Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı çeken kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Boğaz ağrısı, özellikle yutkunulduğu zamanlarda daha da kötüleşen, kaşıntıya, tahrişe ya da bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan yaygın bir rahatsızlıktır. En yaygın nedeni, soğuk algınlığı ya da grip gibi viral enfeksiyonlardır. Boğaz enfeksiyonu genellikle kendi kendisine geçse de, kimi zaman tedavi gerektiren durumlar oluşabilir. Örneğin boğaz ağrısı corona virüs sebebiyle oluşmuşsa, sizi uzun bir tedavi süreci bekliyor demektir. Öte yandan bakterilerden kaynaklı bir boğaz ağrısı için antibiyotik kullanımı gerekir. Peki geçmeyen boğaz ağrısı için uygulanabilecek tedavi yöntemleri nelerdir? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz Ağrısı Semptomları

Semptomlar, ağrının nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak bir boğaz probleminin olduğunu gösteren işaretler ve belirtiler genel olarak şunlardır:

 • Yutkunurken boğaz ağrısı
 • Boğaz yanması
 • Boğaz iltihabı
 • Boğaz kızarıklığı
 • Boğaz şişliği
 • Kaşıntı
 • Bademciklerin şişmesi ya da kızarması
 • Bademciklerdeki beyaz lekeler
 • Boğuk ses

Aşağıda yer alan rahatsızlıklar, beraberinde boğazda ağrı yapabilmektedir:

 • Ateş
 • Öksürük
 • Burun akıntısı
 • Vücut ağrıları
 • Hapşırma
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Kusma

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Soğuk algınlığı ve gribe sebebiyet veren virüsler, aynı zamanda çoğu boğaz ağrısının da nedeni olmaktadır. Bakteriyel enfeksiyonlar ise, virüslere göre daha az etki ederler. Boğaz ağrılarının sebebi olarak viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar ve diğer nedenler gösterilebilmektedir.

Viral Enfeksiyonlar

Boğaz ağrılarına neden olabilen viral hastalıklar şunlardır:

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bazı bakteriyel enfeksiyonlar, boğaz ağrılarına neden olabilir. En yaygın karşılaşılan ise, streptokok hastalığıdır.

Diğer Nedenler

Boğaz ağrısına neden olabilecek diğer problemler şunlardır:

 • Alerjiler: Evcil hayvan tüyleri, küf, toz, polen gibi alerjik etkiler, boğaz ağrılarına sebep olabilmektedir. Boğazın tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olabilecek geniz akıntıları, durumu daha karmaşık hale getirebilir.
 • Kuru hava: Havanın fazla kuru olması, baş, boğaz ve kulak ağrısı yapabilir. Burun tıkanıklığı yaşayan insanlar, ağızlarından nefes almaya başlarlar. Bu durum boğazın kurumasına ve ağrımasına neden olabilir.
 • Tahriş: Hava kirliliği, sigara dumanı ya da çeşitli kimyasalların solunması, boğazın tahriş olmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda alkol almak, tütün çiğnemek ya da aşırı baharatlı yemekler yemek de boğazı tahriş ederek ağrılara neden olabilir.
 • Kaslara zarar vermek: Yüksek sesle konuşmak ya da bağırmak, bu bölgedeki kaslara zarar verebilmektedir. Bu da ağrı yaşamaya sebep olabilir.
 • Reflü: Reflü mide asidinin yemek borusuna kadar yükseldiği bir sindirim sistemi hastalığıdır. Mide asidinin bu denli yukarı yükselmesi, bu bölgede ağrılar yaşanmasına neden olabilir.
 • Tümör: Boğaz, gırtlak ya da dil üzerinde ortaya çıkan tümörler, boğaz ağrısı yapabilmektedir. Eğer bu bölgelerden birinde tümör oluşmuşsa, ses kısılması, yutkunma güçlükleri, nefes alırken ses çıkması, boyun bölgesinde bir yumru oluşması ve tükürükte kan görülebilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Viral enfeksiyona bağlı bir boğaz ağrısının kendi kendisine 5 – 7 gün arasında geçmesi beklenir. Bu süreçte evde uygulanabilecek destekleyici alternatif tedaviler dışında hastaya bir tıbbi tedavi uygulanmasına gerek duyulmaz. Ağrıların ve varsa ateşin azalması için hafif ağrı kesiciler kullanılabilir. Aspirin kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Eğer hastanın boğaz ağrısına bakteriyel bir enfeksiyon sebep olmuşsa, antibiyotik kullanılması gerekir. Antibiyotik kullanırken, boğaz ağrısı bir süre sonra azalıp, tamamen ortadan kalkabilir. Ancak yine de, hastaya reçete edilen antibiyotiğin sonuna kadar kullanılması ve bitirilmesi gerekmektedir.

Boğaz Ağrısı İçin Evde Bitkisel Çözümler

Eğer boğaz ağrısı için bitkisel çözüm yöntemleri gerekirse, sıcak suya karıştırılmış 1 çay kaşığı tuz gargarası yapılabilir. Boğaz ağrısına iyi gelen bir diğer bitkisel çözüm de, zencefil karışımıdır. 1 tatlı kaşığı bal ve toz zencefili birbirine karıştırarak sabahları tüketmek faydalı olacaktır. Öte yandan bir diğer gargara yöntemi de elma sirkesi gargarasıdır. Elma sirkesinin içerisinde bulunan asetik asit, antibakteriyel özelliğe sahiptir. 1 bardak ılık suya 2 kaşık elma sirkesi koyulup karıştırılıp, gargara için kullanılabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Boğaz ağrısı olunca ne olur?

Enfeksiyon hastalıklarından yaralanmalara kadar pek çok sebepten ötürü meydana gelebilir. Soğuk algınlığı, grip, kızamık, su çiçeği, kabakulak ve mononükleoz gibi hastalıklardan da kaynaklanır.

Boğaz ağrısı en çabuk nasıl geçer?

Ballı ılık su en bilinen eski yöntemlerden biridir. Bunun dışında tuzlu su ile gargara yapmak, papatya çayı içmek, sarımsak çiğnemek ve pastil kullanmak boğaz ağrısına neden olur.

Boğaz tahrişi kaç günde geçer?

Yaklaşık 1 hafta sonra geçmektedir.

Geçmeyen boğaz ağrısı neyin belirtisi?

Boğazda yanma hissi ile beraber yemek yemeyi zorlaştıran bu durum, grip, soğuk algınlığı, kronik öksürük, boğaz enfeksiyonu, reflü ve bademcik iltihabından dolayı ortaya çıkar.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣