Avicenna Ataşehir Hastanesi Koronavirüs (Covid-19) Antikor Testi

Avicenna Ataşehir Hastanesi Koronavirüs (Covid-19) Antikor Testi

Bildiğiniz gibi, Çin’in Wuhan Eyaletinden başlayan ve 8 aydır dünyayı etkileyen Covid-19 enfeksiyonu halen tüm dünya da etkisini artırarak sürdürmektedir.

Corona Virüsü

Covid-19 enfeksiyonu esas olarak insandan insana damlacık yoluyla bulaşmaktır. Ayrıca, hasta bireylerin öksürük ve aksırma yoluyla etrafa yaydıkları damlacıklarla diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonucu ağız, burun ve göz mukozasına dokunmasıyla enfeksiyon bulaşabilmektedir.

Covid-19 enfeksiyonunun kuluçka süresi genel olarak 2-14 gün olup, ortalama 5. ve 6. günlerde semptomlar ortaya çıkmaktadır. Bulaştırıcılık genellikle semptomların ortaya çıkmasından 1-2 gün öncesinden başlayıp semptomların kaybolmasına kadar olan sürede görülmekle birlikte, kesin olarak süresi bilinmemektedir. Ayrıca asemptomatik dediğimiz semptomsuz kişilerin de bulaştırıcı olduğu saptanmıştır.

Covid-19 enfeksiyonu için en yaygın belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Bunun dışında baş ağrısı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, eklem ve kas ağrıları, yorgunluk gibi belirtiler de görülmektedir. Kimi hastalarda koku ve tat alma duyusu kaybı ve ishal gibi belirtiler de görülmektedir.

Covid-19 enfeksiyonu tanısı, laboratuvar testleri ve radyolojik incelemeler ile konulmaktadır. Laboratuvar testleri arasında, PCR testi dediğimiz moleküler testler ve antikor testleri bulunmaktadır. PCR testinde hastaların burun, boğaz ve alt solunum alınan örneklerden özellikle semptomların ortaya çıktığı ilk haftada virüs araştırılmakta, ancak 10 günden sonra virüsün saptanmasında zorluklar ortaya çıkmaktır. Yine PCR testinde, yöntemsel nedenlerden dolayı yanlış negatifler görülebilmekte ve bu durum kafa karışıklıklarına yol açabilmektedir.

Covid-19 Antikor Testi

Covid-19 tanısında PCR testlerinin yanısıra antikor testleri de kullanılmaktadır. Gerek semptomatik gerekse asemptomatik kişilerde enfeksiyonun alınmasından bir süre sonra hastalığa karşı antikor cevabı gelişmektedir. İlk ortaya çıkan antikorlar IgM yapısında olup, hastalığın 6.-7. günde ortaya çıkmakta ve 10. günden sonra ise belirginleşmektedir. IgG tipi antikorlar ise, hastalığın ikinci haftasından sonra ortaya çıkmakta ancak IgG tipi antikorların ne kadar süre bağışıklık sağladığı bugün için kesin olarak bilinmemektedir.

Antikor testleri sayesinde bir kişinin Covid 19 enfeksiyonu geçirip geçirmediğini saptamak mümkündür. Hastanemizde Immunfloresan Kalitatif Analyzer yöntemiyle IgM ve IgG tipi antikorlar saptanabilmektedir. Koronavirüs antikor testi için damardan kan alınmakta ve 2 saat süre içinde sonuç verebilmektedir. Daha sonra sonuçlara Avicenna Ataşehir Hastanesi Online Laboratuvar Sonuçları sayfası üzerinden ulaşılabilmektedir. Antikor testleri özellikle moleküler testlerin negatif saptandığı ama kuvvetle muhtemelen Covid-19 enfeksiyonu düşünülen durumlarda tanıda yararlı testlerdir. Ayrıca antikor testleri, salgının araştırmasında da yardımcı olmaktadır; salgının atak hızını ve şiddetinin değerlendirmesinde bize bilgi vermektedir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.