Pulmoner Kapak Darlığı (Pulmoner Stenoz): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Pulmoner kapak darlığı muayene

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Pulmoner kapak darlığı, bir diğer adıyla da bilinen pulmoner stenoz, yetişkinlerde nadiren başka bir hastalığın yan etkisi olarak meydana gelir. Genel olarak doğumdan önce konjenital kalp hastalığı olarak ortaya çıkan ve belirtisi olmayan çok hafif bir durumdan, ciddi hastalık durumuna kadar değişkenlik gösteren bir hastalıktır. Peki pulmoner kapak darlığı nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olmalıdır? gibi soruların yanıtına Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan daha detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Pulmoner Kapak Darlığı Nedir?

Pulmoner kapakçık üzerinde ya da yakınında yer alan bir deformite, pulmoner kapak açıklığını daraltır ve kan akışını yavaşlatır. Bu duruma kapak darlığı denir. Pulmoner kapak, sağ alt kalp odası ile pulmoner arterler arasında yer alır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yetişkinlerde daha az görülen bu rahatsızlık, çoğunlukla konjenital kalp hastalığı olarak ortaya çıkar. Hafifken birden çok ciddi bir hastalığa dönüşen pulmoner stenoz, hafif olarak görüldüğünde zaman içerisinde kötüye gitmez. Ancak orta şiddetli veya ciddi vakalarda kötüye gitme ihtimali yüksektir. Böyle zamanlarda genellikle tedavi yapılması gerekir ve tedavi olumlu olduğu sürece çoğu kişi normal yaşamına devam eder.

Pulmoner Kapak Darlığı Belirtileri

Pulmoner Kapak Darlığı Neden Olur?

Pulmoner kapağın fetal gelişimi esnasında düzgün şekilde gelişmemesi sonucunda kapak darlığı ortaya çıkar. Eğer bir bebekte bu hastalık varsa, başka doğumsal kalp anormallikleri de vardır. Ancak kapağın anormal şekilde gelişimine neyin neden olduğu bilinmiyor.

Pulmoner Kapak Darlığı Risk Faktörleri

 • Karsinoid sendrom
 • Romatizmal ateş
 • Noonan sendromu

Pulmoner Kapak Darlığı Komplikasyonları

 • Enfeksiyon
 • Kalp pompalama sorunları
 • Kalp yetersizliği
 • Düzensiz kalp atımları (aritmiler)

Pulmoner Kapak Darlığı Tanısı

Bu sorun genel olarak çocukluk döneminde tanı alır ve yaşamın ilerleyen zamanlarına kadar tespit edilmeyebilir. Rutin muayenede doktor kalpte üfürüm ve pulmoner darlıktan şüphe duyarsa, tanıdan emin olmak için birkaç teste başvurabilir. Bu testler arasında, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, MR /BT ve kalp kateterizasyonu yer alıyor.

Pulmoner Kapak Darlığı Tedavisi

Kapak darlığı, hafif, orta şiddetli ve ciddi darlık olarak üç sınıfa ayrılır. Hafif pulmoner darlık için genellikle tedavi gerekmez ancak yalnızca rutin kontroller yapılması gerekir. Darlık derecesine bağlı olarak daha ciddi sorunlarda balon valvüloplasti ya da açık kalp ameliyatı yapılır.

Tedaviden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • Kalp dostu diyet uygulamanız gerekir. Yani sodyum, kolesterol ve doymuş yağ içeriği düşük diyetler uygulamanız ve daha çok meyve, sebze, balık, tam tahıl ve yağsız et tüketmeniz gerekmektedir.
 • Kilonuzu sağlıklı seviyelerde tutmanız gerekir.
 • Düzenli bir biçimde egzersiz yapmalısınız.
 • Düzenli uzman doktor tarafından kontrol ve muayene gerçekleştirmelisiniz. Özellikle çocuklarda takibin yapılması çok önemlidir.
 • Yetişkin kişilerin belli bir dönem gebelikten uzak durması gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Pulmoner kapak nedir? 

Kalpte sağ karıncıktan çıkan akciğer atardamarında yer alan bir kapaktır.

Pulmoner akım hızı kaç olmalıdır?

Normal sağlıklı kişiler sistolik pulmoner arter basıncı 22 – 30 mmHg, diastolik basıncı 9 – 22 mmHg ve ortalama pulmoner arter basıncı 15 – 18 mmHg’dir.

Bebeklerde pulmoner stenoz nedir?

Pulmoner darlığın doğumdan itibaren ortaya çıkan bir sağlık sorunu olduğundan bahsetmiştik. Bu sorun bebek, henüz anne karnında gelişmekteyken ortaya çıkar.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣