Uyku Testi Randevu Nasıl Alınır?

Uyku Testi Randevu kontrol yapan doktorlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku testi randevu nasıl alınır? konusu, uyku sorunu olan birçok kişi için merak edilen konular arasında yer alıyor. Dilerseniz, detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Uyku Testi Nedir?

Uyku testi, uyku laboratuvarında uyku sırasında görülebilen uyku apnesi, uykuda sıçrama veya huzursuz bacak gibi farklı sendromların tespitinde kullanılan testlerdir. Uyku esnasında kişiyi kamera, ses ve teknolojik cihazlarla takip edilmesine dayanan bir dizi uygulamayı içermektedir. Sağlıklı bir vücut için gerekli olanlardan biri olan düzenli ve yeterli uyku alınamadığı durumlarda uyku bozuklukları görülebilir. uyku testi sayesinde hangi sorunlardan muzdarip olduğunuzu ve bu duruma neyin neden olduğu tespit edilebilir. Horlama, uykusuzluk veya uyurgezerlik gibi sorunların nedenine uyku testi ile tanısı konulabiliyor.

Uyku Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Uyku bozukluğu olması durumunda uyku sırasında gözlemlenebilecek bazı belirtiler bulunmaktadır. Bunlar arasında; şiddetli horlama, sabah yorgunluğu, uykusuzluk, gün içerisinde uykuya eğilim görülmektedir. Uykuya karşı koyamama ve bu nedenle gün içerisinde kendinizi fazlasıyla yorgun hissetme en bilinen belirtiler arasında yer alır. Diğer uyku bozukluğu belirtileri arasında;

 • erken uyumaya rağmen yorgun uyanmak, halsiz hissetmek
 • şiddetli horlama (diğer odalardan duyulacak şekilde)
 • baş ağrısı ile uyanma
 • aşırı terleme
 • sık idrara çıkma
 • gün içerisinde uyuyakalma
 • bacaklarda huzursuzluk
 • uykuda sıçrama

bahsedilen durumlarda uyku odası olan hastaneler tercih edilerek, muayene edilmeniz gerekmektedir. Uyku testi olan hastanelerde, yukarıda semptomların incelenmesi ve kesin tanısının konulabilmesi adına gerekli  takipler yapılacaktır.

Uyku Testi ile Neler Teşhis Edebilir?

Uyku merkezinde aşağıdaki sorunlar dahil birçok uyku bozukluğunu teşhis etmek için faydalanılabilir.

Uyku testi ile tespit edilebilen durumlar;

 • Uykusuzluk hastalığı
 • Uyku apnesi
 • Uyurgezerlik hastalığı
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Narkolepsi
 • Periyodik uzuv hareket bozukluğu
 • Uykuda konuşma sorunu (Somniloquy)
 • REM uyku davranış bozukluğu

Bahsedilen durumların tespiti için uyku kliniklerine yatarak uyku testi yaptırılabilir. Akşam uykusu esnasında gözlemlemeler yapılarak, kişinin uyku esnasında yaşadıkları rapor edilmektedir.

Uyku Testi Randevu Nasıl Alınır?

Uyku testi yapan hastaneler,  uyku esnasında yaşanan problemlerin görülmesi için tercih edilmektedir. Uyku laboratuvarı olan hastaneler arasında olan Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde randevu almak için çağrı merkezine ulaşmanız yeterlidir. İletişim numaralarımızdan bize ulaşarak, uyku laboratuvarı için randevu oluşturabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Uyku testi sayesinde, REM uykusu sırasında yaşanan belirtiler gözlemlenir ve laboratuvar uzmanlarınca analiz edilir. Vücudunuzun verdiği tepkiler ölçüldükten sonra durumun tedavisi için gerekli işlemlere başlanabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku testi yapan özel hastaneler var mı?

Özel sağlık kurumlarında yeterli teknolojiye sahip seçkin merkezlerde uyku testi yapılabiliyor. Ataşehir Avicenna Hastanesi’nde uyku polikliniği bulunmaktadır.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣