nistagmus hastalığı olan ela gözlü kadın

Nistagmus (Göz Titremesi): Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Nistagmus hastalığı, gözlerin hareketlerinde olumsuzluklara neden olan ciddi bir göz problemidir. Nistagmus hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabiliriz

Nistagmus Ne Demek?

Nistagmus, gözlerin kontrolsüz ve hızlı bir şekilde sağa, sola ve yukarıya hareket etmesi durumudur. Genellikle her iki gözde de görülen nistagmus rahatsızlığına sahip kişiler, sıklıkla net görememe ve göz titremesi sorunu yaşarlar. Net görüntü sağlayamadıkları için daha iyi görebilmek adına gözlerini kısma veya başlarını çevirmeler mevcuttur. Nistagmus türleri arasında;

 • Horizontal Nistagmus (yatay kayma)
 • Vertikal Nistagmus (dikey kayma)
 • Rotasyonel (Torsiyonel) Nistagmus (döner halde kayma)

olmak üzere üç farklı türü bulunmaktadır. Günlük hayatı etkileyen görme sorunlarından olan göz titremesi, genetik olabileceği gibi sonradan de edinilebilir. Hastalığın sonradan edilmesinde rol oynayan başka hastalıkların sebep olması muhtemeldir.

Nistagmus Nedenleri

Genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıkabilen bu hastalık, sonradan gelişim göstererek ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilir. Nistagmus hastalığın nedenleri arasında;

 • Genetik faktörler
 • Katarakt
 • Şaşılık
 • İnme inmesi
 • Meniere Hastalığı
 • Kafa travmaları
 • Albinizm
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • İç kulak problemleri sonucu

nistagmus sorunlarının altında yatan nedenler olabilmektedir. Bu hastalıklara sahip değilseniz de genetik yatkınlık nedeniyle bebeklikten itibaren göz hastalığının geliştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Nistagmus Belirtileri Nelerdir?

Gözlerinizin kontrolünüz dışında hareket etmesi hastalığın en belirgin özelliğidir. Ancak bunun yanı sıra aşağıdaki belirtilerin görülmesi de muhtemeldir. Göz titremesi belirtileri arasında;

 • Işığa duyarlılık
 • Baş dönmesi
 • Denge bozuklukları
 • Çift görme
 • Baş ağrısı
 • Net görememe, görüş sorunları
 • Karanlıkta zor görme
 • Görüntü sallanıyormuş hissi

nistagmus belirtileri arasında yer almaktadır. Görüşü ciddi anlamda etkileyen hastalığın belirtileri özellikle yoğun stres yaşanan dönemlerde artış gösterebilir.

 

Aklınızda Bulunsun!

Göz titremesi sıklıkla her iki gözü de etkilemektedir. Sadece saniyeler sürebilir veya kalıcı olarak devam edebilir. 

 

Nistagmus Tanısı

Gözler, baktığımız yöne doğru evrilen akıllı birer sisteme sahip gibi gözüken organlardır. Ancak küre hareketlerini kontrol edememeye neden olan bu hastalık günlük hayatı etkileyecek hatta kısıtlayacak noktaya gelebilir. Kendinizde veya çocuğunuzda bu rahatsızlığı varlığından şüpheleniyorsanız, teşhisi için göz hastalıkları uzmanına başvurmalısınız. Gös doktorunuzun belirtilerinizi dinledikten sonra yapacağı görüş testleri sayesinde hastalığın tanısı konulabilir. Görüş testlerinin yanı sıra bu hastalığa neden olan diğer sebeplerin araştırılması adına aşağıdaki diğer testlerde istenebilir.

görüntüleme için kullanılabilecek diğer testler arasında yer alır. Test sonuçları doğrultusunda hastalığı tetikleyen farklı bir neden olup olmadığı ortaya çıkarılabilir.

Nistagmus Tedavisi

Göz titremesi tedavisinde kullanılacak yöntem, hastalığın teşhisinde bulunan nedenlere göre değişiklik göstermektedir. Genetik sorunlara bağlı doğan nistagmus tedavisinde farklı, hastalığa bağlı oluşan göz titremesi tedavisinde farklı yöntemler uygulanabilmektedir.

Doğuştan Nistagmus Tedavisi

Genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıkan hastalıkta, tam tedavi mümkün olmamaktadır. Tedaviler genel olarak görüş netliği kazandırma, bulanık görmeyi engelleyici yöntemler üzerine yapılmaktadır. Kontakt lensler ve gözlükler kullanılarak sağlanan tedavi yöntemi kalıcı bir çözüm değildir ancak görüşü iyileştirme konusunda yardımcı olmaktadır.

Sonradan Gelişen Nistagmus Tedavisi

Sonradan gelişime neden olan hastalığın tedavisi sayesinde, göz titremesi etkileri düzelebilir. Alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi yaşam tarzı kaynaklı sorunlarda, tedavi yöntemi bu alışkanlıklardan vazgeçmekten geçiyor. Bunun yanı sıra hastalık kaynaklı göz titremesi sorunlarında doktorun reçete edeceği ilaçları kullanarak, göz sabitliğini sağlanması kolay olmaktadır.

Nistagmus Ameliyatı

Gözün istemsiz hareketlerini engelleyebilmek adına göz kasları üzerinde cerrahi yöntem uygulaması tercih edilebilir. Ameliyatla tedavi hastalığın semptomlarda düzelme gösterebilir, ancak genellikle ameliyatlar görüşü düzeltme adına yapılmaktadır. Gözde bulanık görme veya uzağı görememe sorunlarına neden olan ışık kırılmaları için lasik lazer göz ameliyatı tercih edilebilir.

 

Sonuç

Göz titremesi rahatsızlığına sahip kişiler, bazen bebeklikten itibaren süregelen bir görüş bozukluğuyla yaşarlar. Günlük aktiviteleri zorlayan, dışarıdan görüntü sorunları yaratan bu hastalık ilerlemesi durumunda hem göz sağlığını hem de psikolojiyi etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Görüntü netliği sağlamak amacıyla kafayı eğme refleksi geliştiren kişilerde zamanla farklı sorunlar da ortaya çıkabilir.

Bahsettiğimiz göz titremesi belirtilerine sahip olmanız durumunda vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almanız önerilir. Nistagmus ve göz sağlığı konularında yardım almak adına, Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Nistagmus kendiliğinden geçer mi?

Göz titremesinin geçme olasılığı hastalığın, nasıl geliştiğine bağlıdır. Genetik faktörüyle geline hastalığın kendiliğinden veya tedaviyle gelişmesi mümkün değildir. Ancak hastalık veya yaşam tarzı kaynaklı göz titremesi oluşumunun tedavisi yada kendiliğinden geçmesi mümkün olmaktadır.

Nistagmus göz titremesi nasıl giderilebilir ?

Göz titremesi tedavisinde tercih edilen yöntem, gözdeki kayma ve titremeyi gidermeye yönelik uygulanmaktadır. Göz titremesi ameliyatı ile göz kaslarına müdahale edilerek gözdeki semptomların azaltılması sağlanabilir. Genellikle göz hareketlerinin sınırlandırılması adına kas gevşetici ilaçlı tedavi yöntemleri tercih edilmektedir.

Çocuklarda nistagmus tedavi edilebilir mi?

Göz titremesi tedavi yöntemleri arasında bahsettiğimiz tüm işlemler hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanılabilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Göz Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.