B12 Eksikliği Depresyona Neden Olabilir mi?

B12 eksikliği ve depresyon belirtileri taşıyan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bir vitamin eksikliği ya da kanınızda bulunan düşük vitamin seviyeleri, diyet ve vücudunuzun vitaminleri emme biçimindeki bir problemlerden kaynaklı olabilir. B12 vitamini genellikle hayvansal gıdalarda bulunur ve bir vegan ya da vejeteryan diyeti uygulayan kişiler bu vitaminden faydalanamaz. Bazı kişiler ise B12 vitaminini alsa da, vücutları vitaminleri gerektiği gibi ememez. Bu ve bunun gibi durumlardan dolayı B12 eksikliği, sağlığı farklı şekillerde etkiler. Hatta depresyon gibi psikolojik belirtiler de B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak oluşmaktadır. Peki B12 eksikliği nedir? B12 eksikliği belirtileri nelerdir? B12 eksikliği ve depresyon arasındaki bağlantı nedir? Daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

B12 Vitamini ve Depresyon Arasındaki Bağlantı Nedir?

Yapılan bir takım araştırmalarda; B12 vitamini serumundaki azalmanın, depresyondaki artış ile ilişkili olduğuna dair kanıtlar bulunmuştur. Buna bağlı olarak B12 vitamini durumunun depresyonu daha iyi tedavi edebileceği de öngörülmüştür. Depresyona sahip bireylerin, günde 1 miligram B12 takviyesi alması tavsiye edilir.

B12 vitaminin diğer kimyasallara ek olarak beyindeki serotonin seviyeleri üzerinde de bir etkisi vardır. Serotonin ruh halini düzenlemeye yardımcı olur ve bu nedenle düşük serotonin depresyonla ilişkilidir. Öte yandan eğer depresyon belirtileri yaşıyorsanız, kısa süre içerisinde bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bunun dışında vitamin eksikliği için doğal ilaçların size yardımcı olabileceğini ve yine bir doktora görünmeniz gerektiğini belirtelim.

B12 Eksikliğiniz Var mı?

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

SemptomlarDepresyon BelirtileriB12 Vitamini Eksikliği Belirtileri
Bitkinlik ya da yorgunluk++
Egzersiz yapmadan hızlı kalp atışı+
Beyin sisi ya da konsantre olma zorluğu++
Düşünme bozukluğu+
Zayıflık+
Baş dönmesi+
Eskiden zevk alınan aktivitelere karşı ilgi eksikliği+
Uyku problemi +
Unutkanlık+
Artan ya da azalan iştah+
Açıklanamayan vücut ağrıları+
Suçluluk ya da öfke duyguları+

Vitamin Eksikliği İçin Risk Faktörleri

  • Yakın bir zaman diliminde kilo verme ameliyatı olduysanız,
  • Vücudunuzun yiyecekleri emme şeklini etkileyen Crohn ya da çölyak hastalığı tanısı konulduysa,
  • 50 yaşın üzerindeyseniz,
  • Midenizdeki asit üretimini azaltan ve B12 emilimini etkileyen reçeteli mide ilaçları kullanıyorsanız, vitamin eksikliği riskinin yüksek olması mümkündür.

Teşhis

Kendinizde vitamin eksikliğinden şüpheleniyorsanız, vakit kaybetmeden bir an önce bir doktora görünmelisiniz. Kanınızdaki vitamin seviyesini kontrol etmek adına kan testi yapılır. Aynı zamanda kullandığınız ilaçlar ve takviyeleri, yaşadığınız belirtileri ve doktorun soruları ile bir muayene gerçekleşir. Test sonucunda vitamin eksikliği olduğu ortaya çıkarsa, diyet değişiklikleri önerilebilir. Nitekim eksiklik çok fazlaysa, geçici olarak takviye almanız da önerilir. Kan değerleri normale döndüğünde, B12 eksikliği ekarte edilebilir ve bundan sonra depresyon için ayrı tedavi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Tedavi

Diyette değişiklik yapmak, B12 eksikliğini tedavi etmenin en etkili yollarından biridir. Eğer vegan değilseniz, yemeklerinize yumurta akı, tavuk eti, balık ve yağsız et ekleyebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi takviye alarak da bu vitamin eksikliğini giderebilirsiniz. Güne kahvaltı ile başlamak, örneğin tahıl gevreği ve az yağlı ya da yağsız sütle başlamak, diyetinize B12 eklemenin harika bir yoludur.

Sonuç;

Depresyon, yaptığınız her şeyi etkileyecek ciddi bir sağlık sorunudur. B12 eksikliği ve depresyon arasında da dolaylı yoldan bir bağlantı vardır. Bunun için doktorunuzla görüşerek, sizin için en iyi tedavi seçeneğini belirlemesine izin verin.

 

Sıkça Sorulan Sorular

B12 vitamin eksikliği depresyon yapar mı?

B12 eksikliğinde sinir hasarı, kansızlık, unutkanlık, yorgunluk ve depresyon gibi sorunlar meydana gelir.

B12 eksikliği psikolojik belirtileri nelerdir?

Depresyon, sinirlilik, unutkanlık, düşünme ve davranışlarda değişiklik, yargılama, hafıza ve anlayış gibi bilişsel kabiliyetlerde azalma gibi belirtilerdir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣