Pulmoner Kapak Darlığı (Pulmoner Stenoz): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Pulmoner kapak darlığı muayene

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Pulmoner kapak darlığı, bir diğer adıyla da bilinen pulmoner stenoz, yetişkinlerde nadiren başka bir hastalığın yan etkisi olarak meydana gelir. Genel olarak doğumdan önce konjenital kalp hastalığı olarak ortaya çıkan ve belirtisi olmayan çok hafif bir durumdan, ciddi hastalık durumuna kadar değişkenlik gösteren bir hastalıktır. Peki pulmoner kapak darlığı nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olmalıdır? gibi soruların yanıtına Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan daha detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Pulmoner Kapak Darlığı Nedir?

Pulmoner kapakçık üzerinde ya da yakınında yer alan bir deformite, pulmoner kapak açıklığını daraltır ve kan akışını yavaşlatır. Bu duruma kapak darlığı denir. Pulmoner kapak, sağ alt kalp odası ile pulmoner arterler arasında yer alır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yetişkinlerde daha az görülen bu rahatsızlık, çoğunlukla konjenital kalp hastalığı olarak ortaya çıkar. Hafifken birden çok ciddi bir hastalığa dönüşen pulmoner stenoz, hafif olarak görüldüğünde zaman içerisinde kötüye gitmez. Ancak orta şiddetli veya ciddi vakalarda kötüye gitme ihtimali yüksektir. Böyle zamanlarda genellikle tedavi yapılması gerekir ve tedavi olumlu olduğu sürece çoğu kişi normal yaşamına devam eder.

Pulmoner Kapak Darlığı Belirtileri

Pulmoner Kapak Darlığı Neden Olur?

Pulmoner kapağın fetal gelişimi esnasında düzgün şekilde gelişmemesi sonucunda kapak darlığı ortaya çıkar. Eğer bir bebekte bu hastalık varsa, başka doğumsal kalp anormallikleri de vardır. Ancak kapağın anormal şekilde gelişimine neyin neden olduğu bilinmiyor.

Pulmoner Kapak Darlığı Risk Faktörleri

 • Karsinoid sendrom
 • Romatizmal ateş
 • Noonan sendromu

Pulmoner Kapak Darlığı Komplikasyonları

 • Enfeksiyon
 • Kalp pompalama sorunları
 • Kalp yetersizliği
 • Düzensiz kalp atımları (aritmiler)

Pulmoner Kapak Darlığı Tanısı

Bu sorun genel olarak çocukluk döneminde tanı alır ve yaşamın ilerleyen zamanlarına kadar tespit edilmeyebilir. Rutin muayenede doktor kalpte üfürüm ve pulmoner darlıktan şüphe duyarsa, tanıdan emin olmak için birkaç teste başvurabilir. Bu testler arasında, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, MR /BT ve kalp kateterizasyonu yer alıyor.

Pulmoner Kapak Darlığı Tedavisi

Kapak darlığı, hafif, orta şiddetli ve ciddi darlık olarak üç sınıfa ayrılır. Hafif pulmoner darlık için genellikle tedavi gerekmez ancak yalnızca rutin kontroller yapılması gerekir. Darlık derecesine bağlı olarak daha ciddi sorunlarda balon valvüloplasti ya da açık kalp ameliyatı yapılır.

Tedaviden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • Kalp dostu diyet uygulamanız gerekir. Yani sodyum, kolesterol ve doymuş yağ içeriği düşük diyetler uygulamanız ve daha çok meyve, sebze, balık, tam tahıl ve yağsız et tüketmeniz gerekmektedir.
 • Kilonuzu sağlıklı seviyelerde tutmanız gerekir.
 • Düzenli bir biçimde egzersiz yapmalısınız.
 • Düzenli uzman doktor tarafından kontrol ve muayene gerçekleştirmelisiniz. Özellikle çocuklarda takibin yapılması çok önemlidir.
 • Yetişkin kişilerin belli bir dönem gebelikten uzak durması gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Pulmoner kapak nedir? 

Kalpte sağ karıncıktan çıkan akciğer atardamarında yer alan bir kapaktır.

Pulmoner akım hızı kaç olmalıdır?

Normal sağlıklı kişiler sistolik pulmoner arter basıncı 22 – 30 mmHg, diastolik basıncı 9 – 22 mmHg ve ortalama pulmoner arter basıncı 15 – 18 mmHg’dir.

Bebeklerde pulmoner stenoz nedir?

Pulmoner darlığın doğumdan itibaren ortaya çıkan bir sağlık sorunu olduğundan bahsetmiştik. Bu sorun bebek, henüz anne karnında gelişmekteyken ortaya çıkar.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣