Üroloji

Üroloji

Açık Prostatektomi

Büyüme gösteren prostat adenomlarının alt batın insizyonu yoluyla retropubik ya da tansvezikal yöntemle çıkartılması işlemine açık prostatektomi ismi verilmektedir.

Transuretral Prostat Rezeksiyonu

Endoskopik açıdan üretral yolun kullanılarak prostat dokusunun çıkartılmasına transuretral prostat rezeksiyonu (TUR-P) ismi verilmiştir.

Lazer Prostatektomi

Transüretral olarak lazer kullanılan, bu sayede prostat üzerinde koagülasyon nekrozu veya vaporizasyon oluşturulan yönteme lazer prostatektomi denir.

Kısırlık (Infertelite)

İlaçla Tedavi

Subfertil erkeklerin büyük bölümünde fizik muayenenin ardından büyük oranda bozuk semen örnekleri bulunur. Bunlar idiopatik açıdan değerlendirilerek ampirik yollarla tedaviye alınır.

Cerrahi Tedavi

Erkek sperm hücrelerinin sağlıklı büyümesine engel olan, değişime uğratan veya gelişimini tamamlamış spermlerin fertilite özelliğini kaybetmesine sebep olan en büyük sebeplerden birisi, varikoseldir. Kısırlık problemi yaşayan erkeklerin yüzde 40’ında varikosel bulunduğu belirtilmiştir. Eğer hastada muayene ya da ultrasonda varikosel bulunursa, ameliyat büyük oranda önerilir.

İdrar Kaçırma

İstem dışı idrar kaçırmaya tıp dilinde Uriner Inkontinans adı verilmektedir. Uygun tedavi yolları aracılığıyla iyileşme mümkündür.

Çalışkan Mesane

Hastaların idrarlarını tutamamalarına tıp dilinde urge inkontinans ismi verilmektedir. Halk dilinde ise aşırı çalışkan mesane olarak bilinir. Sık sık karşılaşılan inkontinans tiplerinden birisidir. Genel olarak ilaç tedavisi ile iyileşme sağlamak mümkündür.

Stres Inkontinans

Karıniçi basıncı arttıran hareketlerle ilişkili olarak yaşanan probleme stres inkontinans ismi verilmektedir. Öksürmek, hapşırmak, ıkınmak, ağır kaldırmak gibi sebepler buna örnek verilebilir. Genel olarak kadınlarda görülür. Bunun sebebi, doğum sürecinde alınan kilolar ve yaşlanmaya bağlı pelvik kasların güçsüzleşmesidir.

Taşma Inkontinans

Mesanenin tamamen boşaltılamamasına verilen addır. İdrar, sık sık ya da sürekli olarak sızıntı şeklinde kaçırılmaktadır. Tedavisi mümkündür.

Fistüle Bağlı Inkontinans

Genel olarak cerrahi travma, pelvik kanser, pelvik radyasyon terapileri, veya doktor müdahalesinin yoğun olduğu doğumların ardından ortaya çıkar. Yoğun olarak vajen ile üretra ya da mesane arasındaki bölgede fistül meydana gelir.

Inkontinans Tedavisi

Hangi hastalığın yaşandığı tespit edildikten sonra tedavi işlemlerinin başında Kegel Egzersizi gelir. Kegel, idrar yollarının bilerek ve isteyerek kasıp bırakma egzersizlerine verilen isimdir. Öte yandan, özellikle Urge tipi idrar kaçırma problemiyle karşılaşan hastalarda, ilaç ve hormon tedavisi uygulanabilmektedir. Cerrahi tedavi gerektiren hastalara öncelikle egzersiz veya kilo vermeleri tavsiye edilmektedir. Stres tipi idrar kaçırma problemi yaşayanlarda ise cerrahi müdahale gerekmektedir.

Üroloji Hekimlerimiz


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.