Ağrısız endoskopi işlemi

Endoskopi Cihazı Temizliği Nasıl Yapılır?

Tarihi süreçte Hipokrat’a kadar uzanan endoskopi yöntemi sindirim sistemi odaklı birçok rahatsızlığın tedavinde rol oynar. Tanı ve muayene yöntemi olan işlem için ucunda kamera bulunan kablo benzeri bir endoskopi cihazı yardımı gerekir. İşlem boğazdan girilerek mesane, yemek borusu, bağırsak ve mide gibi organların görüntülemesiyle karşımıza çıkar.

Gastrointestinal sitem rahatsızlıklarının tanı ve tedavisinde etkili bir şekilde karşımıza çıkan bu yöntemde kullanılan endoskopi aleti oldukça önemli bir yere sahiptir. Peki, endoskop cihazı nedir? Söz konusu aletin işlemdeki önemi nedir? Aklınızdaki tüm soru işaretlerini gideren Avicenna Hastanesi’nde yer alan son teknoloji endoskopi cihazları yardımıyla çok daha rahat bir endoskopi işlemi yaptırmak mümkünüdür. Avicenna Hastanesi ile siz de hijyenik koşullar altına tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Endoskopi Yapılırken Hangi Cihaz Kullanılır?

İşlem Yaklaşık olarak 15-20 arasında sürer. İşlemde endoskop olarak da bildiğimiz kendine ait kamerası ve ışık kaynağı bulunan alet karşımıza çıkar. Endoskopi aleti olarak bilinen bu cihaz endoskop kamerası ya da endoskop cihazı adıyla da karşımıza çıkar. 8-10 milimetre kalınlığına sahip olan bu cihaz bükülme özelliğine sahip bir boru şeklindedir.

Cihaz bükülme özelliği sayesinde hastanın çok daha rahat bir işlem geçirmesini sağlar. Endoskopi aleti ayrıca doktorun da işini kolaylaştırır. Alet, kısa ve etkili bir endoskopi işlemi gerçekleşmesine de yarar. Peki, gastrointestinal sistemi tümüyle inceleyebileceğiniz endoskopi aleti noktasında nelere dikkat edilmelidir? Söz konusu cihazın temizlik işlemi nasıldır?

Endoskopi Cihazı Nasıl Temizlenir?

Sağlıktaki tüm alanlarda olduğu gibi endoskopi alınanda da hijyen en önemli maddeler arasında yer almaktadır. Hijyenik koşulların tam anlamıyla sağlanması hasta memnuniyeti ve sağlığı açısından oldukça etkilidir.

Avicenna Hastanesi son teknoloji endoskopi cihazları ile hasta memnuniyeti ön planda tutar. Steril dokularla temas halinde bulunan endoskopların, işlem sonrasında hemen temizlenmesi hijyenik açıdan dikkat edilmesi gerek temel noktalardandır. Kolonoskopi aleti temizlik işleminin aşamaları nelerdir? İşte cihaz temizliğinin detayları:

  • Endoskopi aleti kurumadan temizlik yapılmalıdır,
  • Endoskopi cihazının sökülebilen parçaları temizlik maddesine koyulmalıdır,
  • Temizlik maddesinde deterjan çözeltisi gibi etkili maddelere başvulur,
  • Cihazda buluna atıklar çözelti ile yumuşatıldıktan sonra su ve fırça yardımı ile temizlenmelidir,
  • Bu işlem sırasında kullanılan fırça gibi temizlik malzemeleri işle sonrası steril edilmelidir,
  • Endoskopi cihazında yer alan hareketli parçalar olası pozisyonların tümünde temizlenmelidir,
  • Manuel yöntemle temizliği yapılmayan aletlerin ultrasonik temizliği gerçekleştirilmelidir,

Tüm bu işlemler sonrasında endoskopi aletinin hijyenik koşulları karşıladığından emin olunmalıdır.

En Hijyenik Endoskopi Cihazı ve İşlemi İçin Avicenna Hastanesi’ni Tercih Edin

Avicenna Hastanesi, hastalarının en iyi koşullarda, en hijyenik yöntemler ve son teknoloji aletlerle tedavi olmasına özen gösterir. Hastanemiz endoskopik işlemlerin tümünde yanınızdadır. Konforlu ve hijyenik bir işlem gerçekleştirmek, gönül rahatlığıyla tedavi sürecinizi tamamlamak için siz de Avicenna Hastanesi’ni tercih edebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Endoskopi cihazı nedir?

Gastrointestinal sitem rahatsızlıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan aletlere endoskop veya endoskopi aleti olarak karşımıza çıkar.

Endoskopi işleminde hangi alete başvurulur?

İşlem sırasında ucunda bükülme özelliğine sahip bir kamera yer alan endoskopi aleti karşımıza çıkar.

Endoskop temizlik işleminde neler önemlidir?

Cihazların temizliği sırasında hiçbir detay atlanmamalı, aletler olası tüm pozisyonlar göz önünde bulundurularak temizlenmedir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümleri doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.