Transsphenoidal (Endoskopik) Hipofiz Cerrahisi- ameliyat anı

Transsphenoidal (Endoskopik) Hipofiz Cerrahisi

Transsphenoidal (Endoskopik) hipofiz cerrahisi, hipofiz tümörlerinin burun ve sfenoid sinüs yoluyla çıkarılması işlemidir. Buna bağlı olarak işlem sonucu ortaya çıkabilen çeşitli komplikasyonlar bulunmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Transsphenoidal (Endoskopik) hipofiz cerrahisi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Pili Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Transsphenoidal Nedir?

Transsphenoidal, burun ve sfenoid kemikten sfenoid sinüs boşluğuna girilmesi işlemidir. Burnun tavanında hipofiz bezinin önünde yer alan sinüse, sfenoid denilmektedir. Bu sebeple hipofize ulaşmak için bu sinüsün içinden geçilmektedir. Hipofiz bezinde yer alan tümörleri çıkarmak sebebiyle en sık Transsphenoidal hipofiz cerrahisine başvurulur.

Hipofiz Tümörü Nedir? Belirtileri ?

Hipofiz tümörü, hipofiz bezinde meydana gelen bir lezyondur. Bu tümör çeşidi ilk etapta belirti sergilemez. Buna bağlı olarak tümör zamanla farkına varmadan birçok farklı sorunlara yol açar. Genel olarak baş ağrısı, görme problemleri, cinsel iktidarsızlık, aşırı büyüme veya büyümede gecikme, adet düzensizlikleri, kısırlık, cushing sendromu, ruh değişimleri, yorgunluk bu sorunlardandır. Çeşitli muayeneler sonucunda hipofiz tümöründen şüphelenilirse Manyetik Rezonans (MR) ile detaylı inceleme yapılmaktadır. Bunun sonucunda, cerrahi tedavi kararına varıldığında, beyin ve sinir cerrahisi uzmanı tarafından Transsphenoidal hipofiz cerrahisi gerçekleştirilmektedir. Gerekli durumlarda ameliyat süresince Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı ameliyata yardım eder.

Transsphenoidal (Endoskopik) Hipofiz Cerrahisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Transsphenoidal (Endoskopik) hipofiz cerrahisi ameliyatı, ilk olarak hastaya genel anestezi vermek ile başlar. Hastanın yüzü tavana bakacak şekilde konumlandıktan sonra özel çiviler yardımıyla başı sabitlenmektedir. Anti-septik solüsyonlar yardımıyla burnu yıkandıktan sonra sfenoid tabanı ile vomer bileşkesine kadar gidilir. Burada mukoza kesilip içeri girilmektedir. Özel aletler yardımıyla devam eden ameliyatta, hipofiz bezinin oturmuş olduğu kemik yapıya ulaşılır. Daha sonra dura adındaki zar açılır ve tümör çıkartılır.

Endoskopik Hipofiz Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir?

Transsphenoidal (Endoskopik) hipofiz cerrahisi, her cerrahi operasyon gibi bir takım riskleri ve komplikasyonları barındırmaktadır. Diğer taraftan ameliyat sonrası ortaya çıkacak bazı komplikasyonlar tedavi edilmektedir. Bazıları ise hastayı tehlikeye sokmaktadır. Daha önce karşılan bazı komplikasyonlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Beyin etrafında sıvı kaçağı
  • Enfeksiyon
  • Ameliyat yerinde pıhtı oluşması 
  • Göze giden sinirlerin hasarlanması
  • Akciğer embolisi
  • Kısırlık 
  • İnme 
  • Ölüm

Bu risk ve komplikasyon oranını azaltmak için kesinlikle deneyimli bir cerrah tercih edilmelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Transsfenoidal cerrahi nedir ?

Burun ve sfenoid kemikten sfenoid sinüs boşluğuna girilmesi işlemidir.

Hipofiz nerede bulunur ?

Hipofiz bezi diğer adıyla Pitüiter bez, beyin tabanında, burun köprüsünün arkasındaki Sella Turcica adı verilen kemik boşluğunda bulunmaktadır.

Transsfenoidal cerrahi riskleri?

Riskler genellikle ciddidir fakat bazıları tedavi edilebilir. Bu risklerin bazıları; beyin etrafında sıvı kaçağı, enfeksiyon, ameliyat yerinde pıhtı oluşması, göze giden sinirlerin hasarlanması, akciğer embolisi, kısırlık, inme ve ölüm gibi risklerdir.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.