Transsphenoidal (Endoskopik) Hipofiz Cerrahisi

Transsphenoidal (Endoskopik) Hipofiz Cerrahisi- ameliyat anı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Transsphenoidal (Endoskopik) hipofiz cerrahisi, hipofiz tümörlerinin burun ve sfenoid sinüs yoluyla çıkarılması işlemidir. Buna bağlı olarak işlem sonucu ortaya çıkabilen çeşitli komplikasyonlar bulunmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Transsphenoidal (Endoskopik) hipofiz cerrahisi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Transsphenoidal Nedir?

Transsphenoidal, burun ve sfenoid kemikten sfenoid sinüs boşluğuna girilmesi işlemidir. Burnun tavanında hipofiz bezinin önünde yer alan sinüse, sfenoid denilmektedir. Bu sebeple hipofize ulaşmak için bu sinüsün içinden geçilmektedir. Hipofiz bezinde yer alan tümörleri çıkarmak sebebiyle en sık Transsphenoidal hipofiz cerrahisine başvurulur.

Hipofiz Tümörü Nedir? Belirtileri ?

Hipofiz tümörü, hipofiz bezinde meydana gelen bir lezyondur. Bu tümör çeşidi ilk etapta belirti sergilemez. Buna bağlı olarak tümör zamanla farkına varmadan birçok farklı sorunlara yol açar. Genel olarak baş ağrısı, görme problemleri, cinsel iktidarsızlık, aşırı büyüme veya büyümede gecikme, adet düzensizlikleri, kısırlık, cushing sendromu, ruh değişimleri, yorgunluk bu sorunlardandır. Çeşitli muayeneler sonucunda hipofiz tümöründen şüphelenilirse Manyetik Rezonans (MR) ile detaylı inceleme yapılmaktadır. Bunun sonucunda, cerrahi tedavi kararına varıldığında, beyin ve sinir cerrahisi uzmanı tarafından Transsphenoidal hipofiz cerrahisi gerçekleştirilmektedir. Gerekli durumlarda ameliyat süresince Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı ameliyata yardım eder.

Transsphenoidal (Endoskopik) Hipofiz Cerrahisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Transsphenoidal (Endoskopik) hipofiz cerrahisi ameliyatı, ilk olarak hastaya genel anestezi vermek ile başlar. Hastanın yüzü tavana bakacak şekilde konumlandıktan sonra özel çiviler yardımıyla başı sabitlenmektedir. Anti-septik solüsyonlar yardımıyla burnu yıkandıktan sonra sfenoid tabanı ile vomer bileşkesine kadar gidilir. Burada mukoza kesilip içeri girilmektedir. Özel aletler yardımıyla devam eden ameliyatta, hipofiz bezinin oturmuş olduğu kemik yapıya ulaşılır. Daha sonra dura adındaki zar açılır ve tümör çıkartılır.

Endoskopik Hipofiz Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir?

Transsphenoidal (Endoskopik) hipofiz cerrahisi, her cerrahi operasyon gibi bir takım riskleri ve komplikasyonları barındırmaktadır. Diğer taraftan ameliyat sonrası ortaya çıkacak bazı komplikasyonlar tedavi edilmektedir. Bazıları ise hastayı tehlikeye sokmaktadır. Daha önce karşılan bazı komplikasyonlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Beyin etrafında sıvı kaçağı

  • Enfeksiyon

  • Ameliyat yerinde pıhtı oluşması

  • Göze giden sinirlerin hasarlanması

  • Akciğer embolisi

  • Kısırlık

  • İnme

  • Ölüm

Bu risk ve komplikasyon oranını azaltmak için kesinlikle deneyimli bir cerrah tercih edilmelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Transsfenoidal cerrahi nedir ?

Burun ve sfenoid kemikten sfenoid sinüs boşluğuna girilmesi işlemidir.

Hipofiz nerede bulunur ?

Hipofiz bezi diğer adıyla Pitüiter bez, beyin tabanında, burun köprüsünün arkasındaki Sella Turcica adı verilen kemik boşluğunda bulunmaktadır.

Transsfenoidal cerrahi riskleri?

Riskler genellikle ciddidir fakat bazıları tedavi edilebilir. Bu risklerin bazıları; beyin etrafında sıvı kaçağı, enfeksiyon, ameliyat yerinde pıhtı oluşması, göze giden sinirlerin hasarlanması, akciğer embolisi, kısırlık, inme ve ölüm gibi risklerdir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣