retinal dekolmanı kontrolü yapan doktor ve kadın hasta

Retinal Dekolmanı: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Retina dekolmanı, gözümüzün arka kısmında yer alan retinanın ayrılması durumunda yaşanan ciddi bir göz rahatsızlığıdır. Retinal dekolman durumu belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Retinal Dekolmanı Nedir?

Retina dekolmanı, gözün arka kısmında yer alan retinanın olması gerektiği konumdan uzaklaşarak tabakadan ayrılması durumudur. Kan damarlarından ayrılan retina, gözün görme işlevinde sorunlar meydana getirir.

Bulanık görme, gözün önüne karartı inmesi gibi ciddi görüş bozukluklarına yol açabilecek olan retinal dekolman, tedavi edilmediği durumlarda kalıcı görme kaybına kadar ilerleyebilir. Bu durumun önüne geçmek ve geç kalmadan müdahale edebilmek için aşağıdaki belirtileri inceleyebilirsiniz. Bu belirtileri görmeniz durumunda göz hastalıkları uzmanlarından acil tıbbi müdahale almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Retinal Dekolman Belirtileri

Ayrılmış retina durumunda gözünüzde meydana gelecek bazı belirtiler ortaya çıkar. Bunlar arasında;

 • Göz önünde yanıp sönen ışıklar
 • Gözde sinek uçuşmaları
 • Gözün görüş alanı içerisinde beliren gölge
 • Görüş alanında beliren gri perde
 • Bulanık görme
 • Gözde ağrı hissi

ayrılmış bir retinanın ilk belirtileri arasında olabilir. Retina ayrılması durumu hemen belirti vermeyebilir, bu nedenle gözünüze bir darbe alır veya bir kaza geçirirseniz göz sağlığını kontrol ettirmek için belirti beklemeden göz sağlığı uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir.

Retina Dekolmanı Neden Olur?

Retina ayrılması durumunu yaşanması üç ana başlık altında incelenebilir. Bu başlıklar;

Regmatojen

Retina dekolmanı oluşmasının en yaygın nedeni olarak regmatojen durumu gösterilebilir. Retina yırtığı anlamına gelen durumda, yırtından sızan göz sıvısı retinanın arka kısmında toplanmaya başlar. Zamanla biriken göz sıvısı nedeniyle retina gözün arkasından ayrılır ve dekolmana neden olur. Genellikle yaşa bağlı ortaya çıkan sorunlardan biridir.

Traksiyonel

Retinada meydana gelen yara dokusu, retinayı gözün arkasına doğru çekip çıkarabilir. Genellikle uzun süre devam eden kan şekeri sorunları ve kan damarlarındaki problemler bu sorunun oluşmasında etkili olur.

Eksüdatif

Regmatojen nedenine benzer bir durum olan eksüdatif, retinada yırtık oluşmadan göz sıvısının retina arkasına birikmesiyle meydana gelir. Göz iltihabı kaynaklı olan bu sorun nedeniyle zamanla retina göz arkasından ayrılır. Eksüdatif, retina seröz dekolmanı üzerinde etkili nedenlerden biridir.

Ayrılmış retina durumu başlarda belirti vermeyebilir ancak rutin göz kontrolleri sırasında ilerlemeden tespiti sağlanabilir.

Retina Dekolmanı Risk Faktörleri

Risk faktörlerini taşıyan kişiler, bir darbe almadan veya yırtılma olmadan dekolman sorununa yakalanabilirler. Bu faktörler şöyle sıralanabilir;

 • Glokom (göz tansiyonu)
 • Uzağı göremeyenler (Miyop)
 • Katarakt olanlar
 • Yaralanma, travma geçirenler
 • Retina dekolmanı aile geçmişine sahip olanlar
 • Retinası zayıf olan kişiler
 • Göz içi ameliyatı geçirmiş olanlar

retina dekolmanı olma ihtimalleri bir adım öndedir. Göz sağlığını korumak ve erken önlem almak adına, risk faktörlerini taşıyan kişilerin düzenli göz muayenesi yaptırması önerilmektedir.

Retina Dekolman Tanısı

Tanı konulması için belirtiler öncesinde veya sonrasında göz muayenesine ihtiyaç vardır. Göz muayenesi öncesinde göz irisini genişletecek damla damlatılarak, irisin gerekli genişliğe ulaşması amaçlanır. Büyüyen irisler sonrasında göz muayenesi ve diğer testler yapılarak tanı konulabilir. Retina görüntülenmesinde yardımcı olacak uygulamalar;

Optik Koherens Tomografi: Göz muayenelerinde kullanılan görüntüleme cihazı, başınızı bir desteğe koyarak yüzünüzü yasladığınız alettir. Gözü genişleten damlalar kullanıldıktan sonra yapılan muayene sayesinde göz sağlığı kontrolü yapılabilir.

Göz Ultrasonu: Bu işlemde, göz taraması için gözünüze yerleştirilen bir alet bulunmaktadır. Gözlerinizi kapattıktan sonra gözünüzün üzerine bir tarama cihazı yerleştirilir. Siz hareketsiz dururken cihaz gözünüzü tarar ve göz içi görüntülemesi sağlanmış olur. Göz ultrasonu acısız ve kısa süren bir işlemdir.

Retina Dekolman Tedavi Yöntemleri

Retina dekolmanı tedavisinde farklı seçenekler bulunmaktadır. Lazerle tedavi ve retina dekolmanı ameliyatı, gözde meydana gelen görme sorunlarını iyileştirme veya tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Tercih edilebilecek tedavi yöntemleri arasında;

Lazer Tedavisi ve Kriyopeksi Tedavisi

Retinanın ayrılması durumun başlangıç seviyesinde fark edildiğinde, lazerle tedavi veya dondurma işlemi uygulanabilir. Bu uygulamalarla retinanın yerinde tutulması sağlanabilir.

Retinal Dekolman Skleral Toka Tedavisi

Retina dekolmanı ameliyatlarından biri olan skleral toka işleminde, göz küresinin çevresine bir bant yerleştirilir. Bu bant gözü içeri doğru bastırarak, gözün arka kısmının retinayla birleşmesine yardımcı olur. Bu şeffaf bant şeklindeki parça dışarıdan görülmemektedir ve genellikle işlem sonrasında geri çıkarılmaz.

Pnömatik Retinopeksi

Bu işlemde, göz içerisinde vitröze gaz kabarcığı enjekte edilir. Bu kabarcık retinaya baskı yaparak retinayı göze doğru iter ve retina doğru konuma gelerek iyileşir. İşlemde yap kabarcığı tercih edilirse, iyileşme gösterildikten sonra kabarcık çıkartılır. Hava veya gaz kabarcığı ise göz içerisinde kalır ancak dalış veya yüksek irtifalarda uçuş gibi aktivitelere sınırlama getirilebilir.

Pnömatik Retinopeksi işleminden sonra kullanılan kabarcık türüne göre doktorunuz tarafından bilgilendirileceksiniz. Gaz kabarcıklarında durum değişiklik gösterebildiği için uyulması gereken kurallara uyarak göz üzerinde tekrardan hasar oluşturacak bir aktivite yapmaktan kaçınınız.

Aynı zamanda retina dekolmanı ameliyatı ne kadar sürer diye merak ediyor olabilirsiniz. İşleme göre değişiklik gösteren göz ameliyatları süresi değişiklik gösterecektir. Ancak retina dekolmanı ameliyatı sonrası görme sorununun ortadan kalkması ve göz ameliyatı sonrası iyileşme süreci yaklaşık 2 ay sürmektedir.

Retinal Dekolmanı Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Tüm cerrahi işlemler sonrasında olası ihtimal komplikasyonlar bulunmaktadır. Bunlar arasında ;

 • Retinal dekolmanı ameliyatı sonrası gözde kanama
 • Göz enfeksiyonları
 • Glokom
 • Katarakt oluşumu

sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak ameliyat öncesinde, doktorunuz tarafından işlem sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar hakkında bilgilendirebilirsiniz. Komplikasyonları önlemek için yapılması gerekenlere uyarak, riskli bir oluşum olmasını önleyebilirsiniz.

Retinal yırtıkların ve ayrılmaların oldukça ciddi sonuçları olduğu, görme duyunuzu kaybedecek sonuçlar doğurabileceğini unutmayın. Göz sağlığınızı korumak için rutin kontrollerinizi Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları uzman doktorlarımızdan randevu alarak tamamlayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Retinal ayrılmalar tehlikeli midir?

Retinadaki ayrılmaların fark edilmemesi ve ilerlemesi durumunda tehlikeli olabilir. Tedavi edilmeyen ayrılmalar gözünüzde görüş kaybı ve farklı görme bozuklukları gelişmesine neden olmaktadır.

Retinal ayrılmaların yaşla ilgisi var mıdır?

Evet, bu göz hastalığında yaş etkili bir faktör olmaktadır. Yaş ilerledikçe zayıflayan retina, zaman içerisinde gözün arka duvarından ayrılabilir. Bu nedenle genellikle 50 yaşından sonra gözde retinal ayrılmalar görülme sayısı artmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Göz Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.