Six Pack Ameliyatı: Nedir & Nasıl Yapılır?

Six pack ameliyatı sonrası kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Six pack ameliyatı, hem kadın hem de erkek için aynı yoğunlukla uygulanan bir operasyon türüdür. Son derece kolay ve pratik bir operasyon olan six pack ameliyatı, karın kası estetiği olarak da adlandırılır. Karın bölgesinde kas görünümü vermeyi amaçlayan bu işlem, karın kaslarını ortaya çıkarmak için yapılır. Peki six pack nedir? Six pack ameliyatı nedir? Six pack nasıl yapılır? gibi soruların yanıtına ulaşmak için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Six Pack Ameliyatı Nedir?

Ülkemizde baklava karın kası ameliyatı olarak da bilinen six pack ameliyatı, karın bölgelerinde kas görüntüsü veren bir işlemdir. Karın bölgesinde belirgin bir kontür ortaya koyan işlem, daha fit ve genç bir görünüm kazanılmasını sağlar. Six pack, yoğun spor ve diyet uygulamaları ile de kişilerin karın bölgesinde oluşmaktadır. Ancak bu uzun tempolu spor faaliyetlerini gerçekleştiremeyen kişiler, six pack operasyonu gerçekleştirmek isterler.

Bu ameliyat ile göğüs bölgesinde ortaya çıkan yağlanma kontrol altına alınır ve bu bölgede uygulanan yöntemler, yağlanmanın derecesine göre değişmektedir. Özellikle erkeklerde göğüs bölgesinde meydana gelen yağlanmalar fazlaysa, jinekomasti ameliyatına ihtiyaç duyulabilir. Bunun dışında liposuction ile karın bölgesindeki fazla olan yağlar alınır ve karın kasları tasarlanır. Gerek duyulduğu takdirde, karın germe ameliyatına başvurulur. Yaklaşık 1 saat kadar süren bu ameliyat sonrasında kişiler istenilen görüntüye kavuşurlar.

Six Pack Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Six pack estetiği aşamaları, kişinin vücut yapısı ve karın bölgesindeki ihtiyaçlara göre değişmektedir. Ve bu nedenle işlem daha kısa ya da daha uzun sürebilir. Örnek verecek olursak, bir kişide hızlı kilo verme sonrası deri sarkması meydana gelmişse normal prosedürden daha fazla işlem yapılması gerekebilir. Sarkmanın yoğunluğuna göre, karnı toparlayıcı ya da fazla deriyi alma gibi işlemler yapılabilir. Gerekli görüldüğünde ise, göbek deliğinin yeri de değişebilir. Genel tabloya bakıldığında ise belli başlı uygulamalar yapılmaktadır.

 • Tercihen sedasyon anestezi ya da genel anestezi altında yapılmaktadır. İşlemin süresine ve hastanın ihtiyaçlarına göre bu durum değişmektedir. Ancak genellikle sedasyon anestezi, estetik operasyonlarında daha yaygın olarak tercih edilir.
 • Anestezi aşamasının ardından hastanın karın bölgesindeki yağlanmalar gereğinden fazlaysa, yukarıda da bahsettiğimiz gibi liposuction uygulanır. Yeterli yağ miktarı toplandığı takdirde, six pack için uygun kısımlarına yağ eklemesi yapılır. Diğer çizgi kısımlarından ise yağ alınır ve dokunun daha belirgin hatlara sahip olması istenir.
 • Eğer kişinin yağ oranı olduğundan daha düşükse, uygun implantlar kullanılır ve yine aynı prosedür uygulanır.
 • Çok küçük kesiler oluşturulduktan sonra, protezler vücudun ilgili bölümlerine yerleştirilir. Küçük kesi yapıldığı için, ciddi bir iz bırakmamakla beraber büyük skar dokusu meydana gelmemektedir.
 • Tüm bu işlemlerin ardından aneztesinin çeşidine göre hasta uyandırılır.

Six Pack Ameliyatını Kimler Yaptırır?

Hem kadın hem de erkeklerin aynı sıklıkla yaptırdığı bir işlem olan six pack ameliyatı, oldukça popüler bir operasyondur. Ameliyatla six pack yaptırmak isteyenler, genellikle fit bir vücuda sahip olmak için bu yönteme başvururlar. Kısa yoldan karın bölgelerinde kaslı bir görünüm kazanmak isterler. Six pack operasyonu sayesinde de karın bölgesindeki belirgin kaslar ortaya çıkarılır ve baklava kası görünümüne ulaşılınır.

Six Pack Ameliyatı Yaptırmanın Nedenleri?

Çoğu insan kaslı ve fit bir görünüme sahip olmak istese de, buna ulaşmak göründüğü kadar kolay değildir. Vücuttaki yağ oranı, dağılımı, kişinin beslenme alışkanlıkları, kişinin uyku düzeni ve vücut kat kitlesi gibi pek çok faktör bu prosedürlerde önemli etkenler arasında yer alır. Ayrıca düzenli ve uzun süreli bir egzersiz programı da gerçekleştirip gerçekleştirmemesi de büyük unsurlardan biridir. Karın kas yapısındaki genetik durum da önemli faktörlerdendir. Fit ve atletik bir karın estetiğine sahip olmak, uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Ancak bu çabayı gösteremeyen veya gösterdiği halde gerekli sonuçları alamayan kişiler six pack ameliyatını tercih ederler. Sonuç olarak uzun bir maraton yerine ortalama 1 saat kadar süren operasyonun ardından istenilen karın kaslarına kavuşulur.

Six Pack Ameliyatının Avantajları

 • Tamamen ağrısız bir operasyondur.
 • Mikro girişler ile operasyon gerçekleştiği için hastaya herhangi bir kesi yapılmaz ve ameliyat izi kalmaz.
 • İyileşme süreci hızlı ve kısadır.
 • Uzun süreli çaba sarf etmektense, kısa sürede kaslı bir karın estetiğine kavuşulur.
 • İşlem sırasında karın bölgesinde yer alan fazlalık yağlar da alınır ve kilo sorunu yaşayan kişilere de imkan tanınır.
 • Kişinin özgüveni artar.
 • Herhangi bir dikiş ya da kesi izi bulunmaz.

Six Pack Ameliyatının Etkileri Kalıcı mıdır?

Operasyonun gözle görülür etkileri ortalama 7 – 10 gün arasında ortaya çıkmaktadır. Estetik görünümün kalıcılığı ise, uygulamayı yaptıran kişinin hayat tarzına bağlı olarak değişmektedir. Aşırı kilo alımı ya da kilo kaybı kasların ortadan kaybolmasına yol açabilir. Ameliyatın ardından diledikleri görüntüye kavuşmak ve bunu uzun süreli devam ettirmek isteyen kişilerin, bu süreçten sonra yaşam tarzlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Beslenme, uyku ve spor konusunda kendilerine has bir program oluşturmalıdırlar.

Six Pack Ameliyatı Sonrası

Liposuction tekniği ile uygulandığı için oldukça kısa süren bir iyileşme dönemi vardır. Genel ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilen operasyon sonrasında birkaç gün hastanede kalınması gerekebilir. Ameliyattan sonra oluşabilecek ödemi engellemek adına korse kullanılabilir. Six pack ameliyatı sonrası iyileşme süresi genellikle birkaç hafta kadar sürer.

Six Pack Ameliyatı Çok Ağrı Yapar mı?

Herhangi bir kesi işlemi yapılmadığı için hastanın vücudunda herhangi bir iz kalmaz. Kısa ve oldukça pratik bir işlem olduğu için, ağrısız bir işlemdir. Sadece işlem uygulanan kısımlarda zaman içerisinde ince bir çizgi görülür ve bu çizgiler çok yakından bakılmadığı sürece görülmez. Bunun dışında yağ transferi yapılmasının ardından, yağ alınan bölgede hafif şişlik ve ağrı meydana gelebilir. Ağrı kesiciler ile bu sorunlar giderilebilir ya da en aza indirilebilir. Aşırı ağrı yaparak hastayı etkileyecek bir durum söz konusu değildir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:;

 • Ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaçlardan ya da gıdalardan uzak durulmalı.
 • Ameliyattan sonra korse kullanılmalı ki iyileşme süreci hızlansın.
 • Ameliyattan sonra kişinin günlük yaşantısına çok dikkat etmesi gerekir. Düzenli beslenme ve düzenli spor hayata geçirilmelidir.
 • 15 gün ağır aktivitelerden uzak durulmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Six pack ameliyatı sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Beslenme düzenine çok dikkat edilmeli ve spor alışkanlığı kazanılmalıdır. Aşırı kilo alıp verme ve düzensiz beslenme gibi durumlar, işlem uygulanan kısımlarda sarkmalara yol açabilir.

Six pack ameliyatı fiyat ne kadardır?

Muayene olmadan ve istediğiniz görüntüyü belirtmeden herhangi bir ücret söylenmesi doğru olmaz. Çünkü kişiden kişiye ve yapılacak işlemden işleme göre fiyatlar değişmektedir.

Six pack ameliyatının riskleri nelerdir?

Genel anestezi kaynaklı risk faktörleri olabilir ancak işlem sırasında komplikasyon gerçekleşmesi ve sonrası dönemde herhangi bir sorunun meydana gelmesi düşük bir ihtimaldir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣