Uyku Testi Aşamaları Nelerdir?

uyku testi aşamaları yatan hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku testi Aşamaları Nelerdir? yazımızda, uyku testi hakkında tüm merak edilenlere ulaşabilirsiniz. testi yaptırmadan önce aşamaları bilmek sizi rahatlatabilir. Dilerseniz, vakit kaybetmeden makalemizi inceleyebilirsiniz.

Uyku Testi Nedir? Neden Yapılır?

Bir uyku testi çalışması esnasında, uyku problemlerinize neyin neden olduğunu belirlememize yardımcı olmak için uyuduğunuzda vücudumuza neler olduğunu gece boyunca kaydeder. Semptomlarına ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak yapılacak olan uyku testi esnasında, kendi evinizin konforunda ve yatağınızın rahatlığında yatabilecek bir ortam oluşturulmaktadır.  Gece uykunuzun istediğiniz gibi geçmemesi, yorgun uyanmanın veya uykuda nefessiz kalmanın (uyku apnesi) sadece muayene ile tespit edilebilecek durumlar değildir. Bu nedenle bir gece uyku ünitesi olan hastaneler içerisinde konaklama yapmanız gerekebilir. Kamera, ses ve  sensörler sayesinde izlenen hareketleriniz ile tüm gece uyku aktiviteleriniz analiz edilecektir. Uyku bozukluklarının teste tabi tutulması için öncelikle doktorunuz ile yapacağınız birebir muayene gereklidir. Muayene esnasında karşılaşılan belirtiler sonrasında teste gerek duyulması ile uyku kliniğine aktarabilirsiniz.

Uyku Testi Aşamaları Nelerdir?

Uykunuz hakkında en doğru bilgilerin alınabilmesi için değerlendirmenize rapor vermeden önce bazı hazırlıklar yapmanız istenecektir. Yine, sorularınız varsa, uyku testi öncesinde Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı yetkilileri ile görüşebilirsiniz. Uyku testi aşamaları hakkında bilmeniz gerekenler;

 • Çalışmanızdan önceki gün ve gecelerde, her zamanki yatma ve kalkma programınızı sürdürün. Bu, vücudunuzun normal uyku-uyanıklık ritimlerini değiştirmemeniz için önemlidir. Vardiyalı çalışanların gündüz uyuyup gece çalışması durumunda, büyük olasılıkla normal programınıza uymanız istenecektir ve uyku çalışması gün içinde yapılabilir..
 • Kahve, çay ve kola gibi kafein içeren içecekler veya kafein içeren çikolata gibi yiyecekler uykunuzu bozabilir. Öğleden sonra, çalışma gecesinden önce kafein tüketmemelisiniz. Ağır veya baharatlı yemekler de uykunuzu bölebilir, bu nedenle çalışmanız için rapor vermeden önce hafif bir akşam yemeği yemeye özen gösterin.
 • Araştırmalar, alkolün aslında daha hızlı uykuya dalmanıza neden olmasına rağmen; uykunun parçalanmış, kesintili, huzursuz uykuya neden olduğunu göstermiştir. Alkol ayrıca uyku evrelerinizi ve solunumumuzu değiştirebilir. Çalışma günü alkol içmemelisiniz.
 • Net ve doğru sinyaller için kayıt sensörlerinin takılabilmesi için temiz saç ve cilde sahip olmak önemlidir. Çalışmadan önce duş almak ve saçınızı yıkamak, kayıt cihazlarının daha iyi yerleştirilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, iyi kalitede kayıtları da etkileyebileceğinden, çalışma gecenizde cildinize veya saç ürünlerinize losyon sürmeyiniz.
 • Bir peruk veya saç örgüsü, sensörlerin kafaya doğru şekilde yerleştirilmesine engel olabilir ve çalışmanız için rapor vermeden önce bunları çıkarmalısınız. Kafanızda çok fazla saç yoksa, kayıt sensörlerini uygulamak için kel gerçekten güzeldir.
 • Pijamalarınızı ve bornozunu yanınızda getirin. Kayıt sensörleri uygulanırken, muhtemelen en rahatı iki parça uyku tulumu içinde olacaktır. Favori bir yastığınız veya battaniyeniz varsa, bunları çalışma sırasında kullanıp kullanamayacağınızı görmek için Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı merkezine danışabilirsiniz.
 • Yatmadan önce ilaç alıyorsanız, bu ilaçların kullanımını çalışmadan önce uyku uzmanı ile görüşün ve gerekirse bu ilaçları yanınızda getirin. Yatma saatine yakın bir atıştırmalık yemeniz gerekiyorsa, bunu da yanınızda getirin ve bunu uyku uzmanınızla tekrar görüşün.
 • Gece boyunca oksijen seviyenizi ölçmek için işaret parmağınızın ucuna rahat, dolgulu bir klipsten oluşan bir sensör yerleştirilecektir. Bu sensör, sensörün bir tarafından gelen bir ışık huzmesini parmak ucunuzdan sensörün diğer tarafına geçirerek çalışır. Yapay tırnaklar veya ağır oje, oksijen seviyesinin doğru okunmasını engelleyebilir.
 • Yatmadan önce muhtemelen o günkü faaliyetleriniz hakkında kısa bir anket doldurmanız istenecektir. Okumak için gözlük takıyorsanız, bu anketi doldurabilmeniz için gözlüğünüzü yanınızda getirdiğinizden emin olun.
 • Bazen hastalar, gece değerlendirmesi sırasında bir yatak partnerinin yanlarında yatakta uyuyup uyuyamayacağını sorar. Yatakta başka bir kişinin olması çalışma için çok rahatsız edici olabilir ve genel olarak başka bir kişi, çalışma yapılan kişi ile aynı odada veya yatakta kalamaz. Hastanın yanında başka bir kişi kalıyorsa bir bebek karyolası veya başka bir yatak odası olabilir. Bununla birlikte, bir çocuğun çalışması veya gece boyunca özel bakım gerektiren bir hasta gibi bazı durumlarda, bir bakıcının aynı odada uyumasına izin verilebilir, ancak aynı şilte üzerinde değil.
 • Cep telefonları hayatımızın önemli bir parçasıdır, ancak çalışma başladıktan sonra cep telefonunuzu kapatmaya hazır olun. Işık ve ses çalışmanızı rahatsız etme potansiyeline sahiptir. Bu geceki en önemli aktivitesinin uyumak olduğunu unutmayın!

Uyku Testi Sonrasında Ne Olur?

Uyku kliniğindeki bir testten sonra, çalışma sonuçları uyku laboratuvarı uzmanı tarafından gözden geçirilir. Uyku bozukluğunun olup olmadığını ve ne tür ekipman veya tedaviye ihtiyacınız olacağını belirleyeceklerdir. Çalışmayı isteyen doktorunuz sonuçları inceledikten sonra sizinle görüşmek isteyecektir. Sağlayıcınız sonuçları size ve sonraki adımları iletecektir. Doktorunuzla yapacağınız bir sonraki muayenede uyku bozuklukları tedavisi hakkında görüşme sağlayabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı uzmanlarına randevu oluşturarak, ön muayene günü alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı Bölümü Doktorlarımız

Uyku Laboratuvarı bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣