • Dilin seğirmesi
 • Otururken, ayakta dururken ya da yürürken zorlanma

SMA Hastalığı Neden Olur?

Peki, SMA hastalığı sebebi nedir? SMA’nın nedeni, SMN isimli motor nöron proteinin eksikliğinin oluşmasıyla birlikte, sinir sistemindeki motor nöronun zarara uğramasıdır. Yaşanan eksiklik, SMN1 isimli genin genetik kusurlarına bağlı olarak oluşmaktadır. SMA hastalığı genetik mi diye soracak olursak yanıtımız evet olur. Hastalık, hasta olmayan ama taşıyıcı olan anne ya da babadan bebeğe geçmektedir. Taşıyıcı ailelerin bebeklerinde görülme sıklığı yüzde 25’tir.

Taşıyıcılık Testi

Aileler kolaylıkla SMA taşıyıcılık testi yaptırarak, taşıyıcı olup olmadıklarını öğrenebilirler. Taşıyıcılık testi, bebek sahibi olmak isteyen ailelerin, çocuklarında hastalığın oluşup oluşmayacağını öğrenebilecekleri bir testtir. Herhangi bir SMA belirtisi bulunmayan anne ve babalar, taşıyıcı olabilecekleri için, çocuk sahibi olmadan önce bu testi yaptırmalıdır.

Tedavi Yöntemleri

Hastaların ve hasta yakınlarının en merak ettikleri soru, SMA hastalığı ölümcül müdür sorusudur. Burada SMA hastalığı tipleri de önem göstermektedir. Hastalıkların tipine göre ağırlığı belli olsa da, genel olarak ölümcül bir hastalık olmadığı söylenebilir. Hastalığın henüz kesin tedavi yöntemi bulunamamıştır. Ancak semptomların azaltılabilmesine yönelik çok sayıda tedavi yöntemi mevcuttur. Bu yöntemlerin uygulanmasıyla birlikte, hastaların yaşam kalitesi büyük oranda artırılabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorulan

SMA Hastalığı neden olur?

SMA, anne ve babanın genetik taşıyıcı olduklarını fark etmeden, çocuk sahibi olmalarıyla SMA’lı bebekler dünyaya gelir.

SMA önceden tespit edilebilir mi?

Genetik tarama yapılması sayesinde SMA hastalığı taşıyıcılık durumu önceden fark edilebilir.

SMA Hastalığı tedavi edilebilir mi?

Hastalık tamamen tedavi edilemez ancak ilaçlar sayesinde hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣