Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme: 3 Aylık Tüp Mideli Ne Yer?

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Obezite sorunu yaşayan hastalara uygulanan işlemlerden biri olan tüp mide ameliyatı ile kişinin midesinin belli bir kısmı alınır ve kişinin normalde yediği besin miktarında düşme yaşanır. Diyet uygulayamayan ve obezite sorunu yaşayan kişiler için, güvenli ve sağlıklı bir tedavi yöntemi olarak bu ameliyata başvurulur. Çoğu kişi, kilo vermeye çalıştığı zamanlarda açlığa dayanamadığı için daha zor durumlar yaşayabilir. Bu nedenle de tüp mide ameliyatı olarak bu açlık hissinden kurtulurlar. Açlık hissi ortadan kalktığında ise, diyet ve egzersiz yardımıyla bu tür problemlerden kurtulunur. Peki tüp mide ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalıdır? Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi nasıl yapılır? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri

Ameliyattan sonra fazla kilolarından kurtulan kişilerin vücudunda sarkma gibi problemler görülebilir. Estetik açıdan hoş görünmeyen bu sarkmalar, sonrasında bireyin yaşam kalitesini düşürür ve özgüven problemlerine neden olur. Bu yüzden kişiler tüp mide ameliyatı sonrası beslenme planı ve egzersizleri yapmayı unutmamalıdır. Üstelik egzersiz yapmak, kilo verme işlemini hem kolay hem de daha sağlıklı bir hale getirir. Ameliyatla küçülen mide sayesinde obezite sorunu ortadan kalkar ve aynı zamanda egzersizleri düzenli olarak yapmak, fit ve hatları düzgün bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Peki tüp mide ameliyatı sonrası nasıl beslenmeli?

 • Operasyon sonrasında kişiler yaklaşık 5 gün hastanede tutulur ve bu süre zarfı boyunca ağız yolu ile vücutlarına katı bir gıda almamaları gerekir. Zaten hastaya gerekli olan enerji, vitamin ve kalori sıvı olarak ağızdan ya da damardan verilir.
 • Ameliyattan sonra ilk bir ay kişinin günlük 2,5 litre sıvı alması gerekir. 2,5 litrenin 1,5 litresi su olmalıdır. Geriye kalan 1 litrelik sıvı ihtiyacı ise, et ya da tavuk suyu ile karşılanabilir.
 • Günlük alınacak besin miktarı ortalama 750 ml civarında olmalı ve sabah – öğlen 2 ara akşam 1 ara yapılmalıdır.
 • Ameliyattan sonra ilk üç ay süt, ayran ve et suyunun yanı sıra püre haline getirilmiş gıdalar tüketilmelidir. Brokoli, brüksel lahanası, ıspanak, enginar, havuç ve kereviz gibi besinleri suda haşladıktan sonra blenderdan çekerek püre haline getirmeli ve o şekilde tüketmelisiniz. Bu sayede protein, demir, A vitamini ve potasyum gibi vitaminlerden bolca almış olacaksınız.
 • İlk üç ay patates gibi karbonhidrat oranı yüksek gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunun yerine daha çok protein ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Et suyu, tavuk eti ve kıyma gibi ürünler tüketilmelidir.
 • Hazırlanan püreler ara öğünlerde tüketilmeli. Ancak püre ve sıvı aynı anda tüketilmemelidir. Sıvı tüketimi, püre yenmeden ortalama yarım saat önce ya da yarım saat sonra yapılmalıdır.
 • Ameliyattan üç ay sonra yavaş yavaş normal gıdalara geçiş yapılabilir.
 • Un içermeyen çorbalar, haşlanmış kırmızı et veya beyaz et, ızgara balık tüketilebilir. Çiğ sebze ve meyve tüketimi de yapılabilir.
 • Öğünlerin saatlik şekilde uzun periyotlarda olması gerekir.
 • Ameliyattan sonrasında kan değerleri ilk yıl 3 ayda bir, ikinci yıl 6 ayda bir ve sonraki yıllarda ise yılda bir kere kontrol edilmelidir. Doktor tarafından yapılan bu kontrollerde, hastanın vücudunda herhangi bir mineral veya vitamin eksikliğinin olup olmadığına bakılır ve buna göre bir takviye yapılması istenir.
 • Bireyin vitamin – mineral değerlerine sık sık bakılması ve kontrol edilmesi gerekir. Hastalar vücudunda herhangi bir olumsuz durumla karşılaştıklarında, en kısa süre içerisinde kontrole gitmeliler.
 • Pilav, ekmek ve makarna gibi karbonhidrat içeren besinler tüketilmemelidir.
 • Besinleri buğulama, fırınlama ve haşlama şeklinde tüketmek gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Şekli

Basamak 1: İlk 2 Hafta Sıvı Gıda

Yeterli miktarda protein kalsiyum ve öteki besinleri vücudun alabilmesi adına, sıvı gıdanın süt temelinde olması gerekmektedir. Bunun için düşük yağ oranına sahip süt tercih edilmelidir. İdeal olan miktar 1 litre süt ya da süt ürünlerini tüketmektir.

İzin Verilen Sıvı Gıdalar

 • Diyet içecekler
 • Şekersiz kahve ya da çay
 • Tanesiz az kalorili çorbalar
 • Köpüksüz az şekerli meyveli içecekler
 • Tatlandırılmamış saf meyve suları gibi içecekleri operasyondan sonraki birkaç gün azar azar ve yavaş yavaş tüketebilirsiniz. Sonrasında ise artırabilirsiniz.

Önerilen Yemek Planı

 • Kahvaltı: 1 bardak diyet içecek
 • Ara öğün: 1 bardak süt
 • Gün ortası: 1 tas çorba, 1 bardak ayran
 • Ara öğün: 1 bardak süt
 • Akşam yemeği: 1 bardak diyet içecek, 1 tas diyet çorba
 • Yatmadan önce: 1 bardak süt

Sütlü içecekleri içmek bu noktada önemlidir. Çünkü yeterli besinin alındığından emin olmak gerekir. Sonrasında ise isteğe göre diğer sıvı içecekler alınabilir.

İpuçları;

 • İçilen içecek yudum yudum içilmeli ve dolgunluk hissinin başlaması önemlidir.
 • Pek çok kişi ilk seferde 50 cc sıvıyı maksimum miktar olarak alır.
 • Doygunluk hissine ulaşıldığında içme işlemi bırakılmalıdır.
 • Mide ağrısı ya da bulantı yaşandığında bu durum geçene kadar başka herhangi bir şey içilmemelidir.
 • Eğer içilen miktar fazlaysa mide tamamen dolacak ve kusmaya yol açacaktır.
 • Karbonatlı ve gazlı içecekler gaza neden olur ve bu nedenle mideyi şişirir ve rahatsızlık hissi verir. Hatta kusmaya bile yol açar.
 • Süt, pek çok besinin vücuda girmesini sağlar ancak yine de vücudun günlük ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almasını sağlayamaz. Bu nedenle multivitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyulur.

Basamak 2: 3. ve 4. Haftalar: Yumuşak Sulu Diyet

2 haftanın ardından aşamalı olarak yiyecekler yumuşak ezilmiş halde tüketilebilir. Bunun için yiyecekler çatalla parçalara ayrılır ve ezilir.

Yiyecek Önerileri

TAHILLAR Kalorisi azaltılmış süt ile hazırlanmış 1 bisküvi veya yulaf kümesi
ANA YEMEKLER Beyaz sosla hazırlanmış balık, Domates sosu ile hazırlanmış kıyılmış ve ezilmiş et veya tavuk, Yumuşak omlet, Peynirle ezilmiş makarna, Süzme peynirli kek, Lazanya, Süzme yoğurt veya peynir
SEBZELER VE PATATES Kabuğu alınmış patates püresi, Havuç, brokoli, karnabahar, kabak püresi
MEYVELER Pişirilmiş meyveler, Muz püresi, İnceltilmiş meyve suları
PUDİNGLER Düşük kalori yoğurt, Düşük kalori peynir, Düşük kalori sütlü ve peynirli tatlılar

Basamak 3: 5. Haftadan Sonra

Artık 5. haftanın ardından proteinden zengin ancak kaloriden düşük diyet ürünlerine geçilir. Her gün yeterli düzeyde protein alınmalıdır. Tolere edilen besinler azar azar ve yavaş yavaş tüketilmelidir. Kilo kaybetmek için düşük yağ ve düşük kalorili ürünleri tercih etmeli ve porsiyon kontrolü yapmak çok önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet

Kişilerin yukarıda bahsettiğimiz tarzda bir listeye uymaları gerekmektedir. Tabii ki bu liste, kişilere doktor tarafından verilmelidir. Çünkü herkesin bünyesi birbirinden farklıdır. Öte yandan midesi küçülmüş hastalar hassaslaşıp, yanlış beslendikleri takdirde mide bulantısı, kusma ve mide ağrısı gibi belirtilere maruz kalabilirler. Buna bağlı olarak beslenmeye sıvı gıdaları ile başlanır. Zaman ilerledikçe besinlerin kıvamları koyulaşır ve ardından katı gıdalara geçilir. Kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Operasyonun ilk haftasında sıvı besinler,
 • Operasyondan 1 – 2 hafta sonra baharatsız, yağsız ve tuzsuz çorbalar,
 • Operasyondan 2 – 3 hafta sonra püre tarzında yiyecekler,
 • Operasyondan 3 – 4 haftadan sonra püre ile birlikte yumuşak gıdalar,
 • Operasyondan 4 hafta sonra katı gıdalar tüketilir.

Sonuç;

Tüp mide ameliyat sonrası beslenme için kişinin en doğru seçimleri yapması ve bu seçimleri kendi yapısına göre ayarlayarak daha sağlıklı bir şekilde beslenmesi zaman alır. Ayrıca bireyin bu süreçte kendisini tanıması da çok önemlidir. Kişilerin hangi besinleri daha rahat tükettiğini, hangi besinlerin gaz sancısı yaptığını ve hangi besinlere vücudunun tepki verdiğini bilmesi gerekir. Tüm bunların dışında kişilerin bu süreci daha rahat geçirmesi adına psikoterapi alması da faydalı olacaktır. Çünkü kişiler kilo verdikçe özellikle ilk başlarda sıkıntı ve stres yaşayabilirler. Ancak zaman ilerledikçe iştah mekanizması ve hormon dengesi yeniden kurulur ve daha sağlıklı bir döneme girilir. Aynı zamanda kişinin stres ile başa çıkması, mental açıdan da oldukça önemlidir. Bu nedenle bireylerin psikolog ya da psikiyatri gibi birimlere giderek bir danışma almaları tavsiye edilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beslenme programı ne kadar sürede yapılır?

Ameliyatın ardından beslenme programına başlanır. Ancak bu programa ne kadar devam edeceğiniz hem sizinle hem de doktorunuzun önerileri ile alakalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme programı nasıl yapılır?

Beslenme listesi yapılırken güvenilir kaynaklardan destek alınabilir. Aynı zamanda uzman doktordan bir beslenme programı almak daha mantıklı ve faydalıdır.

Tüp mide ameliyatından sonra beslenme ne kadar önemlidir?

Bu süreçte beslenme, en az ameliyat kadar önemlidir. Bu nedenle beslenme temel durumlardan birisidir.

Ameliyat sonrası doktor gözetimi olur mu?

Operasyonun ardından doktor gözetimi olur ve belli zamanlarda doktorunuz ile görüşme sağlamak ve durumunuz hakkında bilgi almak büyük önem taşır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣