Anksiyete TMS Tedavisi Etkili midir?

Anksiyete TMS Tedavisi Etkili midir?

Anksiyete tms tedavisi, tehditlere veya korkulara verdiğimiz tepkileri kontrol eden beyninizin bölgelerini sakinleştirmek için manyetik darbeler kullanılan bir terapidir. Anksiyete için tms tedavisi hakkında daha fazla bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Anksiyete Nedir?

Anksiyete bozuklukları , yaklaşık 40 milyon insanın etkilendiği en sık görülen ruhsal hastalıklardan biridir. Aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birkaç spesifik anksiyete bozukluğu türü bulunmaktadır. Bunlar arasında;

Anksiyete bozuklukları, semptomları azaltmaya ve kişinin yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olacak bir dizi kaynakla birlikte tedavi edilebilmektedir. Çoğu durumda, anksiyete bozukluğundan muzdarip olan kişiler, ilaç ve terapinin bir kombinasyonundan fayda sağlamaktadır. Ne yazık ki, anksiyete bozukluğu olan herkes geleneksel ilaç tedavisi ile istenilen sonucu alamıyor. Anksiyete bozukluğunun tam olarak ne olduğunu anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz, örneğin; işte veya okulda bir sunum yapmak konusunda son derece endişeli olabilirsiniz. Sunumun algılanan tehlikesine, açık bir şekilde düşünmek için mücadele ederek geçebilir veya hatta işten erken çıkarak yanıt verebilirsiniz. Bu durumda, bu iki yanıt aslında size yardımcı olmaktan çok sizi engelliyor. Sizi endişeye sokan bir durumla mücadele etmeye çalışırken, hiçbir tepki vermemek veya aşırı tepki vermesine yol açacak bir davranış sorunu ortaya çıkabilir.

Uzmanlar bu duruma neyin sebep olduğu konusunda hemfikir değil. Ancak önceki kötü deneyimlere, öğrenilmiş davranışlara (örneğin, endişeli bir ebeveynle büyümek) veya beyindeki kimyasal dengeye bağlı olarak anksiyete gelişimi görülebilir. Peki, TMS tedavisi kaygıya yardımcı olabilir mi? Geleneksel ilaç tedavisinin etkili olmadığı kişilerde anksiyete tms tedavisi kullanılmaktadır.

TMS Nedir?

TMS, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için beyindeki belirli bölgeleri aktive etmeye yardımcı olan ameliyat içermeyen bir tedavi yöntemidir. Nöroloji uzmanı, hastanın kafasına beynin istenen bölgelerine manyetik darbeler gönderecek bir bobin yerleştirecektir. Bu manyetik darbeler, hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak aralıklı veya tutarlı olabilir. TMS en sık tedaviye dirençli depresyonu olan kişiler için kullanılır ve bu zihinsel sağlık durumu için etkinliğini destekleyen istisnai miktarda araştırmaya sahiptir. Daha derin noktalara iletilen manyetiklerin kullanıldığı işleme derin tms işlemi denilmektedir. Bu uygulamada asıl amaç, beyinden geçen manyetik darbelerin, depresyonla ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olacak şekilde alanları aktive etmesidir. Bu uygulama sayesinde zihindeki kaygı azaltılabilir. Bu tedavi tipik olarak bir saatten az sürer ve hastalar oldukça hızlı bir şekilde iyileşme hissettiklerini bildirdiler.

Depresif bozukluğu olan hastalarda TMS uygulaması sonrası iyileşme belirtileri görülebilmektedir. Anksiyete için tms tedavisi psikolojik bozukluklara aynı şekilde yardımcı olabilir mi? sorusu akıllara geliyor.

TMS Terapisi ile Anksiyete Tedavisi

TMS tedavisinde, ilaçla tedaviye dirençli depresyona karşı oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalar ile görülmektedir. Ancak aynı faydalar anksiyetesi olanlar için de geçerli mi? merak edilen konular arasındadır. Anksiyete tms tedavisi faydası var mıdır? Kısacası, evet. Önce kaygı bozukluğu yaşayanların ne tür belirtiler yaşadığına bir göz atalım:

 • Düzenli olarak yaklaşan bir kıyamet hissi
 • tehlike altında yaşama hissi
 • terlemek
 • titreyen
 • sallayarak
 • mide problemleri
 • aşırı endişe
 • kaygıyı tetikleyen şeylerden kaçınmak
 • endişeleri kontrol etme sorunları
 • şimdiki endişeden başka bir şey düşünmede zorluk
 • uyku sorunları
 • artan kalp hızı
 • ağır solunum hızı

Anksiyete bozukluğu ile yaşamak, size kendinizi hiç yaşamıyormuş gibi hissettirebilir. Bu ve diğer belirtiler, bir kişiyi çabucak etkisi altına alabilir ve yaşamlarında üretken olmasını engelleyebilir. Ancak uygun tedavi ile anksiyete belirtileri en aza indirilebilir. Anksiyete belirtilerini düzeltmek hayat  kalitenizi arttırabilir. TMS, yardımcı olabilecek tedavilerden biridir. Çalışmalar, TMS tedavisi alan anksiyete bozukluğu olan kişilerin aşağıdaki semptomlarda bir azalma bildirdiğini göstermiştir:

 • huzursuzluk
 • uyku sorunu
 • sinirlilik
 • sık sık idrara çıkma
 • nefes darlığı
 • bulanık görme
 • kas gerginliği
 • aşırı terleme
 • konsantrasyon sorunları
 • sindirim sorunları
 • baş ağrısı
 • yüksek kan basıncı

TMS tedavisi sonrasında anksiyete bozukluklarının getirdiği belirtileri azaltmaya yardımcı olabileceğine şüphe yoktur. Ancak uygulamanın nasıl işleyeceği ve anksiyeteyi nasıl kontrol altına alacağı hakkında şüpheleriniz olabilir. Bir sonraki başlığımızdan tms terapisi kaygıya nasıl yardımcı olur? yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

TMS Terapisi Kaygıya Nasıl Yardımcı Olur?

Anksiyete bozuklukları yaşayan insanların büyük çoğunluğunun ortak yaşadığı biyolojik durumlar vardır. Bu durumlar, anksiyete yaşayan insanların benzer sorunlarla boğuşmasına neden olmaktadır. Genel olarak, anksiyetesi olan kişilerin beyinlerinin prefrontal korteksi de anormallikler vardır ve bu da genel anksiyete bozukluğu, sosyal fobi vb. ile ilgili semptomların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bu, beynin bu bölgesinin yaşadığı anormallikleri gidermeye yardımcı olabileceğinden, anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için doktor reçetesi ile kullanılan ilaçlar başlıca durumlardır. TMU tedavisi, beynin prefrontal korteksine odaklanarak çalışır. Nöroloji uzmanı, işleme başlamadan önce bobini kafa derinize yerleştirecektir. Bazı kişiler ilk tedaviden sonra rahatlama fark ederken, diğerleri gözle görülür sonuçlar görmeden önce birkaç tedaviye katılır.  Anksiyete TMS tedavisi, anksiyete bozukluğu tedavisi için etkili çözümlerden biridir. Ancak bu durum herkes için gerekli olmayabilir ve öncelikle bir nöroloji uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. TMS tedavisi, sayısız bireyin kaygı semptomlarını düzenli olarak yönetmesine yardımcı olmaya devam ediyor. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Nöroloji uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz. Gerekli olması durumunda TMS bölümünden gerekli tedaviyi alabilir ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için bir adım atabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

rTMS nedir?

rTMS uygulaması, tms uygulamasının tekrarlayan sinyaller yollaması nedeniyle kullanılan bir isimdir. Klasik tms uygulaması ile aynı işlem olan rtms uygulaması aynı iki işlemi ifade etmektedir.

Anksiyete derin tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

TMS tedavisi SGK karşılıyor mu?

TMU tedavisi hem özel sağlık kurumlarında hem de devlet hastanelerinde uygulanabiliyor. Manyetik uyarım tedavisi, anlaşmalı özel hastanelerde sgk tarafından karşılanabilmektedir. Bunun yanı sıra kapsamlı bir özel sağlık sigortanız bulunuyorsa, manyetik stimülasyon tedaviniz sigorta dahilinde ücretsiz yapılabilir.

Transkraniyal manyetik uyarım kaç seans yapılır?

Manyetik uyarım tedavisi seans sayısı hastalığınızın mevcut durumuna göre değişiklik gösterecektir. TMU seans sayısı genellikle 4 – 5 hafta boyunca devam edip, 20 ve 30 seans arasında olmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Nöroloji Bölümü Doktorlarımız

Nöroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.