Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji

enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji

Hayati tehlikeler oluşturan ve çok ciddi yaşamsal riskler yaratan korkutucu hastalık çeşitlerinin başlarında bulunanlardan birisi de enfeksiyon hastalıklarıdır. Bu gibi hastalıklar için tanıda bulunmak ve tedavi sürecini başlatmak amacıyla yapılan laboratuvar faaliyetlerine enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyolojisi adı verilir. Avicenna Hastanesi’nde enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji bölümü uzman doktor kadrosuyla tedavi işlemleri gerçekleştirmektedir. Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyolojisi alanını çok sayıda hastalık içine alır.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyolojisi

Avicenna International Hospital’da parazit, bakteri ve virüs türü mikroorganizmaların sebep olduğu bütün türlerden hastalıkların tanı konması, tedavi süreci ve gözlemi, son teknoloji ve uzman doktor kadrosuyla enfeksiyon ve mikrobiyoloji tıbbi bölümünde gerçekleştirilmektedir. Birimimizde, bakteri, virüs, parazit ve mantar gibi hastalık türlerinin tamamı tedavi altına alınmaktadır.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyolojisi Bölümümüzde,

gibi hastalıklar tedavi edilmektedir.

Öte yandan mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları, seyahat öncesi aşılar ve yetişkin insanların aşılanması gibi süreçlerle de ilgilenir. Bu birim aynı zamanda hastane içi enfeksiyonları kontrol eder. Hastane içerisindeki enfeksiyonları olabilecek en az seviyeye çekmek için çalışma yürütür. Hastalara, yakınlarına ve hastane çalışanlarına yine mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları bölümü uzman doktorları eğitimler düzenler.

Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji

Enfeksiyon ve mikrobiyolojinin çalışma bölgesine giren hastalıklar çok fazladır. Bu hastalıklar, bir insanın ömründe çok büyük bir yer kaplar. Bir insan yaşamı boyunca en az bir kez enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyolojisi bölümü hastalıklarından birisine kapılmıştır. Bu sebeple her insan en az bir kez enfeksiyon hastalıkları doktorlarına başvuru gerçekleştirmiştir. Enfeksiyon hastalıklarının çok çeşitli olması ve neredeyse bütün organlara tutunabilmesi sebebiyle, tanı yapabilmek için detaylı anamnez, detaylı muayene ve çok sayıda test gerekmektedir. Enfeksiyon hastalıklarının çoğu, doğru tanı yapılarak ve uygun tedavi uygulanarak yenilebilir.

Hastane Enfeksiyonu

Son yıllarda hastane sayılarında belirgin bir yükseliş olması, hastanelerde yatan hastaların sayılarının artması, antibiyotik kullanımının çoğalması gibi sebeplere bağlanan hastane enfeksiyonları, enfeksiyon kontrol mücadelesinin doğru uygulanmasıyla yenilebilirler. Yataklı tedavi veren kurumlar, ancak hastane enfeksiyonlarını minimum seviyeye indirerek kalitelerini ortaya koyabilirler. Bu kapsamda Avicenna Hastanesi enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji bölümü uzmanları, hastane enfeksiyonuyla mücadele kapsamında hummalı bir çalışma yürütür. Öte yandan yine uzman doktorlarımız, antibiyotik kullanımını kontrol altına alabilmek için eğitim ve çalışmalar yürütür. Enfeksiyonların tanısını yapabilmek amacıyla laboratuvar hizmetlerinin neredeyse tamamına yakını üstün teknolojilerle gerçekleştirilir.

Enfeksiyon Tedavisi

Günümüzde çok sayıda hastalığın sebebi henüz belirlenememişken, enfeksiyon hastalıklarının neredeyse tamamının sebepleri belirlenmiştir. Avicenna International Hospital’da tüm enfeksiyon hastalıklarını inceleyen ve araştıran uzman doktorlar, tanı, gözlem ve tedavi konusunda tüm çalışmaları yürütürler. Araştırmaların tamamı, vücudu hasta eden virüs, bakteri, mantar ya da parazitlerin tespit edilmesi için gerçekleştiriliyor.

Bağışıklık Yanıtı

Enfeksiyon hastalıklarının çoğunda hastalık, bağışıklık sistemine karşı direnç geliştirebilir. Böyle durumlarda aşı yapmak gerekebilir. Aşı oldukça güçlü bir korunma yöntemidir. Mikroorganizmaların sebep olduğu hastalıkların tanısında, idrar, boğaz, balgam ve bunun gibi örneklerden çok sayıda hastalığın testi gerçekleştirilir.

Enfeksiyon Belirtileri

Mikrobiyoloji enfeksiyon hastalıkları söz konusu olduğunda birden çok belirtisi ve bulgusu olabilir. Bunlar genel olarak ateşlenme, üşüme hissi, vücudun kontrolsüz olarak titremesi, halsizlik ve yorgunluk, iştah kaybı, yoğun ağrı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler ve bulgular olarak karşımıza çıkar. Öte yandan enfeksiyonun türüne ve bulaştığı yere bağlı olarak özel belirtiler de ortaya çıkabilir. Bunlar, ishal, kabızlık, eklemsel ağrılar, deride döküntüler olması ve kızarıklıklar olarak karşımıza çıkabileceği gibi, yoğun öksürük, sarılık ve bilinçsel bozukluklar olarak da görülebilir. Avicenna International Hospital’ın uzman doktorları enfeksiyon belirtileri konusunda modern tıbbın tüm imkanlarını kullanmaktadır. Öte yandan tüm enfeksiyonlar hakkında danışmanlık hizmeti de sunmaktadırlar.

Enfeksiyon Hastalıkları ile Mücadele

Enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyolojisi bölümü hastalıkları ülkemizde sık sık görülür. Fakat modern tıp, enfeksiyon hastalıkları ile mücadele kapsamında ciddi ilerlemeler kaydetmiştir. Öyle ki, çağdaş yoğun bakım imkanları, kanser tedavisi yöntemlerinde görülen ciddi ilerlemeler, cerrahi operasyonların kalitesinin artması, insan ömrünü bir hayli uzattı. Fakat, bu tarz gelişmelerin tümü, insanoğlunun bağışıklık sistemini baskı altına aldı. Kimi zaman insanların alt yapısında yer alan primer hastalıklara kimi zamanda gerçekleştirilen tedaviye bağlı olarak ortaya çıkan bağışıklık sisteminin baskı görmesi durumu, fırsat kollayan ve çoğu savunma sistemine direnç gösteren mikroorganizmalara gün doğurur. Bu mikroorganizmalarla gelişim gösteren enfeksiyonların sayısında da buna bağlı olarak ciddi bir artış yaşanır.

Enfeksiyon Hastalıkları Nasıl Bulaşır?

Enfeksiyon hastalıkları bulaşma şekilleri, enfeksiyonunun bireyden bireye nasıl bulaşacağını anlatır. Enfeksiyonlar, aksırırken, öksürürken, konuşma gerçekleştirirken, ağızdan çıkan damlacıkların başkaları tarafından hava yoluyla içe çekilmesiyle bulaşır. Öte yandan tensel temasla da hastalıklar bulaşabilir. Hastaların kullandıkları yataklar, yatak örtüsü ve yastıklar, yiyecek ve giyecek gibi eşyalar da hastalıkların bulaşmasına sebebiyet verir. Bakteri ve virüslerin bulaştığı yiyecek ve içecekler de enfeksiyonları taşımaktadır. Bunun yanında enfeksiyonlu bir anne, doğum sırasında bebeğine enfeksiyon bulaştırabilir. Frengi, kızamıkçık, gonore konjonktiviti (belsoğukluğu hastalığının bebeğin gözünde oluşturduğu iltihap) gibi hastalıklar, doğum esnasında bebeklere bulaşır.

Lyme Hastalığı

Enfekte olmuş kenelerin ısırması ile ortaya çıkan Lyme hastalığı, bakteriyel bir enfeksiyon hastalığıdır. Baş ağrısı, ateş ve kızarıklıkla kendini belli eden bu ciddi hastalık, belirtileri görüldüğü anda tıbbi yardım alınmalıdır. Tedavinin ihmal edilmesi sonucunda kalp ve sinir sisteminde yayılmalara neden olabiliyor. Dikkatli olunması gereken Lyme hastalığı, Avicenna Hastanesi’nde tedavi edilmektedir.

lyme hastalığı

Lyme Hastalığı Nedir?

Lyme hastalığı, Borrelia bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur ve daha çok bir kene sokması yoluyla insanlara bulaştığı düşünülür. Lyme hastaları, Borrelia burgdorferi bakterisini ve Borrelia bakterisinin diğer alt türlerini taşır. Son dönemde yapılan araştırmalar, Lyme hastalığının vücut sıvıları aracılığıyla ya da anneden çocuğa ve hatta diğer vektörlerden bulaşabileceğini göstermektedir.

Lyme hastalığı ciddi bir hastalıktır ve multisistemik sağlık sorunlarına neden olabilir. Bakteri vücuda bir kez girdiğinde, pek çok doğru test olmadığı için tanı koymak kolay olmadığı için diğer hastalıklarla karıştırılabilecek birçok farklı belirti gelişebilir.

Lyme hastalığı eklemleri, bağışıklık sistemini, kalp damar sistemi, kasları etkileyebilir. psikiyatrik sıkıntılar ve sinir sistemi üzerine uzun süreli hastalığa yol açabilmektedir. Ancak hastalık erken evrelerde yakalanırsa ve  Lyme hastalığı antibiyotiklerle tedavi edilirse, hastalığı olan çoğu kişi tamamen iyileşebilir. Ancak hastalık gözden kaçtığında ve kronikleştiği takdirde, tedavisi daha karmaşık hal alacak ve hastalığın ilerlemesini durdurmak için daha fazla önleme gereksinim duyulacaktır.

Lyme Dostu Hastane

Lyme hastalığı hızla yayılıyor ve diğer birçok hastalığı taklit eden belirtilere sahiptir. Birçok Lyme Borreliyoz hastası çok çeşitli bulgulardan kaynaklı sıkıntı yaşamaktadır. Sağlıklı sistemde Lyme hastalarının uğradığı ayrımcılık güncel bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Lyme tedavileri içerisindeki güncellemeleri takip etmeye ve onlara en güncel çözümlerle, Lyme konusunda uzman hekimlerle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Avicenna Hastanesi’nde Lyme hastaları ile yakından ilgilenilip, güvenli ve etkili tedavi yöntemleri konusunda yardımcı oluyoruz.

lyme hastalığı hasta-doktor

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣