Bebeklerde Endoskopi İşlemi Nasıl Yapılır?

Ataşehir Avicenna Hastanesi Endoskopi Merkezi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Özellikle çocukluk çağında sindirim sistemi sorunları oldukça fazla ortaya çıkar bu sebeple de bebeklerde endoskopi işlemi yaygın olarak karşımıza çıkar. Sindirim sisteminde yaşanan rahatsızlıklarının tanı ve tedavisinde karşımıza çıkan endoskopi, erişkinlerin yanında çocuklarda kullanılan bir yöntemdir.

[trgebanner]

Bebeklerde endoskopi işlemi uygulanırken hızlı bir tanı ve tedavi süreci başlar. Olası sağlık sorunlarının ve çözülemeyen rahatsızlıkların tanısı için tahlil ve ultrason yöntemlerinin yanında en endoskopi bu tanıyı kesinleştirmek içi kesin çözümdür. Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda bebeklerde endoskopi işlemi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Çocuklarda Endoskopi İşlemi Nedir?

Bir hastanın gastrointestinal sistem rahatsızlıklarını araştırma amacıyla özel bir kamerayla karşımıza çıkan yönteme endoskopi denir. Endoskopi yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ışıklı bir aletle incelenmesi, gerekirse biyopsi ve müdahalelerin yapılması için karşımıza çıkar. Çocuklar sıklıkla sindirim sorunları yaşadığından, endoskopi bu durumların teşhis ve tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Bebeklerde Endoskopi İşlemi Neden Yapılır?

Tıpkı erişkinlerde olduğu gibi bebeklerde endoskopinin gerekli olduğu bazı durumlar vardır. Bu durumlar genel anlamda çocukların sahip olduğu olası sindirim sistemi hastalıklarından kaynaklanır. Peki, çocuklarda endoskopi neden gereklidir? İşte bebeklerde endoskopi işleminin gerekli görüldüğü durumlar:

 • Çocuklarda sık sık tekrarlanan ve geçmeyen karın ağrısı
 • Kusma ataklarının olması,
 • Çocuklarda utma zorluğu yaşanması
 • Uzun süren ishal
 • Kronik kabızlık
 • Dışkıda koku, şekil ve renk değişimi
 • Karında şişlik oluşumu,
 • Sindirim sisteminden kaynaklanan kanamalar,
 • Ağız ya da makatta kanama olması,

Tüm bun maddeler çocuklarda ve bebeklerde farklı rahatsızlıkların habercisidir. Bu gibi durum ortaya çıktığında endoskopi işlemi ile kesin çözüm sağlanır.

Çocuklarda Endoskopi Kaç Yaşında Yapılır?

Her yaş grubundaki çocuğa ve bebeklere endoskopi uygulaması gerçekleşir. Endoskopi için belirli bir yaş sınırlaması yoktur. 15-30 dakika arasında seyreden bu işlem ile çocukların sahip olduğu sindirim sistemi hastalıklarının tanısı gerçekleşir. Çocuklarda endoskopi için her yaş grubu ve bünyeye uygun bir endoskopi cihazı seçimi ve anestezi işlemi önemlidir. Tanı sonrası tedavi sürecine başlanır.

Çocuklarda Endoskopi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Endoskopi işlemi uzman hekimlerin elinde kısa sürede ve kolaylıkla sonuçlanır. İşlem öncesinde endoskopiyi yapacak olan doktor çocukların kontörlünü sağlar ve olası durumları değerlendirir. İşlemden önce ve sonra dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar vardır. Bu noktalar şu şekildedir:

 • Doktorların belirttiği saatten itibaren çocuklara yiyecek verilmemelidir.
 • İşlem sonrası çocuklar sıvı almaya teşvik edilmelidir,
 • Bebekler endoskopi sonrası emzirilir ya da mama verilir,
 • Endoskopinin yapıldığı gün çocukların çok hareket etmemesi dinlenmesi gerekir.

Tüm bu aşamalardan sonrası çocuklar ve bebekler rahatça hareket edebilir.

Bebeklerde Endoskopi Zararlı Mıdır?

Erişkinlerdeki gibi gibi bebekler ve çocuklarda da endoskopinin belirli bir zararı yoktur. Bunu yanında işlem sonrasında bazı yan etkilerin ortaya çıkması muhtemeldir. Bu yan etlikler genelde şu şekilde karşımız çıkar:

 • Boğazda ağrı hissi,
 • Kusma ve kan lekeleri
 • Karın ağrısı
 • Ateş

Bununla birlikte herhangi bir problem olması olasılığı son derece düşüktür.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklere endoskopi uygulanır mı?

Evet, erişkinlerde olduğu gibi her yaş grubuna endoskopi uygulanır.

Çocuklarda endoskopi ne kadar sürer?

İşlem genel anlamda 15-30 dakika arasında sürer.

Bebekler endoskopiden sonra emzirilebilir mi?

Evet, işlem sonrası yeme içme düzeni tekrar sağlanır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣