Vücutta Su Kaybı (Dehidrasyon)

Vücutta su Kaybı Nasıl Önlenir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Yaz aylarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de vücutta su kaybı yaşanmasıdır. Sıcağın etkisiyle aşırı terleme sonrasında vücuttaki su oranı azalmaktadır. Dehidrasyon, erken müdahale edilmediği takdirde ciddi sonuçlara yol açabilir. 

 Vücutta su kaybını yani dehidrasyonu engellemek için şu adımlar uygulanabilir:

  • Sentetik kumaşların terlemeyi artırdığı bilinmektedir. Bu kumaş türünden uzak durup pamuklu ve ince giysiler giymek, dehidrasyonu önlemek için etkilidir. 
  • İshal ve kusma gibi rahatsızlıklar da vücuttan ciddi oranda sıvı atılmasına sebep olur. Bu nedenle hastaların sıvı tüketiminde bulunması ve kaybı engellemesi son derece önemlidir.

Dehidrasyon hastaların kendilerini hasta hissetmesine de neden olur. Bu nedenle baş ağrısı, halsizlik gibi semptomlarda su içip bir süre beklemek gerekir. Sıvı alımı sonra semptomlarda hafifleme görüldüyse hastalığın dehidrasyon kaynaklı olduğu anlaşılır. 

Vücutta Su Kaybı Nedir? Neden Olur?

Dehidrasyon, özellikle ter yoluyla veya farklı gerekçelerle vücutta sıvı atımının alımdan fazla olması demektir. Vücutta su kaybı yaşanması ciddi sonuçlara yol açabilecek bir durumdur. Özellikle de böbreklerin korunması adına gün içerisinde gerekli olan su miktarının tüketilmesi önemlidir. 

Vücutta su kaybı neden olur, neden gerçekleşir soruları da araştırılır. Dehidrasyonun temel nedeni vücuda alınan, tüketilen su miktarının atılandan az olmasıdır. Ter, ishal, ateş, kusma gibi yollarla vücuttan çok fazla sıvının atılması ve dengenin korunamaması su kaybına neden olur. 

Su kaybı, böbrekleri ve karaciğeri doğrudan tehdit eden bir durumdur. Boşaltım sisteminde aktif rol oynayan böbrekler, su eksikliği durumunda doğru şekilde çalışamaz. Bu durum uzun vadede böbreklerin ağrımasına, çalışmamasına ve hatta iflasına neden olabilir. 

Su Kaybının Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Su kaybının vücutta farklı rahatsızlıkları tetiklediği görülebilir. Özellikle dehidrasyona bağlı rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Böbrek taşı
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Böbrek yetmezliği
  • Düşük kan hacmi şoku

Daha pek çok hastalığı dehidrasyonun tetiklediğini görebilmek de mümkündür. Bu rahatsızlıkların yanında hastalıklar nedeniyle tetiklenerek dehidrasyonun ortaya çıktığı da görülebilir. Örneğin; şeker hastalarının sık sık tuvalete çıkması vücutta sıvı kaybına neden olarak uzun vadede dehidrasyonun temelini oluşturabilir. 

Dehidrasyon Nasıl Anlaşılır?

Vücutta su kaybı yaşandığını anlayabilmek için öncelikle fiziksel bir muayeneden geçilir. Dehidrasyon belirtileri arasında baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, halsizlik, bulantı, kabızlık, idrara çıkamama, göz kararması, bayılma, sinirlilik, baş ağrısı yer alır. Bu semptomları gözlemleyerek vücutta su kaybı yaşandığını anlaşılmaktadır. 

Fiziksel muayenenin yanı sıra doktorun bazı testler istediği de görülmektedir. Kandaki elektrolit seviyeleri sayesinde böbreklerin iyi çalışıp çalışmadığını gözlemlemek mümkündür. Dehidrasyon teşhisi sırasında uygulanan bir diğer yöntem de idrar testidir. İdrar içerisindeki asit seviyesine, idrarın rengine bakarak da uzun süre susuz kalınıp kalınmadığı anlaşılmaktadır.

Sıvı Kaybı Nasıl Tedavi Edilir?

Vücuttaki su kaybının kişinin yaşantısını etkilememesi için en kısa sürede tedavi sürecine geçilmesi gerekir. Dehidrasyon tedavisi için öncelikle kandaki elektrolit sayısını ve vücuttaki sıvı miktarını artırmak gerekir. Elektrolit içeren sular ve içecekler bu nedenle tedavi yöntemleri olarak öne çıkmaktadır.

Kusma, ateş ve ishal gibi belirtilerle susuz kalmış bebekler için ise reçetesiz de satışı gerçekleştirilen oral rehidrasyon solüsyonları tercih edilmelidir. Bu solüsyon vücuttaki elektrolit ve sıvı düzeyini artırmak için belirli oranlarda tuz ve su içerir. 

Ciddi derecede susuz kalmış yetişkinler için sıvı kaybı tedavisi ise damardan tuzlu serumlar vererek gerçekleştirilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

  • Vücutta Sıvı Kaybı (Dehidrasyon) Belirtileri Nelerdir?

Vücutta yorgunluk, isteksizlik, uyuklama, baş ağrısı ve dönmesi, kusma, böbrek ağrısı gibi belirtiler sıvı kaybına işaret edebilir. 

  • Vücutta Sıvı Kaybı Ateş Yapar Mı?

Sıvı kaybı yaşanması sonucunda ateş, mide bulantısı ve bayılma gibi etkiler görülebilir.

  • Vücutta Sıvı Kaybı Nelere Yol Açar?

Dehidrasyon yani vücutta sıvı kaybı yaşanması; uzun vadede böbrek taşı, migren, şişkinlik gibi rahatsızlıklara yol açar ve hasta sağlığını riske sokabilir. 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣