tms tedavisi yapan hastaneler

Tms Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Tms tedavisi yan etkileri nelerdir? yazımızda ilk defa tms uygulamaları yapacak kişilerin merak ettiklerine yer verdik. Tms uygulamasının yan etkileri ve faydaları hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

TMS Nedir?

TMS tedavisi, uzun süreli ilaç kullanımı sonucunda düzelme göstermeyen psikolojik bozuklukların tedavisinde etkili bir teknolojidir. Manyetik stimülasyon teknolojisi ilke geleneksel yöntemlerden fayda alınamayan sorunlarda yeni bir çalışma yapılmaktadır. Aslında uzun yıllardır nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan tmu, aynı şekilde psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde de etkilidir. Başta depresyon olmak üzere, anksiyete ve okb gibi sorunların tedavisinde beyne sinyaller yollanarak, etki alanı oluşturulmaktadır. Ancak tms tedavisinin kimlerde kullanılacağına ancak nöroloji uzmanı doktorlar ile yapılan muayene sonrasında karar verilecektir. Aynı şekilde TMS Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir? sorusu da kişilerin merak ettiği durumlardan biri oluyor. Dilerseniz, bir sonraki başlığımızdan tms zararları hakkında detayları birlikte inceleyelim.

Tms Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

TMS yan etkileri oldukça nadirdir. Ancak her uygulamada olduğu kadar tms uygulamasından da görülebilecek komplikasyonlar bulunmaktadır. Görülebilecek komplikasyonlar arasında;

  • hafif baş ağrıları (en yaygın)
  • sersemlik
  • kafa derisi ağrısı
  • boyun ağrısı
  • karıncalanma
  • yüz seğirmesi
  • uyku hali
  • tedavi sırasında değişen biliş

Baş ağrısı ve sersemlik gibi belirtiler genellikle birkaç tedaviden sonra kaybolur. Diğer belirtiler de oldukça nadir görülmekle beraber geçici komplikasyonlar arasında yer almaktadır. Manyetik uyarım tedavisi acısız bir işlem olduğu için anestezi almanıza gerek kalmamaktadır. Bu durumun avantajlarından biri de anestezi nedeniyle oluşabilecek yan etkilerin görülmemesidir. Uyanma süresi olmayan ve bilinciniz açık şekilde yapılan tmu teknolojisi sayesinde en az yan etkiyle işlem gerçekleştirilmektedir.

TMS Uygulaması Faydaları Nelerdir?

Transkraniyal manyetik uyarım tedavisi, tms yan etkilerinin yanı sıra birçok faydaya sahip uygulamadır. Geleneksel ilaçlı tedavi yöntemlerine en olarak kullanılan teknoloji, kişide ilacın getirdiği yan etkilerin azalmasını sağlamaktadır. Uzun süreli kullanımlarda beraber görülen iştahsızlık, hissizleşme, libido sorunları ve benzeri durumların görülmesi kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu durumların önüne geçilmesi adına tms uygulamasından faydalanabilir. Aynı zamanda uzun süreli ilaç kullanımı kalp ve karaciğer sorunlarını beraberinde getiriyor. İşlev azalmasına neden olarak kronik sorunlara yol açan ilaç kullanımı bir süre sonra yarardan çok zarar sağlamaktadır. Bu durumun önüne geçilebilmesi adına tms uygulaması denenebilir. Ancak bahsedilen durumların varlığı için öncelikle nöroloji uzmanları ile görüşmeniz gerekmektedir. Nöroloji doktorunun yapacağı ön muayene sonrasında gerekli görülmesi durumunda tms tedavisi alabilirsiniz: Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu Nöroloji uzmanı doktorlarımıza randevu alıp, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

rTMS nedir?

rTMS uygulaması, tms uygulamasının tekrarlayan sinyaller yollaması nedneiyle kullanılan bir isimdir. Klasik tms uygulaması ile aynı işlem olan rtms uygulaması aynı iki işlemi ifade etmektedir.

Anksiyete derin tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

TMS tedavisi SGK karşılıyor mu?

TMU tedavisi hem özel sağlık kurumlarında hem de devlet hastanelerinde uygulanabiliyor. Manyetik uyarım tedavisi, anlaşmalı özel hastanelerde sgk tarafından karşılanabilmektedir. Bunun yanı sıra kapsamlı bir özel sağlık sigortanız bulunuyorsa, manyetik stimülasyon tedaviniz sigorta dahilinde ücretsiz yapılabilir.

Transkraniyal manyetik uyarım kaç seans yapılır?

Manyetik uyarım tedavisi seans sayısı hastalığınızın mevcut durumuna göre değişiklik gösterecektir. TMU seans sayısı genellikle 4 – 5 hafta boyunca devam edip, 20 ve 30 seans arasında olmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Nöroloji Bölümü Doktorlarımız

Nöroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.