transplantasyon cerrahisi organ nakli

Doku ve organların donörler aracılığıyla değiştirilmesini kapsayan Transplantasyon Cerrahisi, birçok alanda kullanılmaktadır. Organ nakli işleminin hangi doku ve organlarda yapılabildiği tüm detaylarıyla yazı içeriğimizde.

Organ Nakli Nedir?

Organ nakli ameliyatı; vücuttaki değişmesi gereken organın, başka bi donörden alınan organlar değiştirilmesi almanına gelmektedir. Çocukluktan yaşlılığa farklı yaş gruplarında uygulanan organ nakli, sadece organları değil doku naklini de kapsıyor. Transplantation ameliyatının başarılı geçmesi sonucunda yaşam kalitenizin eskiye göre daha yüksek olması beklenebilir.

Organ Nakli Hangi Organlardan Yapılır?

Organ nakli yapılabilen organları doku ve organ olarak iki başlık altında inceleyebiliriz. Nakil yapılabilecek organlar arasında;

Doku Nakilleri;

 • Kornea
 • Kan damarları
 • Kalp kapakçıkları
 • Tendon nakilleri
 • Kemik nakli
 • Sinir nakli
 • Deri nakli
 • Kemik iliği nakli

yapılabilen doku nakilleri arasında yer almaktadır. Uyumluluk sağlandığı takdirde ölmüş dokulara nakil yapılabilecek, tekrar eski işlevi kazandırılabilir.

Organ Nakilleri

 • Böbrek
 • Kalp
 • Karaciğer
 • Akciğer
 • Pankreas
 • Rahim
 • Bağırsak

gibi organlarda donör uyuşması olması durumunda nakil işlemi uygulanabiliyor. Kan gruplarının aynı olması ve uyumun sağlanması durumunda ameliyatlar başarıyla gerçekleşmekte ve alıcı tarafından tam uyumluluk sağlanabilmektedir.

Organ Nakli Nasıl Uygulanır?

Doku ve organ nakillerinde transfer işlemi, organın eski işlevini yerine getiremedi, hasar aldığı durumlarda gerçekleşmektedir. organ nakli uygulaması, bazen canlı bir donörden bazen de ölü (kadavra) bedeninden yapılabilir. Organ bağışçısı olmak için başvuru merkezlerine başvurduğunuzda, tarafınızın ölüm veya beyin ölümü durumlarında organlarının alınması adına onay ermiş oluyorsunuz. Form doldurarak organ bağışçısı olmaya hak kazanıp, organ bağışçısı kartı taşımaya başlıyorsunuz. Bahsettiğimiz durum sadece hayatınızın sonlanması durumunda geçerli olup, canlıyken organ bağışçısı olma zorunluluğunuz yoktur.

Organ nakli ameliyatı sırasında ise; ameliyathane ortamında, steril bir şekilde gerçekleştirilen işlemde hızlı olmak önemlidir. Sağlıklı organın bozulmadan hızla nakledilmesi gerçekleştikten sonra alıcı hastaya transferi sağlanır. Birçok farklı organ için yapılabilen nakil işleminde, nakil olacak bölgeye göre süre değişmektedir. Organ nakli sonrası tedavi sürecinde hastanın organla sağladığı uyum, vücut tepkileri gözlemlenebilir.

Organ Nakli Şartları Nelerdir?

Bir hayatı kurtarmak için organ bağışı adımını atmak istiyorsanız, öncelikle aşağıdaki transplantasyon cerrahisi şartlarını kontrol etmelisiniz;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Bağışı hiçbir etki altında kalmadan, detaylı düşünerek karar vermiş olmak.

gibi şartlar aranmaktadır. Organ nakli için onay verildikten sonra yaşamınızın sonlanması veya beyin ölümünün gerçekleşmesi durumlarında, organlarınız başka bedenlerde hayat bulmaya devam edebilir.

Organ Bağışı Nereden Yapılır?

Organ bağışçısı olmak için gerekli şartlara sahipseniz, bağışçı olmak için; Türkiye Organ Nakli Vakfı, devlet hastaneleri ve özel hastanelere başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz sırasında verilen formu doldurduktan sonra organ bağış kartı tarafınıza verilecektir. İşlemden sonra yakınlarınıza organ bağışçısı olduğunuz hakkında bilgi vererek, sonrasında oluşabilecek sorunları engelleyebilirsiniz. Transplantasyon cerrahisi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı doktorlarımızdan randevu alıp, süreç hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

En çok hangi organın nakli yapılır?

Türkiye en çok yapılan organ nakli böbrek ve karaciğer nakilleridir. Genellikle böbrek yetmezliği, taş sebebiyle oluşan fonksiyon bozuklukları sebebiyle böbrek nakli ve alkol, sigara kullanımına bağlı olarak karaciğer işlevsizliği ilk sıralarda yer almaktadır.

Organ naklinde yaş sınırı var mıdır?

Organ nakli ameliyatında alıcı olmak için yaş sınırı yoktur ancak organı verecek kişi (donör) olacaksanız 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Beyin ölümü gerçekleşmiş hastadan nakil yapılabilir mi?

Evet, beyin ölümü gerçekleşen hastalardan organ nakli yapılarak, başka hayatlara yardımcı olunabilir.

Organ naklinde kan grubu uyumu önemli midir?

Organ nakli ameliyatlarında, Rh olarak bilinen (-) ve (+) uyumu önemli değildir. Nakiller sırasında kan gruplarının uyumlu olması yeterli olacaktır.

Organ bağışçısı oldum, vazgeçebilir miyim?

Evet. Organ bağışından vazgeçtiyseniz nakil merkezlerine bunu bildirip, bağış kartını taşımayı bırakmanız yeterli olacaktır. Ancak bağışçı olmanın, organ nakli bekleyen hastalar için ne kadar önemli olduğunu tekrardan düşünmelisiniz.

Organ bağışı yapan kişinin cenaze bütünlüğü bozulur mu ?

Transplantasyon cerrahisi sırasında organ çıkarımı, göğüs kemiğinden karına kadar olmaktadır. Alınabilecek organlar çıkarıldıktan sonra, karın boşluğu kapatılarak, vücut bütünlüğü tekrardan sağlanır. Böylelikle cenazeye zarar gelmemiş, bütünlüğü bozulmamış olacaktır.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Uzman Doktorları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣