kolonoskopi uygulaması öncesi

Ataşehir Avicenna Hastanesi Kolonoskopi Merkezi

Avicenna Hastanesi Ataşehir Kolonoskopi Merkezi’nde sindirim sistemi ile ilgili tüm hastalıklar, ileri teknoloji cihazlar ve alanında uzman doktorlar tarafından başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Bununla birlikte kolonoskopik ve endoskopik işlemlerin tümü, hasta memnuniyeti ve güvenliği ön planda tutularak yapılmaktadır.

Avicenna Ataşehir Kolonoskopi Merkezi

Ataşehir Avicenna Hastanesi Gastroenteroloji bölümünün alt birimi olan kolonoskopi merkezimizde, tüm endoskopi ve kolonoskopi işlemleri anestezi uzmanı eşliğinde ve alanında deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Ünitemizde bulunan tıbbi cihazlar, modern tıp teknolojilerinin sunduğu imkanlar dahilinde tedarik edilmiştir. Bu sayede ileri kolonoskopik uygulamalar rahatlıkla yapılabilmektedir. Aynı zamanda işlemler esnasında ihtiyaç duyulması halinde kolonoskopik tedaviler de uygulanmaktadır.

Kolonoskopi Nedir?

Kalın bağırsağın, kolonoskop adı verilen ucunda ufak bir kamera olan cihazla makattan girilerek incelendiği bir tetkik yöntemidir. Bu işlemde gerek görülmesi halinde doku örneği (biyopsi) alınabilir veya tedavi (poliplerin temizlenmesi gibi) uygulanabilir. Kalın bağırsak hastalıkları ile birlikte tüm sindirim sistemi hastalıklarının teşhisi için kolonoskopi yapılmaktadır.

İleri Kolonoskopik Tanı Ve Tedavi Yöntemleri

Her gün yenilenen ve gelişen tıp teknolojileri sayesinde tanı ve tedavi teknikleri çeşitlenmektedir. Avicenna Hastanesi Ataşehir Kolonoskopi Merkezi’nde kullanılan cihazlar yüksek çözünürlüğe sahip kolonoskoplar ve yeni nesil tıp teknolojilerini kapsamaktadır. Sahip olduğumuz bu ileri teknoloji sayesinde ünitemizde yapılan kolonoskopi taramaları çok rahat, hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlandırılmaktadır. Bununla birlikte hekimin operasyon esnasında ayrıntılı çekim yapabilmesini sağlayan bu cihazlar, kesin tanı koymada herhangi bir eksiklik veya yanlışlık yapılma olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

Avicenna Ataşehir Kolonoskopi Merkezi’nde Tedavi Edilen Hastalıklar

Yemek borusundan anüse kadar olan tüm organlar sindirim sistemini oluşturmaktadır. Ağız, yutak, yemek borusu, mide, karaciğer, pankreas, safra kesesi, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüs sindirim sistemini oluşturan organlardır. Sindirim sistemi hastalıkları genel itibari ile bu organlarda oluşan sorunlara bağlı olarak gelişmektedir. Bu hastalıklar ne kadar erken evrede teşhis edilirse, tedavi şansı da o kadar büyük olur. Özellikle bağırsak hastalıklarında (rektum ve bağırsak kanserleri vb.) endoskopi ve kolonoskopi işlemleri tanı ve tedavi süreçleri bakımından büyük önem taşımaktadır.

Endoskopik bir işlem olan kolonoskopi, bağırsak polipleri ve kanser gibi ciddi hastalıkların erken teşhisinde son derece önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte kolonoskopi işleminin 40 yaşından büyük bireylerde her beş yılda bir düzenli olarak yapılması gereklidir. Bu tetkik yöntemi genel olarak şu hastalıkları tanılamak için yapılmaktadır:

  • Divertiküller,
  • Kanserler,
  • İnflamatuar bağırsak hastalıkları,
  • Torsiyonlar,
  • Ülserler,
  • Damarsal patolojiler,
  • Kanamalara bağlı hastalıklar kolonoskopi ile teşhis edilir.

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Tüm hastalarımıza kolonoskopi sırasında monitör üzerinden kan basıncı, oksijen ve nabız takibi yapılmaktadır. Aynı zamanda işlem öncesinde hastaların beslenmeleri ve bağırsak temizliğini yapmaları konusunda gerekli olan tüm bilgiler verilmektedir. İşlemden yaklaşık 16 saat önce hastaların bağırsak temizleyici solüsyonları içmesi gerekir. Çünkü temiz ve detaylı bir işle ancak boş bağırsaklarla mümkündür.

Kolonoskopi uygulamasından önce hastaya rahatlaması için sedatif etkili ilaçlar yapılmaktadır. Bununla birlikte Gastroenteroloji bölümünde uygulanan kolonoskopi işlemleri için özel bir önlük tasarlanmıştır. Ameliyat önlüklerine benzer şekilde, arkası açık olan steril önlük hastaya giydirilir. Daha sonra hastanın işlem masasına uzanarak bacaklarını karnına doğru çekmesi istenir. Ardından tansiyon, nabız ve oksijen ölçümü yapılır ve damar yolu açılır.

Tüm bu işlemler gerçekleştikten sonra anestezi hekimi tarafından hastanın uyuması için gerekli olan ilaçlar uygulanmaktadır. Hastanın uyumasıyla birlikte işlemi yapacak olan doktor, kolonoskop isimli cihazı makata yerleştirir. Bundan sonra kalın bağırsakların ayrıntılı bir görüntüsü alınır. Bu işlemde, şüphelenilen bir doku olması halinde biyopsi yapılmaktadır. Aynı zamanda yine ihtiyaç görülmesi halinde var olan polipler temizlenerek kolonoskopik bir tedavi gerçekleştirilmektedir.

Kolonoskopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Sadece tetkik için kolonoskopi yapılması halinde işlem en fazla 10 dakika sürmektedir. Ancak kolonoskopi, biyopsi ve tedavi gibi daha detaylı işlemlerin yapılması durumunda biraz daha uzun sürmektedir. Ortalama yapılacak işlemin ayrıntılarına göre kolonoskopi süresi 15 ile 45 dakika arasında değişir. Bununla birlikte kolonoskopi sonrasında hastanın birkaç saat hastanede istirahat etmesi sağlanmaktadır.

Avicenna Ataşehir Kolonoskopi Merkezi’nde İşlem Sonrası Süreç

Kolonoskopi Ataşehir Avicenna Hastanesi Gastroenteroloji bölümünün alt birimi olan kolonoskopi merkezinde uygulandıktan sonra hastalar, bir dinlenme odasına alınmaktadır. Burada birkaç saat istirahat etmeleri sağlanır. Bu süre içinde işlem sonrasında herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmeme durumu kontrol edilmektedir. Hastanın bir şikayeti olmazsa aynı gün taburcu edilir. Hazırlanan tetkik sonuçları, hasta doktor ile tekrar görüştüğü sırada doktor tarafından teslim edilmektedir.

Bu esnada ağrınızın olması halinde ağrı kesici tedaviler doktor kontrolünde hemşireler tarafından uygulanır. Genellikle uygulamadan sonra geçici olarak hafif karın ağrısı veya gaz hissi olabilmektedir. Bununla birlikte, alanında deneyimli bir hekim tarafından kontrollü bir şekilde yapılan kolonoskopi uygulamalarında komplikasyon gelişme olasılığı çok düşüktür. Ancak olması halinde de endoskopi ve kolonoskopi ünitemizde gerekli tüm tedaviler uygulanmaktadır.

Hastalar taburcu olduktan sonraki süreçte, beslenme ve diğer aktivitelerle ilgili nelere dikkat etmeleri konusunda doktor tarafından detaylı bir şekilde bilgilendirilmektedir. Bununla birlikte işlemi takiben 3-4 gün boyunca çok ağır işler yapmaktan kaçınmanız gerekir. Aynı zamanda beslenirken ağır ve katı yiyecekler tercih etmemeli ve bol su tüketmelisiniz.

Neden Avicenna?

Ataşehir Avicenna Hastanesi bünyesinde bulunan her birim disiplinlerarası profesyonel bir çalışma yürüterek teşhis, izleme ve tedavi süreçlerini gerçekleştirmektedir. Bunun yanında bir merkezde operasyon yaptırabilmeniz için öncelikle o merkez hakkında detaylı bilgi edinmeniz gerekir. Hem hastanenin kalitesi hem doktorunuzun tecrübesi hem de işlemin doğru standartlarda yapılacağı konusunda tam bir güven sağlanmalıdır. Bu doğrultuda Avicenna International Hospital, ulusal ve uluslararası sağlık arenasında onaylı bir hastane olarak hastalarına sağlık hizmeti sunmaktadır.

Bunlarla birlikte Ataşehir Kolonoskopi Merkez’imizde yapılan işlemlerin sonuçları, işlem sırasında alınan video ve fotoğraf kayıtları ile belgelenmektedir. Daha sonra bu görüntü ve videolar yazılı sonuçlar da dahil olmak üzere hastalarımıza verilmektedir. Bu sayede hastalar kendilerine verilen materyalleri inceledikleri sırada operasyonun her evresi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olurlar.

Kolonoskopik incelemelerde kullanılan cihazların temizliği ise kolonoskopi yaptırmak isteyen kişiler için bir diğer önemli konudur. Kolonoskopi ünitemizde hastalara yapılan işlemlerde kullanılan tüm cihazlar ‘otomatik dezenfeksiyon sistemi’ ile temizlenmektedir. Bu sayede tüm işlemler steril ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlarla birlikte önem taşıyan diğer konulardan biri, işlemi yapacak olan hekimin deneyimidir.

Sağlık merkezleri ne kadar son teknoloji imkanlara sahip olursa olsun, tüm bunlar ancak tecrübeli bir doktorun elinde işlev görmektedir. Bu nedenle Ataşehir Kolonoskopi Merkez’imizde, meslek yaşamı boyunca binlerce endoskopik işlem yapmış tecrübeli doktorlar bulunmaktadır. Doktorların deneyimli olmasının sağladığı en büyük avantajlardan biri ise, işlemin çok kısa sürede bitirilebiliyor olmasıdır. Bu şekilde hastalar anestezik ilaçlara çok daha az maruz kalmakta ve sonuçta olası riskler de azalmaktadır. Dolayısıyla, işlem sonrası süreçler oldukça çok daha rahat geçmektedir.

 

Ataşehir Kolonoskopi Merkezi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kolonoskopi ünitesinde yapılan işlemlerin sonuçları ne zaman çıkar?

Ataşehir Avicenna Hastanesi Kolonoskopi Merkezi’nde yaptırdığınız işlemlerden hemen sonra sonuçlarınız hazırlanmaktadır. Taburcu olmadan önce doktorunuzla yapacağınız son görüşmede, doktorunuz size sözel olarak açıklama yapacaktır. Bununla birlikte operasyon esnasında kaydı alınan video ve görüntülerle birlikte yazılı bir sonucu da elden teslim eder.

Ataşehir Avicenna Hastanesi’nde kolonoskopi ücreti ne kadar?

Bu konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın koymuş olduğu yasaklardan dolayı internet üzerinden bilgi paylaşımı yapamıyoruz. Ancak her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için çağrı merkezimizi, 0216 574 10 00 numaralı telefondan arayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı bir insanın kolonoskopi yaptırması gerekli mi?

40 yaşından büyük sağlıklı bir bireyin beş yılda bir kolonoskopi yaptırması gereklidir. Bunun amacı, olası rektum ve kolon kanserleri ile diğer hastalıkların erkenden teşhis edilmesini sağlamaktır. Bu nedenle herhangi bir şikayetiniz olmasa da sağlık kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmanız gerekir.

 

Avicenna Hastanesi Gastroenteroloji ve Genel Cerrahi Doktorları

Gastroenteroloji ve Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.