Alerjik Rinit Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

alerjik rinit belirtileri gösteren burnu akan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Alerjik rinit ya da saman nezlesi, belirli alerjenlere verilen alerjik tepkiye denir. Polenler, alerjik rinitin en büyük sebeplerinden birisidir. Mevsimlerin değişmesiyle ortaya çıkan alerji belirtileri, akıllara ilk olarak saman nezlesini getirir. Araştırmalar, dünya nüfusunun en az yüzde 10’unda saman nezlesi olduğunu ortaya koymaktadır. Avicenna Hastanesi uzman hekimleri, alerjik rinit hakkında merak edilenleri anlattılar.

Alerjik Rinit Belirtileri

 • Hapşırma
 • Alerjide burun akıntısı
 • Alerjide burun tıkanıklığı
 • Burun kaşınması
 • Öksürme
 • Göz kaşınması
 • Göz sulanması
 • Göz altlarında koyu halkalar oluşması
 • Baş ağrıları
 • Egzama benzeri kaşıntılı bir cilde sahip olma ve kabarmalar çıkması
 • Kurdeşen dökme
 • Aşırı yorgunluk

Hastalar, genellikle bir alerjenle temas ettikten sonra bu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşamaya başlarlar. Tekrarlayan baş ağrıları ve yorgunluk gibi belirtiler de cabasıdır. Ancak ateş yükselmesi, bahar nezlesi belirtisi olarak kabul edilmemektedir. Bazı insanlar, mevsimsel alerjik rinit belirtilerini oldukça az yaşarlar. Bu da onların çok büyük boyutlarda alerjenlere maruz kalmaları gerektiğini ortaya koyar. Ancak belirtilerin kolay ortaya çıktığı insanlar, hayatları boyunca bu belirtilerden birkaçını sürekli yaşarlar.

Rinit Alerji Nedenleri

Hastalar, alerjenlerle temas ettiklerinde vücudun doğal bir kimyasal koruyucusu olan histamin salgılarlar. Bu kimyasal, burun akıntılarına, hapşırmalara ve göz kaşınmalarına neden olabilmektedir.

Alerjinin birinci ve en güçlü nedeni ağaç polenleri olsa da, diğer yaygın alerjenler şu şekildedir:

 • Çim poleni
 • Toz akarları
 • Hayvan tüyleri ve kepekleri
 • Kedi tükürüğü
 • Köpek tükürüğü
 • Ev tozu miteları
 • Küfler
 • Hamam böcekleri

Küfler ve evcil hayvan alerjileri en sık karşılaşılan diğer alerji türleri arasında yer almakta. Hastaların merak ettiği bir diğer soru da, alerjik rinit kronik mi sorusudur. Evet, saman nezlesi akut değil, kronik bir rahatsızlıktır.

Alerjik Rinit Tedavi Yöntemleri

Saman nezlesinin en temel tedavi yöntemi, alerjenlerden uzak durmaya çalışmaktır. Hastaların semptomları çok ağır değilse, reçetesiz satılabilen bir takım ilaçlarla semptomları azaltmak mümkündür. Ancak semptomları ağır yaşayan hastalar, reçeteli ilaç kullanmak zorunda kalabilirler.

Hastaların çok büyük bir bölümü, tedavi için verilen ilaçların kombinasyonlarından en iyi rahatlamayı alırlar. Hastalar, hangi ilaçların kendilerine çok daha iyi geldiğini zamanla anlamaya başlarlar. Peki, alerjik rinit tedavisi nasıl yapılır? Semptomlarıyla beraber alerjik rinit nasıl geçer?

Antihistaminikler

Alerjiniz varsa, alerji uzmanınız bir antihistamin reçete edebilir. Bu ilaç, saman nezlesini ve kurdeşen gibi durumları tedavi eder. Antihistaminikler, alerjik reaksiyon sırasında vücudunuz tarafından salınan bir kimyasal olan histaminin etkilerini önlemeye yardımcı olur. Histaminin etkisini önleyerek alerji belirtileriniz azaltılabilir. Antihistaminikler sıvı, tablet veya burun spreyi olarak mevcuttur.

Antihistaminikler kendi içlerinde şunlara ayrılır:

 • Uyuşukluğa neden olabilen
 • Uyuşukluğa neden olma olasılığı çok daha düşük olan

Olası yan etkiler (genellikle uyuşukluğa neden olanlarda görülür):

 • Ağız kuruluğu
 • İdrar yapma sorunu (özellikle prostat sorunları olan erkeklerde )
 • Kabızlık
 • Uyuşukluk
 • Bazı çocuklarda kabuslar, alışılmadık sersemlik, huzursuzluk, sinirlilik görülebilir

Dekonjestanlar

Bu ilaçlar burnunuzun tıkanmasını ve alerjilerle ilişkili diğer semptomların azaltılmasını sağlayabilir. Dekonjestanlar, kan damarlarınızı daraltarak çalışır, bu da burnunuzun iç yüzeyine sızan sıvı miktarını azaltır. Sıvı, tablet veya burun spreyi olarak türleri bulunur.

Olası yan etkiler:

 • Sinirlilik
 • Uykusuzluk
 • Artmış kan basıncı veya kalp atış hızı
 • Arka arkaya üç veya dört günden fazla kullanılırsa, dekonjestan burun spreyi ile “Rebound rinitis” ortaya çıkabilir. Bu geri tepme, tıkalı burnunuzun daha şiddetli hale gelmesine neden olur ve bu da ilacın kullanımına bağımlı hale gelmenize neden olabilir.

Burun Steroidleri

Alerjik rinit veya saman nezlesinin tedavisinin temel dayanağı nazal steroidlerdir. Bunların vücut geliştirme veya anabolik steroidlere benzemediğine dikkat etmek önemlidir. Bu tür steroidler, böyle durumlarda burunda iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olur. Çok hafif semptomları olanlar dışında nazal steroidler çok faydalıdır.

Nazal steroidlerin tamamen etkili hale gelmesi en az birkaç gün alır, bu nedenle semptomların en iyi şekilde giderilmesi için günlük olarak kullanılmaları gerekir. Sadece mevsimsel alerjisi olanlarda, polen mevsiminin beklenen başlangıcından bir veya iki hafta önce burun steroidlerine başlanmalıdır. Yıllardır alerjisi olanlar için, yıl boyunca nazal steroidler kullanılması gerekmektedir. Nazal steroidler, alerjik olmayan rinit ve nazal polipler için de kullanılır ve sinüs enfeksiyonunun sıklığını azaltmaya yardımcı olabilirler.

Avicenna International Hastanesi uzman hekimleri, alerjik rinit tanı ve tedavisini başarıyla gerçekleştirmektedir. Randevu almak için çağrı merkezini arayarak ya da form doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Alerjik rinit kaç gün sürer?

Alerjik rinit semptomları, alerjiniz olan maddeyle temasınız devam ettiği sürece devam edecektir. Dokunma ve hava yoluyla semptomlara sebep olabilecek alerjenlerden uzak durduktan bir süre sonra belirtiler kaybolabilir.

Alerjik rinit kendiliğinden geçer mi?

Alerjen maddeye olan hassasiyetinizin kendiğinden düzelmesi, tedavi olmadığınız sürece düşük bir ihtimaldir. tedavi olmanız durumunda alerjen maddeye karşı bağışıklığınızın tepki vermesi engellenebilir. Bunun dışında alerji belirtileriniz, alerjenden uzaklaştıktan bir süre sonra geçecektir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣