Fistül ağrısı

Fistül: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Organlar arasındaki anormal bağlantılarla meydana gelen Fistül, yaşanan ağrı ve şişliklerle kendini belli etmektedir. Fistül sorunu olanların merak ettiği belirtileri, tanısı ve tedavisi hakkında tüm detaylar yazı içeriğinde.

Fistül Nedir?

Fistül: vücut içerisinde normal şartlarda birbirine bağı olmayan iki organın arasında, anormal bir bağlantı olması durumudur. Bağlantı veya geçiş olarak düşünebileceğimiz fistüller, bazen bağırsak-deri arasında bazen ise vajina-rektum gibi farklı yerlerde ortaya çıkabilmektedir. Vücuttaki İltihaplanmalar ve ya zedelenmeler durumunda fistüller kendiliğinden gelişebilir. Hastalığın bu durumlarında en sık karşılaşılan tür ise perianal fistül olmaktadır.

Fistül Türleri Nelerdir?

Birden fazla organın birbirine normal olmayan bir şekilde bağlantısıyla ortaya çıkan hastalık, farklı organlarda görülebiliyor. Fistül çeşitleri arasında;

Anal Fistüller;

 • Anorektal : Anal kanal etrafında bulunan deri arasında oluşmasıyla meydana gelir.
 • Retkovajinal : Anus ve vajina arasında geçiş sağlayan bir delik oluşması durumunda meydana gelir.
 • Kolovajinal : Vajina ve kolon arasında bağlantı olması durumudur.

İdrar Yolu Fistülleri;

 • Vezikovajinal : Bu fistül türünde delik, mesane ve vajina arasında bir yerde gelişmektedir.
 • Vezikouterin : Mesane ve rahim arasında bağlantı oluşması durumudur.
 • Üretovajinal: Üretra ve vajina arasında gelişmesi durumudur.

Diğer Fistül Türleri:

 • Enteroenteral Fistül: Bağırsağın iki kısmı arasında oluşması durumudur.
 • Kolokutanöz Fistül: Kolon ve deri arasında oluşması durumudur.

Fistül Neden Olur?

Fistüller; zor geçen doğumlar, tedavi edilmemiş apseler veya Crohn Hastalığı gibi durumlar, hastalığın oluşumuna sebep olabilir. Organlarda meydana gelen iltihaplanma, genellikle hastalığa neden olan ilk nedenler arasındadır. Hastalığın oluşumları bazen radyasyon alımına bağlı olarak, altında bir hastalık olmadan da ortaya çıkabilir.

Fistül Belirtileri Nelerdir?

Hastalık oluşumunda görülen semptomlar arasında;

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Ateş
 • Karın ağrısı
 • Sıklıkla idrar kaçırma
 • Genital organda tahriş
 • Kronikleşmiş idrar yolu enfeksiyonu
 • Vajinadan dışkı sızıntısı
 • Anüs etrafında şişlik
 • Ağrılı bağırsak hareketleri
 • Anüsten sızan kötü kokulu sıvı

gibi belirtiler temel belirtiler olarak gösterilebilir. Birçok çeşidi olan fistül türleri farklı belirtiler gösterebilir. Bu belirtilerden birkaçını aynı anda yaşamanız durumunda bir genel cerrahi doktoruna muayene olmanız önerilir.

Fistüle Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Hastalığın oluşumunun altında yatan sebep bazen hastalıklar olabilir. Bu duruma sebep olan hastalıklar arasında;

 • Tüberküloz
 • Divertikülit
 • Kanser
 • Radyasyon
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Crohn Hastalığı

yer alıyor. Bazı durumlarda hastalığın tedavisinden önce altında yatan hastalığın tanısının konulması ve aynı anda ikisinin de tedavisinin yapılması gerekebilir.

Fistül Tanısı Nasıl Konur?

Belirtilerinden şüphelenip bu hastalığa sahip olup olmadığınızı anlamak için bir genel cerrahi uzmanına başvurmanız gerekiyor. Öncelikli olarak fiziki muayene sonrasında görüntüleme teknikleri kullanılarak hastalığın türü teşhis edilebilir.

Doktorunuz ilk muayene esnasında, şüphelendiğiniz durumları ve belirtileri soracaktır. Muayene esnasında tüm belirtileri anlatmanız hızlı sonuç alınabilmesi için önemlidir. Belirtileri öğrendikten sonra doktorunuz fiziki muayene esnasında kanama veya sıvı sızıntısı arayacaktır.

Fiziki muayene sonrasında hastalık türünün tam teşhis edilebilmesi adına görüntüleme teknikleri arasında olan Bilgisayarlı Tomografi (bt) veya MR çekilmesi istenebilir. Eğer ki kolonlarda fistülden şüpheleniliyorsa, kolonoskopi yöntemi de tercih edilebilir. İşlem sonuçları doktorunuza iletildiğinde fistül türünün tam teşhisi konulabilir ve tedavi işlemlerine başlanabilir.

Fistül Tedavisi Yöntemleri

Fistül tedavisi, ilaçla sağlanamadığı için yapılabilecek en etkili çözüm cerrahi işlem uygulanmasıdır. Ameliyat, fistül türüne göre değişiklik gösterecektir ancak öncesinde doktorunuz yapılacak işlemle alakalı tüm merak ettiklerinizi cevaplayacaktır.

Genellikle en çok karşılaşılan perianal fistül ameliyatında, fistül etrafını kaplayan deri ve kaslar kesilerek, meydana gelen açıklığın zamanla iyileşmesi amaçlanır. Diğer fistül ameliyatı türlerinde de fistülün kapatılması adına tıkaç kullanabilirler. Fistüllerin nerde olduğuna bağlı olarak değişiklik olabileceği gibi, hepsinde var olan boşluk kapatılarak fistül tedavisi sağlanır.

Fistül ameliyatından sonra bir süre hastanede kalmak gerekebilir. Ancak fistül çok derin değilse, ameliyat olduğunuz gün eve geri dönmeniz mümkündür. Fistül tedavisi sonrasında biraz ağrı olması normaldir, bu durumlara karşı doktorunuzun reçete verdiği ağrı kesici ve diğer ilaçları kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Fistül rahatsızlığının tanı ve tedavisi için Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi doktorlarından randevu alabilir, hemen muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fistül kendiliğinden iyileşir mi ?

Fistüllerin kendiliğinden iyileşmesi durumu çok zor görülmektedir. Genellikle fistüller iyileşmek yerine daha ileri seviyelere ulaşır ve tedavi edilmesi gerekir.

Fistül ameliyatı olmazsa ne olur?

Fistüllerin kalıcı tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyat olmadığınız sürece belirtiler devam edecek ve daha ileri seviyelere ulaşarak kansere sebep olabilir.

Fistül ameliyatı riskli midir?

Ameliyat riski mevcuttur ancak her operasyonda olduğu kadardır. Fistül operasyonları bazen lokal anesteziyle yapılır ve aynı gün eve, işe dönüş sağlanabilir. Daha kapsamlı fistül operasyonlarında ise bir süre hastanede yatmak gerekebilir ancak risk oluşturacak bir durum yoktur.

Fistül kaç yaş aralığında görülür?

Fistüller, erkeklerde daha çok görülmekle beraber 20-60 yaş aralığında görülmesi daha sıktır.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Uzman Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.