Üriner Sistem Tomografi: Nedir? Nasıl Çekilir?

Üriner sistem bilgisayarlı tomografi işlemi erkek hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Böbrek, idrar yolu ve mesane görüntülemesinde kullanılan Üriner Sistem Bilgisayarlı Tomografisi, böbrek ve idrar hastalıklarının teşhisinde kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Üriner sistem bt hakkında tüm merak edilenlerin detayları yazı içeriğinde. [trurbanner]

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Nedir?

Bilgisayarlı tomografi vücudun farklı alanlarında; kemik, damar ve yumuşak dokuların incelenmesine olanak sağlayan bir görüntülenme sistemidir. X- ışını kullanılarak çekim yapan makine, iç organların üç boyutlu görüntülerini oluşturur.

Üriner Sistem Bİlgisayarlı Tomografisi Nedir?

Üriner sistemlerin bilgisayarlı tomografisi; idrar yolu, böbrekler ve mesanenin görüntülenmesi için kullanılan bir sistemdir. Böbreklerdeki taşlar, idrar yolu tıkanıklıkları ve benzeri birçok hastalığın teşhisi açısından oldukça önemlidir.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Üriner Sistem BT Hangi Hastalıkların Tanısında Kullanılır?

Doktorunuzla yapacağınız fiziksel muayene sonrasında tam teşhisin konulabilmesi için farklı testler istenebilir. Kan testlerinin yanı sıra üriner sistemlerde bir rahatsızlık olduğu düşünülüyor ise üriner sistem tomografisinin çekilmesi de doğru olacaktır. Üriner sistem bt çekilen hastalıklar arasında;
 • Böbrek taşları
 • Böbrek kanseri
 • Mesane taşları
 • Tümörler
 • Kistler
 • Organların yapısal bozukluğu
 • Enfeksiyon hastalıkları
durumlarında bilgisayarlı tomografi işleminden faydalanılabilir. Üriner sistemlerdeki birçok sorunun görülmesini sağlayan bilgisayarlı tomografi işlemi aynı zamanda gerekli durumlarda ilaçla yapılabilmektedir. Kontrastlı bir madde enjekte edilerek yapılan ilaçlı bilgisayarlı tomografi işlemi hakkında daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Üriner Sistem Tomografisi Nasıl Çekilir?

Üriner sistem bilgisayarlı tomografisi yapılması uygun görüldüğü durumlarda, doktorunuz tarafından tüm prosedür size aktarılacaktır. İşlem yapılacak hastaneye göre değişiklik gösterebilir ancak işlem günü yapılacaklar;
 • İşleme hazırlık sürecinde, üzerinizdeki tüm metal eşyaların çıkarılması ve hastanenin verdiği işlem kıyafetlerini giyinmeniz istedir.
 • İşlem önlüğünüzü giydikten sonra, doktor veya hemşire tarafından damar yolundan kontrast boya enjekte edilir. Görüntülerin daha net çıkmasını sağlayacak olan bu boya, vücudunuzda sıcaklık ve ağızda metal tadı almanıza sebep olabilir.
 • Bilgisayarlı tomografi çekimi yapılacak odaya girdiğinizde, sırt üstü uzanıp tarama çekiminin başlamasını yüklemeniz gerekmektedir. İşlem başladığında odada kimse kalmayacak ve sizinle sesli yanıt sistemi üzerinden iletişim kurulacaktır.
 • Sırt üstü yatarken bazen fotoğraf çekimi aşamaları için pozisyon değiştirmeniz istenebilir. Bu durumlar dışında hareketsiz kalmanız oldukça önemlidir.
 • Uzandığımız bölmenin etrafında tomografi cihazı dönerek, üriner sistemin görüntülerini toplayacaktır. Birçok farklı açıdan görüntüyü çekip, üç boyutlu hale getiren tarama işlemi boyunca uyur pozisyonda hareketsiz kalmaya devam etmelisiniz.
 • Üriner bilgisayarlı tomografi işlemi 1 saat kadar sürebilir. Çekimler tamamlandıktan sonra doktor ve hemşire yanınıza gelecektir.
 • Üriner tarama işlemleriniz bittikten sonra, kontrastlı boyanın yan etki ihtimaline karşı 30 dakika kadar hastanede beklemeniz gerekebilir. Sonrasında taburcu edileceksiniz.
Üriner sistem taraması yaptırdıktan hemen sonra normal yaşantınıza, beslenme şeklinize geri dönebilirsiniz. Tarama sonuçlarının çıkması uzun sürdüğü için sonuç gelene kadar tekrar hastaneye uğraşmanıza gerek yoktur.

Üriner Sistem Tomografi Riskleri

Görüntüleme sistemleriyle ilgili riskler, işlemi yaptırmayı düşünenlerde şüphe uyandıran sorunlardan biri. Her işlemde olduğu gibi üriner tomografi çekiminde de bazı olası riskler bulunuyor; Radyasyon: Görüntüleme sistemlerinde ilk akla gelen radyasyon oluyor. Eski tip görüntüleme makinalarında radyasyon seviyeleri modern makinalara göre daha fazla olmaktadır. Alacağınız radyasyon hem yetişkinler hem de çocuklar için zararlı hem de ileride kanser oluşma riskinde rol oynayabilir. Bu duruma dikkat ederek yıl içerisinde çok defa görüntüleme işlemlerini kullanmamak ve ayrıca modern yeni nesil tarama cihazlarının olduğu Avicenna Hastaneleri’ni tercih edebilirsiniz. Alerji: Üriner tomografi işleminde daha net görüntüler almak için kullanılan kontrastlı madde, içerisinde bulundurduğu iyot sebebiyle alerjiye sebep olabilmektedir. Döküntü, kaşıntı ve kızarıklık olarak kendini belli eden alerji, geçici bir durumdur. İşlem tamamlandıktan sonra kontrolü sağlanıp, alerjik reaksiyonlar gösterirseniz tedavi uygulanır. Böbrek Sorunları: Kontrast madde kullanılması, böbrek sorunu olan kişilerde fonksiyonları etkileyen sorunlara yol açabilir. Böbreklerde rahatsızlık, daha yavaş çalışma gibi semptomlar gözlenebilir.

Üriner Sistem Bilgisayarlı Tomografi Faydaları

Üriner bt yan etkileri olduğu kadar faydaları da olan bir uygulamadır. Bunlar arasında;
 • Röntgen işlemine göre daha net ve detaylı görüntüleme sağlar.
 • İdrar yolu sorunları ve tıkanıklıklarının hızlı teşhisini sağlar
 • Kanser evrelerini görüntüleyebilir, yayılma oranını ölçebilir.
 • Hızlı ve güvenli taramayla tanının daha hızlı konulmasına olanak sağlar.
Yukarıda bahsettiğimiz gibi teşhislerde hızlı ve güvenilir bir sistem olan bilgisayarlı tomografi işlemi, sebebi bilinmeyen ağrılarınızın tanısında önemli bir rol oynar. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Üroloji ve Radyoloji bölümü doktorlarımızı aşağıdan inceleyebilir, muayene için randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Böbrek tomografisi neden çekilir?

Böbrek bt çekimi; böbrek fonksiyonlarını, böbrek taşı, tümörü ve kanserlerini görüntülemek için böbrek tomografisi istenebilir. Sebebi belirlenemeyen ağrılarınızın tespiti içinde böbrek tomografisi istenebilir.

Böbrek tomografi kaç dakika sürer?

Üriner sistemlerde yapılan taramalar 60-90 dakika arasında sürmektedir.

Mesane kanseri tomografide görünür mü?

Kanser oluşumu varsa, mesane kanseri bt işleminde görüntülenebilir. Kanserlerin yayılma oranı ve evresi, mesane tomografisi sayesinde tespit edilebilmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣