Servikal MR: Nedir? Servikal Emar Neden Çekilir?

servikal mr sonuçları incelenen hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Servikal mr, boynunuzun ve servikal omurgadaki yumuşak dokuları tarayan görüntüleme testidir. Omurganın üç boyutlu görüntülerini oluşturan servikal mrg uygulaması hakkında tüm detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Servikal MRI Nedir?

Servikal manyetik rezonans görüntüleme (MRI), vücudumuzun iç ayrıntılarının görüntülerini oluşturmak için radyo dalgalarını kullanan görüntüleme testidir. Servikal MRI, boyun omurları (servikal vertebra), kemikler arasında bulunan diskler (servikal spinal mr) ve omurgadaki yumuşak dokuların görüntülemesinde kullanılmaktadır. Servikal omurga ifadesi, omurganızın boynunuzdan geçen kısmını ifade etmek için kullanılmaktadır.

Servikal omurga MRI taraması aşağıdaki durumların teşhisinde kullanılmaktadır;

 • kemiklerimizdeki veya yumuşak dokulardaki tümörlerin tespiti
 • servikal omurganın daralması (spinal stenoz)
 • boyundaki kemik ve kıkırdakların anormal aşınması (servikal spondiloz)
 • şişkin diskler veya fıtıklaşmış diskler (servikal radikülopati)
 • arterlerde şişkinlik olan anevrizmalar veya diğer vasküler bozuklukların teşhisi
 • diğer yumuşak doku bozuklukları, kemik anormallikleri veya eklem bozuklukları

Tam bir MRI taraması yüzlerce dilimden oluşmaktadır. Servikal emardan alınan görüntüler bilgisayarda saklanabilir ve ardından taranan alanın üç boyutlu görüntülere dönüştürürler.

Servikal MRI Neden Yapılır?

Boyun ve omurgadaki sebebi bilinmeyen ağrıların nedenini teşhis etmek için genellikle bir servikal omurga MRI kullanılır. Ağrıya uyuşukluk veya güçsüzlük eşlik ediyorsa da servikal mri görüntüleme yapılabilmektedir.

Bir servikal MRI taraması şunları gösterebilir;

 • spinal doğum kusurları veya deformeleri
 • omurgada veya yakınında bir enfeksiyon
 • omurgada yaralanma veya travma
 • omurganın anormal eğriliği veya skolyoz hastalığı
 • omurga kanseri veya omurga tümörleri

Omurga cerrahisinden önce veya sonra tedavi kontrolü için de servikal MRI istenebilir. Mr vertebra servikal görüntüleme sayesinde omurganın cerrahiye uygun olup olmadığının kontrolü veya cerrahi operasyonun başarısı kontrol edilebilir.

Servikal MR Nasıl Çekilir?

Servikal mrg, boyun ve omurganın üç boyutlu görüntülerini oluşturmak için bir çok kesiti bir araya getiren uygulamadır. Servikal mr görüntüsü alınmadan önce, kısa bir hazırlık süreci olmaktadır. Servikal emar çekimi aşamaları şu şekilde ilerlemektedir;

Servikal Emar Öncesi;

 • Operasyon öncesi, doktorunuz tarafından bildirilmediği sürece aynı şekilde yiyip içmeye devam edebilirsiniz.

 • Protokolün başlaması için üzerinizde hiçbir metal eşya olmaması gerekmektedir. Hastane önlüğünü giyip, üzerinizdeki tüm fermuarlı veya çıtçıtlı kıyafetleri çıkarmanız gerekmektedir.

 • Operasyon öncesinde doktorunuza var olan alerjilerini veya kapalı alanda kalma korkunuzu bildirmelisiniz. Kapalı alanda kalma korkunuz için operasyon anestezili uygulanabilir veya açık emar uygulaması tercih edilebilir.

 • Kontrastlı servikal mr uygulaması yapılacaksa, operasyon öncesi sağlık görevlileri bileğinizden IV kanül girişi yapacaklardır. Kontrast boyanın enjeksiyonu ile birlikte operasyon başlayabilir.

Servikal Emar Esnasında;

 • Servikal mrg uygulamaları için mr makinesi içerisinde yer alan masaya uzanmanız istenecektir.

 • Çekimler yaparken akım oluşturan bobinler, emar cihazının yüksek sesli olmasına neden olmaktadır. Yatağa uzanmanız ile birlikte, mr teknisyenleri sizlere birere kulak tıkacı verecektir. Bu tıkaçlar yüksek sesli mera cihazının oluşturduğu rahatsızlığı kesmek için kullanılmaktadır.

 • Servikal mr çekimi sonrası masa, emar cihazı içerisine doğru ilerlemektedir. MRI teknisyenleri odanın dışındaki bir pencereden sizi gözlemleyerek gerekli durumlarda interkom aracılığı ile sizinle iletişim kuracaktır.

  • Boyun emarı esnasında hareket etmemeniz çok önemlidir. Radyoloji teknisyenleri uyarmadığı sürece hareket etmemelisiniz.
  • Servikal mr taraması süresi yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir. Hareket etmemeniz durumunda omurga emar sonuçları net ve kaliteli olarak çıkacaktır.

  Servikal MR Sonrası;

  Operasyonun tamamlanmasıyla birlikte, dinlenme odasına geçebilirsiniz. Kontrastlı servikal mr uygulaması yapılması durumunda operasyon sonrası alerjik durumlar gözlemlenmektedir. Alerjik reaksiyon oluşması durumunda sağlık görevlileri duruma müdahale edecektir. Mrg servikal vertebra kontrastsız yapıldığı durumlarda bu risk bulunmaktadır. Ayrıca operasyon oldukça güvenli ve hızlı tamamlanan bir testtir. Servikal emar yan etkileri görülmemesi durumunda aynı gün hayatınıza geri dönebilirsiniz.

  Servikal MR Riskleri Nelerdir?

  Her operasyonda olduğu kadar servikal emar operasyonunda az seviyede riski bulunmaktadır. Doğru uygulandığında bu riskler en aza inmekle beraber olası durumlar arasında;

  • Kontrastlı servikal mr sonrası alerjik reaksiyon oluşumu görülebilir. Cilt yüzeyinde kızarıklık veya kaşıntılara neden olabilmektedir.
  • Emar uygulamasında oldukça güçlü manyetik dalgalar kullanılmaktadır. B radyo dalgaları metallerle iletişime geçmemelidir. Bu nedenle vücudunuzdaki metal plaka, kalp pili, piercing veya benzeri durumları doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Aksi takdirde implant yerinden oynayabilir ve dokulara zarar verebilir. ‘’Kimler Emar Çektiremez?’’ yazımızdan emar operasyonuna girilmemesi gereken maddeleri inceleyebilirsiniz.

  Emar uygulaması son derece güvenli bir uygulamadır. Emar operasyonunun riskleri bulunmakla beraber, uygulamanın avantajları göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda uygulamanın koroner bt anjiyografi ve röntgen gibi x-ışını kullanılmadığı için radyasyon tehlikesi de bulunmamaktadır.

  Servikal Emar Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

  Servikal mr görüntüsü çekildikten sonra, radyoloji uzmanları sonuçları raporlayacaktır. Uygulama sonrası servikal mr raporları, mr görüntülemesi isteyen doktorunuza iletilecektir. Doktorunuz raporları analiz ettikten sonra aynı gün içerisinde tarafınıza sonuçları bildirecektir. Servikal vertebra mr sonuçları aynı gün çıkmaktadır.

  Servikal Emar Çekiminde Açık MR Kullanılır mı?

  Açık emar uygulaması, emar cihazının daha fazla harekete olanak veren tamamen kapalı olmadığı uygulamadır. Prosedür olarak aynı olan işlemde sadece kullanılan tarayıcı değişmektedir. Servikal mr uygulamasında açık emar uygulaması yapılabilir. Klostrofobi veya kapalı alanda kalmaktan çok hoşlanmıyorsanız, doktorunuza durumu bildirerek, açık emar uygulaması yapılmasını talep edebilirsiniz. Açık emar uygulaması, kapalı emar uygulamasına göre daha açık bir alana sahip olduğu için tedirginlik hissini azaltmaktadır.

   

  Sonuç

  Vücudumuzun yapı taşlarından biri olan omurgamızda yaşanan her türlü sorun, ciddi ağrıya neden olabilmektedir. Doktorunuzla yapacağınız görüşmede, omurga veya boynunuzda bulguya rastlanması, bir hastalıktan şüphelenmesi sonucunda omurga mr çekimi istenebilir. Uygulamanın yüksek doğruluk oranı sayesinde boyun mr sonrası tam teşhis sağlanabilmektedir. Erken tanı ve tedaviye olanak sağlayan emar uygulaması sayesinde hızlı müdahale sağlanabilmektedir. Hızlı ve ağrısız bir prosedüre sahip olan servikal mr uygulamasında ortopedi uzmanları ve radyoloji uzmanları birlikte hareket edecektelerdir. Servikal emar hakkında görüşmek için, Avicenna Sağlık Grubu Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

   

  Sıkça Sorulan Sorular

  Servikal mr kaç dakika sürer?

  Servikal emar uygulaması yaklaşık 30 dakika kadar sürecektir. Uygulama öncesi hazırlık ve sonrası dinlenme süresi ile birlikte uygulama 45 dakikaya tamamlanmış olur.

  Kontrastlı servikal mr nedir?

  Kontrastlı servikal mr uygulaması, boyun ve omurga görüntülemesi yapılırken kan damarından renkli kontrast madde enjeksiyonu yapılmasıdır. Aynı prosedüre sahip olan işlemde, damar ve dokularda daha net görüntüleme için kontrastlı renkli madde kullanılmaktadır.

  Servikal mr fiyatları nelerdir?

  Servikal mr fiyatları, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak servikal mr görüntülemesi, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, servikal emar fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

   

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣