Holistik (Bütünsel) Beslenme Listesi

Holistik (Bütünsel) Beslenme: Nedir & Nasıl Uygulanır?

Kişiyi bir bütün olarak ele alan holistik beslenme, kişinin her yönünü iyileştirmeye odaklanan bir beslenme biçimidir. Peki daha detaylı bahsedecek olursak, holistik beslenme nedir? Holistik (bütünsel) beslenme nasıl uygulanır? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Holistik (Bütünsel) Beslenme Nedir?

Holistik beslenme yöntemi ile kişinin sağlığının yaşamını ve varlığını kimyasal, fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak her alanda iyileştirmeye yardımcı olur. Ve aynı zamanda bu yöntem ile kalıcı bir düzen oluşturulması hedef alınır. Yani holistik beslenme, bir diğer adıyla da bilinen bütünsel beslenme, tüm zihne, bedene ve ruha hitap eden bir beslenme biçimidir. İşlenmemiş, organik ve yerel olarak yerleştirilen bütün gıdaları içermesi, bu beslenmenin en farklı özelliğidir. Ayrıca vitamin, aminoasit ve esansiyel yağ asitleri ile diyetin desteklenmesi gerekmektedir.

Kimler Holistik Beslenebilir?

  • Şeker hastaları
  • Artrit
  • Kalp hastaları
  • Obezite hastaları
  • Gut hastaları
  • Kanser hastaları
  • Akciğer hastaları
  • Mide rahatsızlıkları yaşayanlar

Holistik Beslenme ile Nasıl Kilo Verilir?

Su Tüketimi

Zayıflamak isteyenler ve sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin listesinde mutlaka su yer almalıdır. Metabolizmayı hızlandıran su tüketimi, aynı zamanda vücut ağırlığının azalmasında da rol oynar. Uzmanlar, sağlıklı bir vücut için günde 8 bardak su içilmesi gerektiğini söyler. Suyun dışında doğru sıvı kaynağı tüketmekte oldukça önemlidir. Kola ve gazoz gibi asitli içecekler ya da çay ve kahve gibi kafein içeren sıvıların miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların yerine badem sütü, hindistan cevizi sütü, taze sebze ve meyve suları tercih edilmelidir.

Çiğ Besin Tüketmek

Herhangi bir işlemden geçmeyen çiğ gıdalar, daha az kalori içermektedir. Ayrıca işlem görmediği için pişmiş gıdaya nazaran besin değerini daha fazla koruma özelliğine sahiptir. Bol lifli bir beslenme şeklidir ve kilo kaybı yaşanmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Porsiyon Kontrolü

Doğru ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek adına porsiyon kontrolü yapılması şarttır. Eğer yanlış bir şekilde porsiyon kontrolü yaparsanız, kilo vermek yerine kilo alabilirsiniz. Kilo vermek dışında porsiyon kontrolü yaparak insülin direncinden, obezite kaynaklı hastalıklardan, diyabetten ve kalp hastalıklarından da korunma sağlamanız mümkün.

Organik ve Yerel Beslenmek

Gıdalarınızı taze, günlük ve mevsiminden seçerek tüketmeye özen göstermelisiniz. Organik gıdaları tercih etmenizin yanı sıra herbisit, pestisit, antibiyotik ve hormonlardan da kaçınmanız gerekmektedir.

Sağlıklı Un Tercihi

Lif ve posa içeriğinden dolayı holistik beslenme planında tam buğday unundan yapılmış ürünler yer alır. Bu ürünler sadece sindirim ve emilimi yavaşlatmaz, aynı zamanda kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller. Bu sayede de kilo vermeye yardımcı olur. Öte yandan beyaz undan yaplan ürünlere nazaran hem vitamin hem de besin ögeleri bakımından daha zengindir. Son olarak diyet yaparken tokluk hissi verir.

Tuz Tüketimini Azaltmak

İşlenmiş gıdalardan kaçınılması gerektiği gibi, sofralardan tuzluklar uzak tutulmalı ve tuz alımı azaltılmalıdır.

Rafine Şeker Tüketmemek

Rafine ve yapay tatlandırıcıların tadı her ne kadar güzel olsa da, bu tür ürünlerin sağlık üzerinde olumsuz etkisi vardır. Obezite, diş çürükleri, kalp damar hastalıkları ve kanser gibi rahatsızlıklara neden olur. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek her ne kadar zor olsa da, bu ürünlerin yerine vitamin ve lif içeriği yüksek olan taze mevsim meyveleri tüketmeniz gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bütünsel beslenme nedir?

Başkaları tarafından hazırlanan diyet listelerine bağlı kalmadan kişinin kendini tanıyarak, kendi beslenme düzenini belirlediği bir beslenme programıdır.

Holistik beslenmede neler tüketilir?

Holistik beslenme listesi için proteinler sebzelerden, karbonhidratlar tahıl ve baklagillerden, yağlar sızma yağdan ve kuru yemişlerden, vitamin ve mineraller ise lif zengini sebze ve meyvelerden alınmalıdır.

Holistik şifa nedir?

Kişiyi ruh, beden ve zihin bütünlüğünde şifaya kavuşturmayı amaçlayan bir yaklaşım biçimidir.

 

Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Doktorları

Beslenme ve diyet bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.