Uyku Laboratuvarı Ne İşe Yarar?

Uyku Laboratuvarı Ne İşe Yarar?

Uyku Laboratuvarı Ne İşe Yarar? yazımızdan, uyku bozuklukları nedeniyle uyku testi yaptıracak kişilerin merak ettiklerine yer verdik. Dilerseniz, merak ettiğiniz tüm detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Uyku Laboratuvarı Nedir?

Uyku laboratuvarı, uyku bozukluklarının tespiti için gece uykusunun gözlemlendiği alandır. Doktorunuz ile yaptığınız muayene esnasında, uyku bozukluğu belirtileri görülmesi durumunda uyku testine girmeniz gerekebilir. Gece uykunuzun istediğiniz gibi geçmemesi, yorgun uyanmanın veya uykuda nefessiz kalmanın (uyku apnesi) sadece muayene ile tespit edilebilecek durumlar değildir. Bu nedenle bir gece uyku ünitesi olan hastaneler içerisinde konaklama yapmanız gerekebilir. Kamera, ses ve  sensörler sayesinde izlenen hareketleriniz ile tüm gece uyku aktiviteleriniz analiz edilecektir. Uyku laboratuvarı ne işe yarar? yazımızdan, hangi durumlarda uyku laboratuvarından faydalanabileceğiniz inceleyebilirsiniz.

Uyku Laboratuvarı Çalışmaları Nelerdir?

Uyku çalışmaları, uyku sırasında belirli vücut fonksiyonlarını kaydeden testlerdir. Uyku sırasında ölçülen vücut fonksiyonları arasında kalp hızı, solunum hızı ve hava akımı, beyin dalgası aktivitesi, göz hareketi, kan oksijen seviyesi ve kas hareketi sayılabilir. Uykunun evreleri hafiften derine kadar değişiklik göstermektedir.. Her aşamada ölçülebilen farklı özellikler mevcuttur. Uyku çalışması, uyku sırasında aynı anda yapılan bir dizi testtir. Testler belirli uyku özelliklerini ölçer ve uyku bozukluklarının teşhisine yardımcı olur. Bir uyku çalışması polisomnografi olarak da adlandırılabilir. Uyku çalışmaları genellikle normal uyku saatlerinde bir uyku laboratuvarında yapılır. Amaç, uyku bozukluklarının teşhis ve tedavi edilebilmesi için uyku sırasında meydana gelen beyin ve vücut aktivitesini kaybetmektir.

Uyku Çalışması ile Ölçülebilen Durumlar;

  • Göz hareketleri: Göz hareketlerinin sayısı ve sıklığı veya hızı.
  • Beyin aktivitesi:. Beynin elektrik akımları.
  • Uzuv hareketleri: Hareketlerin sayısı ve yoğunluğu.
  • Nefes durumu: Solunum sayısı ve derinliği.
  • Kalp ritmi: Kalbin elektriksel aktivitesi.
  • Oksijen alımı: Kandaki oksijen yüzdesi.
  • Midenin asit dengesi:. Uyku sırasında salgılanan asit miktarı.
  • Uyku gecikmesi: Uykuya dalmak için geçen süre.
  • Uyku süresi: Bir kişinin uykuda kaldığı süre.
  • Uyku verimliliği: Toplam uyku süresinin yatakta geçirilen toplam süreye oranı.

Uyku Laboratuvarı Ne İşe Yarar?

Uykunuzla ilgili sorun yaşıyorsanız veya tam bir gece uykusundan sonra bile gün içinde uykulu hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Uyku bozuklukları yaşamanın belirli bir yaş aralığı olmadığı gibi bebeklerden yaşlılara kadar herkesi etkileyebilir.

Ama neden kalitesiz uykuyu ya da çok az uyumayı önemsiyoruz? Birkaç saatlik uykuyu kaçırmanın o kadar da önemli olmadığı ve en kötü ihtimalle küçük bir rahatsızlık olduğu konusunda yaygın bir yanılgı vardır. Bununla birlikte, diğer sorunların yanı sıra, kötü uyku ve gündüz uyku hali , artan sayıda otomobil kazası, kötü iş ve okul, performans, diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve depresyon ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle kalitesiz uyku ve çok az uyku bizi uyanık yaşam kalitemizin düşmesine karşı savunmasız hale getirir. Yaşam kalitemiz düşerken, bir yandan etrafımızdaki insanlar için tehlikeli durumlara neden olabilir. Uykusuz sürülen arabalar, kazaların yaygın nedenleri arasında yer almaktadır. Uykunuz sağlığınızı ve yaşam kalitenizi etkilemeye başladıysa doktorunuz uyku ünitesi olan hastaneler arasında birine sevk edebilir. Uyku ünitesi olan hastaneler arasında bulunan Avicenna Hastanesi’nde birçok uyku testi ile uyku bozukluklarının kontrolü yapılabiliyor.

Polisomnografik değerlendirme, uyku ünitesi olan hastanelerde gece boyunca gerçekleştirilen bir çalışma uykusu sırasında beyninizin ve bedensel aktivitenin kayıtlarından oluşur.  Polisomnografik değerlendirmeler, uyku sırasındaki büyük fizyolojik değişikliklerin bir sonucu olarak uyanma sırasında keşfedilmeyen vücudun ve beynin uyku sırasındaki aktivitesi hakkında ayrıntılı analizini sağlamaktadır. Bu değişiklikler uykuya özgü bozukluklarla ilişkilendirilebilir. İyi bir gece uykusu çekmezsek, gün içinde ne kadar uykulu, ve yorgun hissettiğimizi hepimiz tahmin edebiliyoruz. Yani gerçekten uykunun amacı sadece geceleri uyumak değil, gün boyunca genel sağlığımızı ve fiziksel işleyişimizi sağlamaktır.

Uyku Testi Nasıl Yapılır?

Bir uyku çalışması , uykunun değerlendirilmesinde ve uyku bozukluklarının teşhisinde araçsal olan uykunun eşsiz fizyolojisi hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Uyku çalışması sırasında, beyin ve kasların elektriksel aktivitesini kaydetmenin yanı sıra uyku sırasında solunum, oksijen seviyeleri ve kalp atış hızını kaydetmek için elektrotlar ve sensörler invaziv olmayan bir şekilde takılır. Hastanın neden bir uyku çalışmasına ihtiyaç duyulduğu, çalışma sırasında uyumakta zorluk çekerseniz ne olacağı ve prosedürlerin güvenliği ile ilgili endişeler makalede tartışılmaktadır. Uyku değerlendirmesinin amacı, doğru bir teşhis ve bir uyku sorunu için etkili tedavilerin belirlenmesidir. COVID-19’un mevcut koşulları göz önüne alındığında, birçok uyku merkezi açık değildir. Bu durumda evde uyku testi tek seçenektir.

Uyku Testine Neden İhtiyacım Var?

Uykudayken vücudunuzun ne yaptığı ve uyku sırasındaki davranışlarınızı ne yazık ki kendiniz gözlemleyemezsiniz. Örneğin, bazı hastalar uyku esnasında yüksek sesle horladıklarını inkar ederler. Bazen bu horlama o kadar gürültülüdür ki evdeki herkesi ve hatta evcil hayvanları bile uyandırır. Bununla birlikte, uyuyan kişi bu yüksek, rahatsız edici seslerden habersiz bir şekilde uyumaya devam eder. Yatak partnerinizin size, yüksek sesle horlamanın yanı sıra, gece boyunca sürekli olarak uyku sırasında nefes almayı bıraktığınızı söylemesi de muhtemel durumlardan biridir. Farkında olmadan nefes almayı bırakmanız durumunda istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bazen bu periyotlar sadece birkaç saniye sürer, ancak çoğu zaman 30 ila 60 saniye, hatta daha uzun sürer. Bu nedenle, gece boyunca yapılan polisomnografik değerlendirme, uyku sırasında vücudunuzda tam olarak neler olduğunu keşfetmek için önemli bir testtir. Uyku kliniğinde yapılacak olan uyku çalışması sayesinde farkında olmadığınız tüm kontrolsüz hareketlerin tespiti ve analizi sağlanabilir. Bu sayede doktorunuz ile yapacağınız görüşmede, gece uykunuzun kalitesiz geçmesine neden olan durumun tedavisi hakkında değerlendirme yapabilirsiniz. Uyku testi randevu oluşturmak için Avicenna Sağlık Grubu Uyku Laboratuvarı doktorlarımıza muayene olmanız gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı Bölümü Doktorlarımız

Uyku Laboratuvarı bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.