Anestezili MR kimlere uygulanır

Anestezili MR Kimlere Uygulanır?

MR çekilmeden önce hastanın sakinleşmesi adına anestezik ilaçlar verilerek uygulanan görüntüleme tekniğine anestezili MR denir. Peki anestezili MR kimlere uygulanır? Hangi durumlarda gereklidir? Detaylar için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Anestezili MR Nedir?

Manyetik bir alanda vücudun belirli bir kısmının veya tamamının incelendiği görüntüleme tekniğine emar denir. Ultrasonografi ve röntgen gibi görüntüleme tekniklerinin yetersiz kaldığı zamanlarda, MR çekimine ihtiyaç duyulur. Diğer görüntüleme tekniklerine göre daha uzun süren bu işlemde, kişilerin hareketsiz kalmaları gerekmektedir. Bunun gibi kısıtlanan durumlardan dolayı emar çekiminde anestezi uygulanır.

Anestezi ile MR çekimi, özellikle bebek ve çocuk hastalarda daha çok tercih edilen bir uygulamadır. İşlemden önce hastanın sakinleşmesi adına anestezik ilaç verilir ve anestezili MR çekimi bu sayede uygulanır. Yeni nesil radyolojik görüntüleme tekniklerinden biri olmasına rağmen emar çekiminde çoğu hasta korku ve endişe duyar. Kapalı emar çekimi, yaşlı hastalar, klostrofobisi olanlar, çocuk hastalar ve uzun süre sabit kalamayanlar için fazlasıyla zordur. Bu gibi durumlarda ise anestezili MR tercih edilir.

Anestezili MR Kimlere Uygulanır?

Hastaların hareketsiz kalmasının mümkün olmadığı ya da uzun süre bekleyemeyeceği durumlarda tercih edilir. Bunama sorunu olan yaşlılar, söylenilen komutlara uymayan yaş ve durumdaki çocuklar, kapalı alan korkusu olanlar, sırt üstü yatış pozisyonunda belli bir ağrı şikayeti olanlar ve ventilatör desteğine ihtiyacı olanlar için anestezili MR çekimi tavsiye edilir.

MR çekiminin mıknatıs özelliği olduğu için kalp pili, metalik protez, diş implantı ya da piercing ve beyin damarlarında anevrizma klipsi gibi durumları olan hastalar bunu işlemden önce doktora mutlaka bildirmeleri gerekmektedir. Bu tarz sebepler MR çekimine engeldir. Bu gibi durumların yanı sıra kişilerin alerji geçmişi ile ilgili bilgi vermesi de gerekmektedir. Çünkü anestezik ilaçlar bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir.

Faydaları

Huzursuz hastalarda, bebeklerde ve çocuk yaş grubundaki hastalarda, kapalı alan korkusu olan hastalarda ve psikolojik sorunlu olan hastalarda çekimin daha kolay ve daha rahat yapılmasına olanak tanır. İlacın etkisi 1 – 2 saat sonra sona erdiği zaman, bulantı ve kusma gibi semptomlarda direkt olarak ortadan kalkar. Hastalar işlemden sonra doktorun onayı ile birlikte kısa sürede taburcu olarak sosyal eylemlerine devam edebilirler.

Zararları

İşlemden sonra her ihtimale karşı hastalar 1 – 2 saat daha gözetim altında tutularak monitör ile hayati bulguları kontrol edilir. Anestezinin ardından bazı kişilerde bulantı, kusma, gözyaşı ve tükürük bezi salgılarında artış görülebilir. Çocuklarda yürüme sırasında denge bozuklukları meydana gelebilir. İşlemden sonra araç kullanma ve benzeri işlerden uzak durulması gerekmektedir.

Sonuç;

Anestezili MR kimlere uygulanır sorusunun cevabı emar çektirmek isteyen birçok kullanıcı tarafından merak ediliyor. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla başvurulan bu yöntem, hareketsiz durmakta zorlanan kişiler için en etkili yöntemlerden biridir. Anestezili emar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, dilerseniz “Anestezili MR: Nedir & Nasıl Yapılır?” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anestezili emar tehlikeli mi?

X-ışını ya da radyasyon içermediğinden dolayı herhangi bir riski veya tehlikesi yoktur.

Anestezili MR ne kadar sürer?

Yaklaşık olarak 30 – 90 dakika arasında sürmektedir.

Kimler MR çektiremez?

Kalp pili olanlar, insülin pompası kullananlar, vücutta pille çalışan implantlar, manyetik metalik protez, şant ve klipsleri olan hastalar MR çektiremez. Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için ayrıca bakınız: “Kimler Emar Çektiremez?”

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.