Göz İçi Lens - Akıllı Lens Ameliyatı

Göz İçi Lens Nedir? Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz içi lens tedavisi, özellikle katarakt gibi göz hastalıklarında tercih edilen bir tedavi tekniğidir. Bu teknik, göz içerisindeki doğal lensin yerine protez bir lens yerleştirilmesidir. Ancak lens kelimesi, kontakt lenslerle karıştırılmamalıdır. Mevzu bahis olan lens, gözün iç kısmına yerleştirilen berrak bir yapıdır. Görevi, göze gelmekte olan ışığın kırılarak retinaya iletilmesi ve gözün bütün mesafe aralıklarındaki cisimleri görmesini sağlamaktır. Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü uzman hekimleri, akıllı lens tedavisi hakkında merak edilenleri anlattı.

Göz İçi Lens Nedir?

Önceki yıllarda katarakt hastalarının tedavi süreçlerinde doğal lens çıkarılır, yerine ya yakını ya da uzağı görmek için hazırlanmış olan monofokal lensler yerleştirilirdi. Operasyondan sonra hastalar gözlük kullanmak zorunda kalırlardı. Gelişen tıp teknolojileri sayesinde multifokal lens üretimi başarıyla gerçekleştirildi ve bu lensler tüm mesafelerden kusursuz görüş sunmaya başladı.

Multifokal lensler, iki veya üç odaklı şekilde farklı tasarımlara sahiptir. Üç odaklı türüne trifokal lens denir. Akıllı lens tedavisi sonrasında hastaların gözlük kullanmak gibi bir zorunlulukları kalmamaktadır. Bu insanlar gözlüksüz kitap okumak, araba sürmek ya da tabelalardaki yazıları okumakta güçlük çekmezler. Trifokal göz içi lens teknolojisi, günümüzdeki en gelişmiş akıllı lens teknolojisidir. Yakın, orta ve uzak mesafelerde elde dedilen başarı, çok tercih edilen bir teknoloji haline gelmesini sağlamıştır.

Akıllı Lens

Akıllı lensler, göz içerisindeki doğal mercekte meydana gelebilecek görüntü kaybı, berraklık kaybı ya da işlev kaybı gibi durumlarda kullanılan bir göz teknolojisidir. Ancak en çok katarakt hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Şeffaflığını kaybeden göz lensinin göz kapsülü içerisinden çıkarılması ve yerine yapay lens takılması şeklinde gerçekleştirilir.

Göz içi lens tedavisi sonrasında akıllı lensler, gözün içerisine gelen yakın, orta ve uzak uzaklıklardan gelen ışığı kırıp, retina içerisindeki sabit bir odağa odaklamaktadır. Böylece tek bir lensin 3 mesafe için de işlevsel olmasını sağlar. Akıllı lens tedavisi alan birisinin gözlük ya da kontakt lens kullanma ihtiyacı kalmaz. Doktorların reçete ettikleri gözlüklerde olduğu gibi, trifokal lensler de hastalara en uygun görüşü sağlayacak şekilde ayarlanır.

Göz İçi Lens Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün yeni geliştirilmiş tıp teknolojilerinde olduğu gibi, trifokal lens seçiminde de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Diyabetik retinopati, glokom, diyabetik maküla ödemi ya da maküler dejenerasyon şeklindeki göz hastalıklarından şikayetçi olan insanların, akıllı lens ameliyatı için uygun olmadığı bilinmektedir. Hastaların doktorlarıyla altenratif göz tedavileri için görüşmesi gerekir.

Akıllı Lens Kullanımda Görülebilen Yan Etkiler

Multifokal göz içi lens tedavisi belli başlı yan etkilere neden olabilmektedir. Işık fenomeni de bunlardan birisidir. Birden çok mesafeden gelen ışıklar, akıllı lensin bütün ışıklara odaklanmasına ve daha ileri seviyede görme problemlerine hatta disfotopsiye neden olabilmektedir. Işık seviyesinin düşük olduğu zamanlarda parlamalar veya gece saatlerinde ışık kaynaklarının çevresinde halolar görmek de mümkündür. Akıllı göz mercekleri taktıran insanların çok büyük bir bölümü, bu ışık fenomeni durumunu en az seviyelerde yaşarlar ve rahatsızlık duymazlar. Fakat akıllı lensler ile uyum sağlayamayan insanlar, ışık fenomeninden fazlasıyla rahatsız olabilirler.

Multifokal göz içi lens tedavilerinin bir başka yan etkisi de, kontrast duyarlılığında azalma olabilmektedir. Bu durum, çeşitli uzaklıklardan gelmekte olan ışığın retinadaki odaklanma esnasında ayrılmasıdır. Bu da, multifokal etkinin yani, farklı uzaklıkları net görebilmenin kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Göz İçi Lens Ameliyatı Neden Yapılır?

Kalıcı akıllı lens tedavisi görecek olan katarakt hastaları, göze mercek takılması operasyonundan geçerler. Hastaya takılacak olan göz içi mercek, berraklığını kaybetmiş olan doğal mercek çıkarıldıktan sonra takılır. Sonradan göze takılan mercek yapaydır ve hastaya en uygun şekilde ayarlanmış olur. Katarakt hastalarına takılan akıllı lensler eskiden tek odaklıyken, günümüzde çok odaklı olarak üretilmektedir. Böylece hastalar operasyondan sonra gözlük kullanmak zorunda kalmazlar.

Göz içi lens operasyonu yalnızca katarakt hastaları için yapılmamaktadır. 45 yaş üstüne gelmiş ve lazer operasyona uygun olmayan hastalarda da, trifokal lens tedavisi uygulanabilmektedir. Böylece hasta, kalan hayatına gözlüksüz olarak devam edebilir. Bu operasyon toplum içerisinde göz çizme işlemi olarak da bilinmektedir.

Göz İçi Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akıllı lens ameliyatı fakoemülsifikasyon yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem, gözün içindeki doğal lensin, ultasonik özelliği bulunan bir cihaz ile aspire yani emilmesidir. Günümüzde en çok kullanılan modern katarakt cerrahisi yöntemidir. Doğal lens çıkarıldıktan sonra hastaya, yeni yapay akıllı lensler takılır. Katarakt hastalığı bulunmadığı halde göz içi akıllı lens tedavisi almak isteyen insanlar, genellikle kalan yaşamlarında gözlük takmak istemeyen hastalardır.

Akıllı Kontakt Lensler

Kontakt lensler, akıllı lens gibi cerrahi operasyonla takılmamaktadır. Gözün dış yüzeyine gayet basit bir şekilde elle çıkarılıp takılabilir. Göz içi lenslerden tamamen farklı olan kontakt lenslerin, miyop için lens ve renk körlüğü için lens türleri de vardır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Akıllı lensler takıldıktan sonra değiştirilebilir mi?

Tıbbi bir hastalık olmadığı sürece, göz içi lenslerin tekrar değiştirilmesi tavsiye edilmez.

Akıllı lens kaç yaşında takılabilir?

Normal şartlarda uygulamanın yaşı 40 olarak belirlenmiştir. Ancak ileri derece göz hastaları için daha erken yaşlarda da ameliyat yapılabilir.

Akıllı mercek kimlere takılmaz?

Yalnızca yakın görme problemi olan kişilerde tercih edilmez. Bunun dışında sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, diyabet, ileri miyop, ileri astigmat ve korneal problemleri olan kişiler için de tercih edilmez.

Akıllı lens ameliyatı kaç günde iyileşir?

1 – 3 gün arasında iyileşme tamamlanır.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.