MR Enterografi: Nedir & Nasıl Yapılır?

MR Enterografi İşlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

MR entenografi, ince bağırsaktaki problemleri teşhis etmek amacıyla uygulanan ağrısız bir işlemdir. Güçlü bir manyetik alan kullanarak organların detatylı bir şekilde görüntülenmesini sağlayan MR işleminin bir türüdür. Peki mr enterografi nedir? MR enterografi nasıl çekilir? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

MR Enterografi Nedir?

İnce bağırsağın çok detaylı bir şekilde görüntülenmesine yardımcı olan MR enterografi, buradaki problemin teşhis ve tedavi edilmesini sağlar. Görüntülerin kalitesini artırmak amacıyla bazı durumlarda kontrast madde enjekte edilerek bu işlem gerçekleştirilir. Kontrast madde, diğer emar türlerinde olduğu gibi ağız ya da damar yoluyla enjekte edilir. Vücuda herhangi bir zararı olmayan enterografi MR, x-ışınları veya bt anjiyografi gibi radyasyon içermez.

MR Enterografi Neden Yapılır?

 • Kızarıklığa, şişmeye ve ağrıya neden olan iltihaplanma
 • İç kanama
 • Apse ya da irin dolu şişlikler
 • Bağırsaktaki gözyaşları
 • Bağırsak tıkanıklıkları ya da bağırsakta tıkanıklıklar
 • İnce bağırsak polipleri ya da kanserli olmayan anormal doku büyümesi kümeleri
 • Kanseri olan tümörler ya da anormal doku büyümesi gibi ince bağırsağı etkileyen pek çok tıbbi durumu teşhis etmek için uygulanır.
 • Aynı zamanda belli tedavilerin ne derecede ilerlediğini görmek ve herhangi bir komplikasyonu tespit etmek amacıyla da bu yönteme başvurulur.

MR Enterografi Özellikleri ve Farklılıkları

Bt taraması ve röntgenden farklı olarak MR enterografi, x-ışınları kullanmaz. Bt anjiyografi uygulamasında kullanılan iyot bazlı kontrast madde yerine, daha düşük bir kontrast madde kullanılır. Bu anlamda diğerlerine göre kişinin alerjik reaksiyona neden olma olasılığı daha azdır. Anormal ve normal doku farklılıklarını daha net şekilde ortaya çıkarır. Diğer görüntüleme yöntemlerine göre çekimi daha uzun sürer.

MR enterografi uygulamasında en iyi görüntülere ulaşmak için, hastanın işlem boyunca hareketsiz kalması ve nefes tutma talimatlarını en iyi şekilde izlemesi gerekmektedir. MR enterografi hazırlığı öncesinde endişeliyseniz, hareketsiz durmakta zorlanabilirsiniz. Doktorunuza endişeli olduğunuzu işlemden önce söylerseniz, sizi sakinleştirmek ve rahatlatmak adına bir sakinleştirici almanızı önerebilir. Bunun dışında MR cihazları farklı ağırlık ve boyut kapasitelerine sahip olduğu için, bazı kişiler belirli MR cihazlarını kullanamazlar.

MR Enterografi Riskleri

MR enterografisi, güçlü bir manyetik alan kullanılarak çekildiği için vücutta herhangi bir cihaz, implant ya da metalin olmaması gerekir. Manyetik alan, bu tıbbi cihazların arızalanmasına neden olduğu için işlemden önce böyle bir durumunuz varsa mutlaka doktora bildirmelisiniz. Çünkü belirli implantlara sahip olan kişiler MR çektiremezler. Bunun dışında;

 • Böbrek hastalığı ya da böbrek hasarı sorunu yaşamış veya yaşıyorsanız,
 • Son zamanlarda ameliyat ya da tıbbi tedavi geçirdiyseniz,
 • Kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterme riskiniz varsa,
 • Vücudunuzda herhangi bir metal nesne varsa,
 • Hamileyseniz ya da hamile olma ihtimaliniz varsa,
 • Böbrek yetmezliği sorunu yaşıyorsanız işlemden önce doktorunuza bu gibi sağlık geçmişiniz hakkında bilgi vermelisiniz.

Kimlere MR Enterografi Yapılmaz?

 • Koklear implant ya da işitme cihazı olanlara
 • Beyin anevrizmasına kan akışını durdurmaya yarayan belli klip türleri ya da kan damarında şişkinlik olanlara
 • Kanın pıhtılaşmasına ya da bir araya toplanmasına yarayan belli metal bobin türleri olanlara
 • Tüm kardiyak defibratörler, kalp pilleri veya kalp atışını düzenlemeye yardımcı olan cihazlara sahip olanlara uygulanmaz. Ayrıca bakınız: “Kimler Emar Çektiremez?”

İşlemden Önce

İlk olarak sağlık geçmişiniz hakkında detaylı bilgileri sağlık uzmanına aktardığınızdan emin olmalısınız. Yukarıda bahsettiklerimizden herhangi birine sahipseniz, mutlaka işlemden önce bu durumu bildirmelisiniz. Bunun dışında kapalı alan korkunuz varsa sakinleştirici almanız istenebilir. MR öncesi düzenli olarak aldığınız ilaçlara devam edip etmeyeceğiniz ve yemek yiyip yemeyeceğiniz konusunda size gerekli olan bilgiler aktarılacaktır.

Bu işlem ortalama 45 dakika sürer. Ancak bu işlem kontrast madde ile çekilecekse daha uzun sürebilir. Genel olarak rahat ve bol giysiler giyerek gelmeniz tavsiye edilir. Hastaneye geldiğinizde giysilerinizi ve üzerinizdeki tüm metal eşyaları çıkararak hastane önlüğü giymeniz gerekir. Doktorunuz tarafından aksi bir durum söylenmedikçe normal beslenme düzenini yerine getirebilir ve kullandığınız ilaçları almaya devam edebilirsiniz.

MR enterografi yaptıranlar çekim esnasında sakinleştirici almayı düşünüyorsa, işlemden sonra eve nasıl gideceklerini önceden planlamalılar. Ve yanında mutlaka bir refakatçi bulundurmalılar. Makine yüksek ses çıkardığı için kulaklık ya da kulak tıkacı isteyebilirsiniz. Ayrıca bakınız: “Emar Cihazı Neden Ses Çıkarır?”

İşlem Sırasında

İşlem yapılmadan önce sağlık ve ilaç geçmişiniz gözden geçirilerek, kalp atış hızınız, ateşiniz ve kan basıncınız kontrol edilir. Kontrast madde kullanılacaksa elinizdeki ya da kolunuzdaki bir damara kateter yerleştirilir ve ardından kontrast madde enjekte edilir. Kontrast madde kan dolaşımına girdiğinde, bir soğukluk hissi yaşanabilir, ağızda metalik bir tat bırakabilir. Bu işlemlerin ardından hasta, tarayıcı içerisindeki masaya sırt üstü yatırılır. Kişinin doğru pozisyonda kalması için kayış ya da yastıklar ile desteklenmesi mümkündür.

Çekim esnasında iki set fotoğraf çekilir ve bu görüntüler ince bağırsağın farklı kısımlarını ve etrafındaki dokuları gösterir. Vücudunuzun taranan bölgesinde sıcaklık hissedebilirsiniz. Bu his gayet normaldir ancak sizi rahatsız ederse mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Teknisyen belli noktalarda nefesinizi tutmanızı isteyebilir. Tüm bu süreç tamamlandıktan sonra anestezi ya da bir sakinleştirici ilacı aldıysanız, bu ilacın etkisinin geçmesi beklenir. Ve bunun için bir süre gözetim altında kalabilirsiniz.

İşlem Sonrası

MR enterografi işleminden sonra birkaç saat boyunca tokluk ya da hafif bir mide bulantısı hissi yaşayabilirsiniz. Bazı kişilerde ishal ya da kramp gibi durumlar söz konusu olabilir. Eğer bu belirtiler ertesi gün geçmezse ve daha da şiddetlenirse, en kısa sürede doktora görünmelisiniz. Ek olarak kontrast madde verilmişse, kateterin yerleştirildiği alanda çok küçük bir cilt tahrişi riski oluşabilir. İşlem sonrası MR enterografi diyeti ile ilgili bir kısıtlama yoktur. MR sonrası normal yeme içme düzenine devam edilir. Emziren annelerin, kontrast maddeden dolayı bebeklerini 48 saate kadar emzirmemesi gerekmektedir.

Sonuç;

MR enterografi, ince bağırsağın detaylı bir şekilde görüntülerini almak adına uygulanan ağrısız bir işleme denir. Bu yöntem sayesinde kişinin sorunu teşhis edilir ve en uygun tedavi planı seçilir. Yukarıda saydığımız gerekçelere sahip olan kişilerin emar çektirmemesi gerektiğini yeniden vurgulayalım. İşlem öncesinde, işlem sırasında ve işlem sonrasında ne yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size yeterli bilgi aktarılacaktır. MR hasta hazırlığı sürecine harfiyen uyduğunuz takdirde herhangi bir endişeye kapılmanıza gerek yoktur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

MR enterografi nedir?

İnce bağırsakların görüntülenmesi için kullanılan bir görüntüleme tekniğidir.

MR enterografi neden çekilir?

Endoskopi yoluyla detaylı incelemenin gerçekleşmediği durumlarda MR enterografi yöntemine başvurulur.

Bağırsak emarı ne kadar sürer?

Ortalama 45 dakika kadar süren bir işlemdir.

İnce bağırsak hastalıkları nelerdir?

Kanama, iltihaplanma, enfeksiyon, çölyak hastalığı, tıkanma, inflamatuvar bağırsak hastalığı ve kanser gibi hastalıklardır.

Tomografide bağırsaklar görünür mü?

Tomografi cihazından alınan bilgiler, özel bilgisayarlar ile endoskopik görüntülere dönüştürülür. Bu sayede de bağırsakların tümü görüntülenir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣