şeker yüklemesi zararlı mi kanda şeker ölçümü

Şeker Yüklemesi Zararlı mı? Şeker Yüklemesi Zararları Nelerdir?

Şeker yüklemesi zararları, glukoz tolerans testi yaptırmayı düşünen birçok kişinin merak ettiği konuların başında yer alıyor. Glukoz yüklemesi sonrası ne bekleyebileceğiniz hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Şeker Yüklemesi Nedir?

Şeker yükleme testi, kandaki glikoz seviyelerini ölçen bir dizi testten oluşur. Sağlıklı bireylerde üretilen insülin hormonu sayesinde, vücuda giren kan şekeri hücrelere taşınabilir. Kandaki şeker enerjiye dönüştürülerek, kalanı vücuttan atılabilmektedir. Ancak şeker hastalığı olan kişilerde, kanda glikoz birikmesi oluşur ve biriken şeker kan damarlarına zarar verebilmektedir. Bireylerin kan şekeri seviyelerinin yemeklerden önce ve sonra olarak ölçülmesiyle diyabet varlığı kontrolü sağlanabilir.

Şeker testi, glukoz içeren şurubu içtikten sonra vücudunuzun şekere nasıl tepki verdiğini görüntülemeye yardımcı olacaktır. Glukoz tolerans testinde içilen 75 gr. şeker sonucu, tokluk kan şekeri seviyesinin öğrenilmesinde fayda sağlar. Kan testi sonuçlarına göre, şeker hastalığı tanısı konulabilir. Şeker yükleme testi yapılabilmesi için her zaman diyabet belirtileri gözlemlemeye gerek yoktur. Hamilelik dönemi, ailede şeker hastalığı geçmişi veya fazla kiloya bağlı olarak şeker hastalığı riski olan kişilerden biri olabilirsiniz. Dahiliye uzmanı ile görüşerek, diyabet kontrolü yaptırmak istedikten sonra gerekli prosedür uygulanabilir.

Şeker Yüklemesi Zararlı mı?

Glukoz tolerans testi yaptıran veya yaptırmayı düşünen birçok kişi, şeker hastalığı sonrası risklerden korkmaktadır. Yaygın bir yanlış düşünce ise, şeker yüklemesi sonrası şeker hastalığı oluşabileceğidir. Sanılanın aksine, şeker yüklemesi sağlıklı kişilerde herhangi bir sağlık problemi oluşmasına neden olmamaktadır. Kişilerin insülin hormonu salgılamasında, pankreasında bir sağlık sorunu olmadığı durumlarda, vücuda giren glikoz gerektiği gibi emilir ve kan damarlarında birikme oluşturmaz.

Şeker Yüklemesi Zararları Nelerdir?

Şeker yüklemesi zararları, yok denecek kadar azdır. Ancak her uygulamada olduğu gibi şeker yüklemesi sırasında oluşabilecek bazı riskler bulunmaktadır. Şeker yüklemesi zararları arasında;

  • Bayılma
  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Kusma
  • Bulantı
  • Damar bulmak için fazla delik
  • Hematon (cilt altında kan toplaması)

Yukarıda bahsedilen durumların yaşanma riski oldukça düşüktür. Ancak olabilecek bu durumlara karşı en yakın sağlık kurumuna başvurmanız önerilir. Şeker testinde uygulanan glikoz miktarı sağlık problemi oluşturacak boyutta değildir. Eğer metabolizmasında yaşanan bir sorun yoksa, glikoz alımı sonrasında şeker hastalığı veya farklı bir sağlık sorunu yaşanması mümkün değildir. Ancak bir sağlık sorunu veya kanda şeker birikmesi mevcutsa ogtt testi sayesinde bu fark edilebilir. Glukoz tolerans testi sonrasında en sık görülen sorunlar bulantı ve kusma olmaktadır. Geçici sorunlar dışında şeker yüklemesi zararlı mı? sorusunun cevabı, hayır olacaktır.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Zararlı mı?

Hamilelikte şeker yüklemesi, anne ve bebeğin sağlığının korunması adına oldukça önemlidir. Gebelik döneminde değişen hormonlar ve fazla kilolar nedeniyle gebelik diyabeti gelişme ihtimali vardır. gebelikte şeker yüklemesi zararlı mı? diye merak ediyorsanız, şeker yükleme testinin anne ve bebeğe bilinen bir zararı olmadığı belirtelim. Hamilelikte şeker yüklemesi yaptırmayanlar, var olan diyabet sorununun tespit edilememesi nedeniyle hamilelikte şeker hastalığı nedeniyle ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.

Çünkü, tanımlanmamış şeker hastalıkları durumuna tedaviye başlanamayacağı için kan şekeri seviyeleri kontrol altına alınamaz. Artan kan şekeri nedeniyle hamile annelerde; halsizlik, uyku hali, susuzluk, çabuk acıkma gibi rahatsız edici durumlar meydana gelebilir. Gebelerde şeker yüklemesi zararlı mı? diye merak eden anneler, şüphe duymadan şeker kontrolü yaptırabilirler. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları veya dahiliye uzmanlarına danışarak, gönül rahatlığıyla şeker testi yaptırılabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Şeker yüklemesi neden yapılır?

Şeker yüklemesi, diyabet hastalığı riski bulunan kişilere uygulanan kan şekeri kontrolü testidir. Bireylerde açlık ve tokluk kan şekerinin seviyelerinin ölçülmesi ve sonucunda diyabet varlığı olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Şeker testi, şeker hastalığı tanısı konulabilmesi adına yapılmaktadır.

Hamilelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır?

Hamilelikte şeker yüklemesi testi, gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasında yapılmaktadır. İkinci üç aya denk gelen dönemde yapılan diyabet kontrolü anne ve bebek sağlığına zararlı değildir.

Hamilelikte şeker yüklemesi nasıl yapılır?

Hamilelik döneminde şeker yüklemesi, gebelik diyabeti gelişme riskine karşılık yapılmaktadır. Gebelik döneminde fazla kilolar nedeniyle, dönemsel olarak şeker hastalığı gelişebilir. Bu durumun yaratacağı sağlık problemlerine karşı önlem almak adına, glukoz tolerans testi uygulanabilir.

75 gram şeker yüklemesi değerleri nasıl olmalıdır?

Kan şekeri kontrolünde 75 gr ogtt değerleri 140 mg/dL’nin altında olması normal kabul edilmektedir. 140 mg/dL’nin üstünde olan değerler için tekrardan şeker testi uygulanabilir ve diyabet tanısı konulabilir.

 

Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Bölümü Doktorlarımız

Dahiliye bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.