Evcil Hayvan Alerjisi: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Evcil hayvan alerjisi yüzünden hapşıran kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Evcil hayvan alerjisi, en sık görülen alerjik rinit türlerinden biridir. Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlara olan hassasiyetin belirli semptomları, evlerinde hayvan besleyen binlerce kişiyi etkilemektedir. Evcil hayvanınıza karşı vücudunuz reaksiyon gösteriyor ise; evcil hayvan alerjisi belirtileri, tanısı ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiye yazı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Evcil Hayvan Alerjisi Nedir?

Evcil hayvan alerjisi, evde beslenen canlıların derilerinden yayılan hücrelere, tükürüğüne veya salgıladığı proteine karşı vücudun reaksiyon göstermesi durumudur. Kedi köpek alerjisi varlığını hissettirdiğinde genellikle sıklıkla hapşırma, kaşınma ve deride kızarıklıklar meydana gelmektedir.

Nezle benzeri burun akıntısıyla kendini belli eden hayvan alerjisi, ileri boyutlarda kişilerde nefessiz kalmaya varan belirtilere ulaşabilir. Evinde hayvan besleyenler için tedavi olmadıkça ciddi zorluklara yol açabilecek alerji semptomları, bazen hayvan olmayan ortamlarda bile devam edebilir. Evde en sık beslenen hayvanlardan olan kedi ve köpekler, alerjik reaksiyon gösterilen hayvanlar arasındadır.

Kedi Alerjisi: Kediler, kendilerini yalayarak temizleyen hayvanlardır. Bu esnada kendi tükürüklerini tüylerine bulaştırdıkları için tüyleriyle temasta veya havadan yayılan proteinler kişiler alerjik reaksiyon yaratabilir. Bazı kedi türlerinin alerjiye neden olmadığı söylenmektedir ancak sanılanın aksine hipoalerjenik kedi türü bulunmamaktadır.

Köpek Alerjisi: Köpeklere olan alerji, köpeklerin tüm ırklarında tetiklenebilir. Tükürük ve idrarından yayılan salgılar nedeniyle alerjik reaksiyonlar gösterebilirsiniz.

Kemirgenler ve Tavşan Alerjisi: Evde beslenen; hamster, fare, gerbiller alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Canlıların saç, idrar ve tükürüklerinde bulunan alerjenler hava yoluyla aynı ortamdaki alerjik bünyeli kişileri etkileyebilir. Ayrıca bu hayvanların kafesi içerisindeki talaş ve çöplerden yayılan tozlar da alerjiyi etkileyebilir.

Kendi evinizde evcil hayvanınız olmasa bile girdiğiniz kapalı bir alanda havada veya temas ettiğiniz bir alanda kıyafetlerinize bulaşmasıyla alerjiniz tetiklenebilir. Kedi ve köpeklerin birçok ortamda olmasıyla birlikte protein parçacıkları üzerinizde kalarak, sonrasında hapşırma, gözlerde yaşarma ve kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor.

Evcil Hayvan Alerjisi Neden Olur?

Bağışıklık sistemimizin yabancı maddelere tepki vermesi sonucunda alerjilerimiz oluşur. Bağışıklığımız, vücudumuzu korumak adına belirli alerjenlere karşı antikor üretir ve bu alerjenlerle tepkimeye girdiğinde istenmeyen semptomlar oluşur. Alerjen oluşturan maddeler vücudumuz için zararlı olmasa da bağışıklık sistemimiz böyle kabul edilebilir ve buna karşı bedenimizi korumaya alabilir. Alerjinin tetiklenmesi ile birlikte burunlarda, göz ve deride semptomlar ortaya çıkmaktadır.

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri

Kedi köpek alerjisi görülen durumlarda belirgin bazı semptomlar gözlemlenebilir. Bunlar arasında;

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Kaşınan gözler
 • Öksürük, göğüste sıkışma
 • Nefes darlığı
 • Kızaran gözler
 • Deride kızarıklık
 • Deri döküntüleri
 • Kaşıntı

Kedi köpek alerjisi belirtileri göstermek, evcil hayvanınızdan vazgeçmenize neden olacak sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle yukarıdaki belirtileri göstermeniz durumunda tanı ve tedavi için göğüs hastalıkları uzmanından yardım almanız önerilir.

Evcil Hayvan Alerjisi Tanısı

Kedi köpek alerjisine sahip olduğunu düşünüyorsanız, belirtileri gördükten sonra tanı konulması adına Göğüs Hastalıkları veya İç Hastalıkları uzmanlarına başvurabilirsiniz.

Alerji Tanısı Testleri

 • Prick Testi
 • Kan Testi

Doktorunuz, öncelikle belirtilerinizi dinledikten sonra sinüs kontrolü yaparak alerjik rinit olasılığından şüphelenilebilir. Alerjiden şüphelenildiği durumlarda alerji testi yapılması adına işlem gerçekleştirilebilir veya sizi İmmünoloji bölümüne yönlendirebilir.

Deri üzerinde yapılan alerji testiyle tespit edilebilen hayvan alerjisi, deride oluşan kızarıklıklar sayesinde kolaylıkla tespit edilebiliyor. Prick testi adı verilen teste, az miktardaki damlalar farklı bölümlere damlatılarak 10 dakika bekledikten sonra kontroller sağlanır. Damlaların olduğu kısımlarda, alerjiniz olan maddenin değdiği noktalar kızarır ve kaşınır. Bu belirtiler kedi köpek alerjisi için damlatılan kısımda görülürse, hayvan alerjiniz olup olmadığınızın tanısı konulabilir. Tanı konulduktan sonra yaşam alanınızda yapmanız gereken değişiklikler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Evcil Hayvan Alerjisi Tedavi Yöntemleri

Kedi köpek alerjisi oluşturan durumlarda birden fazla tedavi seçeneği bulunmaktadır. Öncelikle tedaviye başlamadan önce evcil hayvanınızla yaşam alanınızı ayırmayı tercih edebilirsiniz. Evcil hayvanınızdan ayrılmak, birçok kişi için kabul edilebilir bir durum değildir ancak tedavi öncesinde yapılabilecek önlemlerden biridir.

Evcil hayvan alerjisi nasıl geçer diye merak ediyorsanız, uygulanabilecek tedavi yöntemleri;

Alerji İlaçları

 • Haplar

Doktorunuz bağışıklık sisteminizde alerjiye neden olan kimyasalları kontrol altına almak adına reçete edilen hapları kullanabilirler.

 • Burun Spreyleri

Nazal burun spreyleri reçete ile alınabilen, alerji semptomlarını azaltan etkiye sahiptir. iltihabı ve sinüslerdeki şişmeyi küçülterek nefes almayı kolaylaştırır.

Alerji Aşısı

 • İmmünoterapi 

Evcil hayvan alerjisi aşısı olarak da bilinen İmmünoterapi, bağışıklık sistemini alerji yaratan maddeye karşı güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Kişinin alerjisi olduğu madde, küçük dozlarla 4-6 aylık sürede aralıklarla enjekte edilerek, alerjene karşı bağışıklık kazanılması sağlanmaktadır.

Sonuç

Alerjik bir bünyeye sahip olmanız, sevimli ev arkadaşınızdan vazgeçmenize veya günlük aktivitelerinizi kısıtlamaya neden olmamalı. Alerjik bünyeler birçok maddeye karşı reaksiyon gösterdiği için kişiler yediklerine içtiklerine, dokunduklarına kadar sürekli dikkatli davranmak zorunda kalabilirler.

Ancak yapılacak alerji testleri sayesinde alerji gösterilen maddeler tedavi edilebilir ve buna uygun bir tedavi yöntemi seçilebilir. Öncelikle hangi alerjene reaksiyon gösterdiğiniz doğru tanısı oldukça önemlidir. Alerjik rinit tanı ve tedavisi adına Avicenna Hastanesi Göğüs Hastalıkları bölümü uzman doktorlarımızdan randevu alıp, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi alerjisi olan kişilerde köpek alerjisi olmayabilir mi?

Genellikle kediye karşı alerjik reaksiyon gösteren bünyelerde, çapraz şekilde köpük tüyüne de alerji geliştiriliyor. Ancak her zaman görülmeyen bu durumun tam teşhisi için alerji testi yaptırmanız gerekmektedir.

Hangi evcil hayvan türleri alerji yapmaz?

Sanılanın aksine kedi ve köpek ırkları arasında alerji yapmayan yani hipoalerjenik bir tür bulunmamaktadır. Tüysüz kedi cinsleri ve az tüylü köpeklerde de tükürük ve dışkılama yoluyla alerjen madde salınımı gerçekleşir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣