Ayak ve ayak bileği MR çekimi

Ayak ve Ayak Bileği MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Ayak bölgesinde yaşanan tüm problemler için ayak MR çekilir ve erken teşhis edilerek en uygun tedavi planının uygulanmasını sağlar. Kişilerin tüm ayak sorunlarını en kısa sürede çözüme ulaştıran ayak emarı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz. Peki ayak ve ayak bileği MR nedir? Ayak MR nasıl çekilir? Ayak bileği MR nasıl çekilir? İşte detaylar…

Ayak ve Ayak Bileği MR Nedir?

Diz ve ayak problemlerini görüntülemeye yarayan ayak MR çekimi, daha çok fiziksel muayeneler ile teşhisi mümkün olmayan durumlar için tercih edilir. MR ayak çekimi ile ayak bölgesindeki problemin ne olduğuna kolaylıkla bakılır.

Ayak ve Ayak Bileği Neden Çekilir?

Ayak ve diz bölgesindeki problemlerin tanısında kullanılan ayak emarı çekimi, oldukça kısa sürer ve çok kolay bir şekilde çekilir. Nedeni tam olarak belli olmayan ayak ve bilek problemlerinin tanısına yanıt vermesi, için ayak ve ayak bileği MR çekimine başvurulur.

Ayak ve Ayak Bileği Nasıl Çekilir?

Ayak bileği MR çekimi nasıl yapılır? sorusu pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Aslında MR ayak çekiminin diğer emar türlerinden bir farklı yoktur. Çekim için öncelikle hastanın üzerindeki tüm metal eşyaların çıkarılması gerekir. Aynı zamanda hastanın giysileri de çıkarılır ve hastane önlüğü giydirilir. Bunun dışında metal implant bulunan hastaların çekimden önce bu durumu bildirmeleri gerekmektedir. Çünkü üzerinde tıbbi cihazlar bulunan hastaların MR çektirmesi doğru değildir.

Bu prosedürlerin ardından hasta makinenin içerisindeki yatağa yatırılır ve doğru pozisyona gelmesi için yastıklarla desteklenir. Cihaz fazla ses çıkardığı için kulaklık ya da kulak tıkacı gibi aparatlar verilir. Genellikle bu işlem 30 dakika kadar sürer. Kişilerin işlem boyunca hareketsiz kalması gerekmektedir. Eğer sabit duramayacak hastalar varsa onlar için sakinleştirici uygulanır. Ayak bileği MR çekimi tamamlandıktan sonra görüntüler ekrana yansır ve uzman doktor tarafından sonuçlar incelenir. Eğer gerekli bilgiler alınmazsa, hastaya kontrast MR uygulaması yapılır ve ilgili bölgeye kontrast madde enjekte edilerek net görüntülerin ortaya çıkması sağlanır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ayak MR kaç dakika sürer?

Ortalama 15 – 25 dakika arasında sürer. Kontrastlı MR çekimlerinde ise süre uzamaktadır.

Ayak emarında ne çıkar?

Kemik, kas ve tendonlarda dejeneratif patolojilerin tespiti, travma, enfeksiyon, kemik ve yumuşak doku kaynaklı kitlelerin ayırıcı tanısında ayak bileği emar çekimi yapılır.

Ayak MR neden çekilir?

Ayaktaki şişme, çatlak, kırık, kronik ağrı veya benzeri sorunların kaynağına ulaşmak için çekilir. Aynı zamanda bu emar sayesinde bölgedeki iç doku yakından görülür.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.