Anestezili MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Anestezili MR çekimi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

MR, manyetik bir alanda vücudun belli bir kısmının ya da tamamının incelendiği bir görüntüleme tekniğidir. BT, ultrasonografi ve röntgen gibi görüntüleme tekniklerinin yetersiz kaldığı durumlarda, MR tekniğine ihtiyaç duyulur. Ancak bu teknik diğer yöntemlere göre daha uzun sürer ve işlem boyunca hareketsiz kalınması gerekir. Bu ve bunun gibi kısıtlanan durumlardan dolayı emar çekimi için anesteziye başvurulur. Peki anestezili MR nedir? Anestezili MR nasıl çekilir? Anestezili emar ile ilgili tüm merak edilenlere Avicenna Hastaneler Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyarak ulaşabilirsiniz.

Anestezili MR Nedir?

Anestezili MR, işlem yapılmadan önce hastanın sakinleşmesi için anestezik ilaçlar verilerek uygulanan bir tekniktir. Anestezi ile MR çekimi, özellikle bebek ve çocuk hastalarda daha fazla ihtiyaç duyulan bir işlemdir. Emar, yeni nesil radyolojik görüntüleme yöntemlerinden biri olsa da, çoğu hasta bu işlemden korku ve endişe duyabilirler. Özellikle kapalı emar cihazları, yaşlı hastalar, klostrofobisi olanlar, uzun süre sabit kalamayanlar ve çocuk hastalar için oldukça zordur. Bu gibi durumlarda anestezili MR çekimine ihtiyaç duyulur. Çekimden önce hastaya anestezik ilaçlar yapılır ve bu işlem bebek ve çocuklarda fazlasıyla işe yarar. Kullanılan anestezi ilacı ile hastaların sabit kalması sağlanır.

Anestezili MR Görüntüleme Hangi Durumlarda Gereklidir?

 • Hastaların hareketsiz kalmasının mümkün olmadığı veya uzun süre bekleyemeyeceği durumlarda
 • Bunama problemi yaşayan yaşlılar
 • Söylenilen komutlara uymayacak yaş ve durumdaki çocuklar
 • Sırt üstü yatış pozisyonunda belirgin ağrı şikayeti olanlar
 • Kapalı alan korkusu olanlar
 • Ventilatör desteğine ihtiyacı olanlar için anestezi MR çekimi gerçekleştirilir.

Emarın mıknatıs özelliği olmasından dolayı, kalp pili, içeriği bilinmeyen metalik protez, diş implantı ya da piercing, gözde var olabilecek metal parçası ve beyin damarlarında anevrizma klipsi gibi durumları olan hastalar işlemden önce bunu bildirmelidir. Çünkü bu tarz sebepler MR çekimine engeldir. Bunun dışında hastanın alerji geçmişi hakkında işlemden önce bilgi alınması gerekmektedir. Anestezik ilaçlar bazı kişilere alerjik reaksiyon gösterebilir ve bu nedenle uygulanmayabilir.

Anestezili MR Görüntüleme Nasıl Yapılır?

Anestezili MR çekimi sırasında midenin boş olması gerekir. Bu sayede meydana gelebilecek kusma durumunda, solunum yollarına mide içeriğinin kaçmasına engel olunur. Doktorunuz tarafından, yaş ve olgulara bakılarak, ortalama 4 – 6 saat kadar aç kalınması istenebilir. Anestezili emar çekimi öncesinde, bir gaz koklatılarak veya damar yolundan ilaç verilerek hastaya anestezi sağlanır. Bu işlemdeki en büyük amaç, çekim işlemi boyunca hastanın hareketsiz kalmasıdır. Özellikle bebek ve küçük yaştaki çocukların hareketsiz kalması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle bebeklerde anestezili MR çekimine fazlasıyla ihtiyaç duyulur.

Bir anestezi uzmanı, hastanın kan basıncını, nabzını, vücut ısısını ve solunumu – oksijen satürasyonunu işlem boyunca kontrol eder. Bu işlem, odadaki mıknatıs çekiminden etkilenmeyen, özel olarak geliştirilmiş MR uyumlu ekipmanlar ile gerçekleştirilir. Anestezi ile emar çekimi, görüntüleme bölgesine ve damardan kontrast madde verilip verilmemesine göre 30 – 90 dakika sürebilir. İşlemin ardından anestezik maddenin ortadan tamamen kalktığından emin olmak için, hasta 1 – 2 saatlik daha gözetim altında tutulur. Anesteziye bağlı olarak gün boyu hafif uyku – yorgunluk hali ve dikkatsizlik gibi belirtiler görülebilir. Tüm bunlara bağlı olarak hem çocuklar hem de yetişkinler için mutlaka bir refakatçi bulunmalıdır.

Çekim Aşamaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emar için önceden yapılacak herhangi bir tetkik yoktur. Çocuklar için ortalama 4, yetişkinler ise ortalama 6 saat kadar aç kalınması gerekir. Emar süresi 15 dakika – 1 saat arasında sürer. Anestezili MR, yetişkinlerde damar yoluyla uygulanır ve ilaç 1 dakika içerisinde etkisini gösterir. Bebeklerde anestezili emar ise, bacağın ön yüzünden kas içine doğru enjekte edilebilir. Ortalama 5 dakika içerisinde bu ilaç etkisini gösterir. Anestezili emar çekimleri hastalara herhangi bir sıkıntı yaratmaz ve sadece bir uyku hali vererek çekimin daha kolay ve daha rahat yapılmasını sağlar.

Anestezili MR Faydaları

 • Huzursuz hastalarda, bebeklerde ve çocuk yaş grubundaki hastalarda, psikolojik sorunlu kişilerde ve diğer kapalı ortam korkusu olan hastalarda çekimin daha kolay yapılmasını sağlar.
 • İlacın etkisi ortalama 1 – 2 saat sonra sona erdiğinde, ilacın hastada meydana getirdiği bulantı ve kusma gibi belirtiler de ortadan tamamen kalkar.
 • Kişiler normal uyandıktan sonra doktorun onayı ile kısa bir sürede taburcu olurlar.

Anestezili MR Zararları

 • İşlemden sonra hasta 1 – 2 saat daha gözetim altında tutulur ve monitör ile hayati bulguları kontrol edilir.
 • Anestezi sonrası bazı hastalarda bulantı, kusma, gözyaşı ve tükürük bezi salgılarında artış meydana gelebilir.
 • Çocuk hastalarda yürüme esnasında denge bozuklukları ortaya çıkabilir.
 • İşlem sonrasında araç kullanma ve benzeri işlerden uzak durulması gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anestezili MR ne demek?

En çok tercih edilen yöntemlerden biri olan anestezili emar, daha çok hareket etme potansiyeli yüksek olan hastalar için tercih edilir.

Anestezili emar tehlikeli mi?

Görüntüleme, x-ışını ve radyasyon içermediği için, herhangi bir riski ya da tehlikesi bulunmaz.

Anestezili MR ne kadar sürer?

Ortalama tüm işlem süresi 30 – 90 dakika arasında değişmektedir.

Uyutularak emar çekilir mi?

Çoğu hastanın korkusu ve endişesi olduğu için ya anestezi altında uyutularak çekim yapılır ya da açık MR çekiminin yapılması tercih edilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣