Uyku Testi Avantajları Nelerdir?

uyku testi avantajları nelerdir doktor ve hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku Testi Avantajları yazımızda, ilk defa uyku testi yaptıracak kişilerin uygulamadan alabilecekleri faydalara yer verdik. Dilerseniz, uyku polikliniği hizmeti almadan önce uyku testi avantajları hakkında yazımızı inceleyebilirsiniz.

Uyku Testi Nedir?

Bir uyku testi çalışması esnasında, uyku problemlerinize neyin neden olduğunu belirlememize yardımcı olmak için uyuduğunuzda vücudumuza neler olduğunu gece boyunca kaydeder. Semptomlarına ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak yapılacak olan uyku testi esnasında, kendi evinizin konforunda ve yatağınızın rahatlığında yatabilecek bir ortam oluşturulmaktadır. Pek çok kişi için uygun olabilecek uyku testleri, uyku apnesini teşhis etmek veya ekarte etmek için kullanılabilir. Doktorunuz, özel durumunuza ve tıbbi geçmişinize göre seçeneklerinizi sizinle konuşacaktır.

Uyku testi için randevunuz varsa, Avicenna Hastanesi Uyku Kliniği laboratuvarında bir uyku teknisyeninin size gerekli ekipmanı gösterecek ve uyku odasına kadar eşlik edecektir. Vücudunuza yerleştirilecek sensörler sayesinde tüm fiziksel hareketlerin kontrol edilecektir. Sensörler, gece boyunca hava akışınızı, horlamanızı, nefes alma çabanızı, kalp atış hızınızı ve oksijen seviyenizi kaydeder.

Uyku Laboratuvarı içerisindeki uyku odalarında;  kişiye özel yataklar, özel banyo ve duş, düz ekran TV’leri, internet bulunmaktadır. Uyku çalışmanız sırasında bir uyku teknisyeni sizi beyin dalgalarınızı, solunumlarınızı, horlamanızı, kas hareketlerinizi, kalp atışlarınızı, oksijen seviyenizi ve vücut pozisyonunuzu izleyecek ekipmanlara bağlayacaktır. Test sırasında herhangi bir acı hissetmezsiniz ve herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa gece boyunca ulaşabileceğiniz bir teknisyen olacaktır.

Uyku polikliniğinde yapılan uyku testinin en doğru sonucu verebilmesi için bulunduğunuz odanın karanlık ve sessiz olması gerekmektedir. Bu nedenle uykunuzu kaçıran ve dikkatinizi bozan bir durum olduğunda teknisyene bildirmeniz önemlidir. Uyku teknisyenimiz uyku çalışmanızı izlerken ayrı bir kontrol odasında olacaktır. Odada sizin dışınızda kimse olmayacaktır. Uyku testi avantajları hakkında daha fazla bilgi için incelemeye devam edelim…

Uyku Testi İle Tespit Edilebilen Bozukluklar

Muayene esnasında fiziksel bulgular ve belirtiler görülmesi ile uyku testi istenebilir. Uyku testi artıları sayesinde tespit edilebilecek uyku bozuklukları;

 • obstrüktif uyku apnesi
 • uykusuzluk hastalığı
 • narkolepsi
 • Uyurgezerlik
 • uyku terörü
 • horlama
 • oyku sırasında anormal davranışlar
 • huzursuz bacak sendromu
 • uyku/uyanıklık döngüsü ve sirkadiyen ritmin bozulması

Uyku Testi Avantajları Nelerdir?

Uyku testi artıları, test sonrası uygulamadan hangi faydaları görebileceğinizi kapsamaktadır. Uyku testi sonrasında tespit edilebilecek tüm sonuçlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Uyku testi artıları;

 • Mevcut en doğru tanıyı uyku testi sayesinde alabilirsiniz. Laboratuvar içi uyku testi, uyku apnesi için tanı testinin altın standardı olarak kabul edilir.
 • Bölünmüş gece çalışması yapma seçeneğiniz bulunmaktadır. Bölünmüş gece çalışmaları, hem tam gece hem de evde yapılan testlerin aksine, tek bir gecede teşhis ve tedaviye izin verir.

 • Belirli iş türleri için en iyi testtir. İşyerinde uykuya dalmanız, kendileri veya başkaları için ciddi risk oluşturan kişiler, doğru bir teşhis için laboratuvarda bir uyku çalışmasına katılabilirler. Buna taksi, otobüs veya araç paylaşımlı şoför olarak çalışan kişiler ile pilotlar ve polis memurları dahildir.
 • Diğer uyku bozuklukları veya komplikasyonları olan kişiler için en iyi seçenek. Laboratuvar içi izleme, uyku bozuklukları ve kalp ve akciğer hastalıkları dahil olmak üzere diğer sağlık sorunları olan kişiler için daha uygundur.

Yukarıda bahsedilen durumlar, birçok meslek grubundan insan için uyku testinin avantajları içermektedir. Mesleği gereği kendi hayatı ve diğer insanları etkileyebilecek konumla olanlar uyku bozukluklarını tespit edilmelidir. Aksi takdirde herkesi etkileyebilen ciddi sorunlarla karşılaşmak kaçınılmazdır.

SONUÇ

Günümüzde artan stres ve kaygı bozuklukları, zamanla uyku problemleri yaşamamıza neden olur hale gelmiştir. Bir çok kişi tarafından geçici bir durum gibi görünüp önemsenmezse  dahi, uyku bozuklukları çok önemlidir. Uyku sorunlarının kalıcı olması durumunda her gün devam eden halsizlik ve enerji düşüklüğü kaçınılmaz hale gelmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı bölümü uzman doktorlarımızdan randevu alarak, uyku polikliniği hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku laboratuvarı için hangi bölümden randevu alınır?

Uyku bozuklukları, nefes tıkanması ve uyku apnesi gibi hastalıklar için Göğüs Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji bölümlerine gidilir.

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣