Şaşılık (Gözlerde Kayma) hastası çocuk

Şaşılık (Gözlerde Kayma) Neden Olur?

Şaşılık ya da gözlerde kayma rahatsızlığı, gözlerin aynı açıda yer almaması ve birbirlerinden farklı taraflara bakması olarak basitçe tanımlanabilir. Göz hareketliliğinin senkronik olmaması olarak da tanımlanabilmektedir.

Şaşılık Nedir?

Sağlıklı insanlarda gözler, birbirleriyle uyum içerisinde hareket ederler. Bir takım sebeplere bağlı olarak gözlerin birbirleriyle uyumunun kaybolması, gözlerde kayma ya da şaşılık olarak isimlendirilir. Şaşı insanlarda genel olarak bir göz düz, diğer göz farklı yöne bakar. Ağır vakalarda iki gözün de farklı yönlere baktığı görülebilir. Göz kaymaları kimi zaman geçici olabilse de, genellikle tedavi edilmesi gereken bir kalıcılık söz konusudur.

Şaşılık Neden Olur?

Gözlerde kayma problemi, gözlerin birbirleriyle hareket etme kabiliyetini kaybetmesidir. Bunun sebebi, her gözde 6 adet göz kası olması ve bunlardan bir ya da birkaçının güç orantısının dışında kalmasıdır. Bu kaslar arasında güç uyumu olmadığı durumlarda, gözlerde kayma meydana gelir.

Şaşılık Belirtileri

Gözlerde kayma genellikle bebeklik ya da çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın en net belirtisi, gözlerden birinin ya da ikisinin birden farklı yönlere bakmasıdır. Bebeklerde şaşılık belirtilerinden en güçlüsü, gözlerden birinin yukarıya, aşağıya ya da sağa, sola bakmasıdır. Çocuklarda ise güneşe bakarken bir gözü kapama, iki gözü kullanırken daha iyi görebilmek için kafayı ön tarafa eğme gibi belirtiler kendisini gösterir. Diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Göz sulanması
 • Çift görme
 • Baş ve göz ağrıları
 • Bulanık görme
 • Kafayı farklı yönlere çevirerek görmeye çalışma
 • Üç boyutlu görme kaybı

Şaşılık Nasıl Belli Olur?

Gözlerde kayma genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar. Bu dönemde aileler, bebeklerinin gözlerindeki kaymaları fark edebilirler. Aynı şekilde çocukluk döneminde de ortaya çıkabilen şaşılık, genellikle gözlerde farklı yönlere bakma şeklinde kendisini gösterir. Öte yandan doktor muayenesinde gerçekleştirilebilecek çeşitli şaşılık testi türleri bulunmaktadır. Bu testler genel olarak şunlardır:

 • Örtme testi
 • Alternan örtme testi
 • Prizma örtme testi
 • Korneadan ışık
 • Krimsky testi
 • Maddox cam çubuk ve kırmızı cam testleri

Şaşılık Nasıl Geçer?

Gözlerde kayma asla kendi kendisine iyileşmez. Hatta hastalık, zamanla daha da kötüleşir ve göz tembelliğine de yol açabilir. Bu yüzden hastalığın teşhis edilmesiyle birlikte, hiç vakit kaybetmeden tedavi süreci başlatılmalıdır.

Şaşılık Tedavisi Nedir?

Tedavi süreci, şaşılığın türüne, hastanın yaşına, görme yetisine göre farklılıklar göstermektedir. Asla kendi kendisine geçmeyen bu hastalığın mutlaka tedavi süreci başlatılmalıdır. Bazı çocuklarda gözlük kullanımı ile tedavi mümkündür. Bu yüzden tedavi sürecinde atılacak ilk adım, gözlük teşhisidir. Eğer gözlerde kaymaya bağlı olarak göz tembelliği de başlamışsa, göz kapama tedavisi uygulamak faydalı olacaktır.

Şaşılık Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Gözlerde kayma sadece estetik bir problem değil, insanların günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir hastalıktır. Her ne kadar ameliyatsız tedavi yöntemleri açısından çocuklarda tedavi daha kolay olsa da, şaşılık ameliyatı ile her yaştan hasta tedavi edilebilmektedir. Bu yüzden yetişkinlik döneminde gözlerde kaymanın ortaya çıkma nedeni iyi araştırılmalı ve öncelikle bu neden ortadan kaldırılmalıdır. Ardından uygulanacak şaşılık ameliyatı sonrası hasta, eski görme sistemine yeniden kavuşabilir. Bu yüzden hafif şaşılık hissedildiği anda doktora gitmek yararlı olmaktadır.

Şaşılık Tamamen Düzelir mi?

Gözlerde kayma tedavisinde erken teşhisin yeri çok büyüktür. Gözlük kullanarak, enjeksiyon tedavileri yaparak, göz kapama yöntemlerinden faydalanarak ve ameliyat tekniklerini kullanarak gözlerde kaymayı tedavi etmek mümkündür. Bu tedavi yöntemlerinden bir ya da birkaçını kombineleyerek uygulanacak tedavi süreciyle, hastalığı tamamen yenmek mümkündür. Aynı zamanda tedavi sürecinde göz botoksu gibi uygulamalarla, estetik düzelmeyi elde etmek de çokça uygulanmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gözde şaşılık neden olur?

Nedeni tam olarak bilinmese de, bazı ailelerde genetik geçiş önemli faktördür. Beyin hasarları, mongolizm, beyin tümörleri, görmeyi düşüren katarakt, göz yaralanmaları ya da tümörler de şaşılığa yol açar.

Şaşılık tamamen düzelir mi?

Şaşılık kendi kendine zamanla düzelmez. Bazı şaşılık tipleri gözlük kullanımı ile tamamen tedavi edilebilir.

Şaşılık nasıl tedavi edilir?

Göz kaymaları 2 – 3 yaş civarında ortaya çıkar ve çoğunlukla gözlük ile düzelir. Gözlük takıldığı halde düzelmeyen kaymalara ise cerrahi müdahale gerekir.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.