bebeklerde göz akıntısı yaşayan yenidoğan bebek

Bebeklerde Göz Akıntısı: Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde göz akıntısı, yenidoğanlarda sıklıkla görülen durumlardan biridir. Ebeveynlerde endişe yaratan göz akıntısının nedeni, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bebeklerde Göz Akıntısı Nedir?

Yenidoğan bebeklerin gözlerinde sarı akıntı olması, göz akıntısı olarak bilinmektedir. Yapışkan gözlere neden olan sarı akıntılar yaygın olarak kendiliğinden iyileşebildiği gibi düzelme göstermediği durumlarda tedavi gerektirebilir. Yapışkan gözlere sahip olan bebeklerde bu durumun ortadan kaldırılması için bebeğin gözyaşı kanallarına masaj yapmak veya tıbbi tedavi uygulamak gerekebilir.

Bebeklerde Göz Akıntısı Neden Olur?

Yenidoğanlarda göz akıntısı, yaygın olarak tıkalı gözyaşı kanalı nedeniyle meydana gelmektedir. Bunun dışında meydana gelmesine neden olan diğer sorunlar arasında;

göz akıntısına neden olabilen sorunlar arasında yer almaktadır. Dokularda meydana gelen enfeksiyonlar zaman içerisinde göz damarlarına ilerleyerek daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Gözlerde akıntı olarak başlayan semptomlar farklı belirtiler de gösterebilir. Göz akıntısının diğer belirtilerini öğrenmek için bir sonraki başlığımıza göz alabilirsiniz.

Yenidoğanlarda Göz Akıntısı Belirtisi

Bebeklerde göz akıntısı belirtileri, gözlerde sarı akıntılar dışında da kendini belli edebilir. Enfeksiyonların ilerlemesiyle oluşan belirtiler arasında;

  • gözde sarı veya yeşil renkte irin oluşumu
  • göz kapaklarında kurumuş irin birikintileri
  • kirpiklerin uyku sonrası birbirine yapışması
  • gözün beyaz kısımlarının kırmızı veya pembe renkte olması
  • göz kapaklarında kızarıklıklar

Yenidoğanlarda göz akıntısı belirtileri, bazen tek gözde bazen aynı anda iki gözde belirebilir. Mukus miktarındaki değişimler, yoğunluğun ve rengin değişimi göz akıntısının en belirgin semptomları arasındadır. Göz sümükleri bebeklerde görülebildiği gibi yetişkinlerde göz akıntısı sorunu da yaşanabilir. Bebeğinizde uykudan uyandıktan sonra veya gün içerisinde göz sümükleri biriktiğini görüyorsanız, bu duruma neden olan sorunu tespit edebilmek için göz sağlığı uzmanına başvurmanız önemlidir.

Bebeklerde Göz Akıntısı Tanısı

Bebeğinizdeki göz akıntılarının normal düzeyde olmadığını düşünüyorsanız, fiziki muayene için göz sağlığı uzmanına görünmesi gerekmektedir. Göz sağlığı uzmanının yaptığı muayene sonrası gerekli görülmesi durumunda göz damarlarının incelenmesi için röntgen istenebilir. Göz akıntısı nedenleri ortaya çıkarıldıktan sonra hastalığın tedavisi için ilaç veya evde uygulanabilen tedavi yöntemleri hakkında bilgi verilebilir.

Akıntıya sebep olan durum ilaç kullanmadan geçebilecek bir rahatsızlık ise doktorunuz bebeğinizin gözlerine yapabileceğiniz birkaç masaj hareketini göstererek, evde belirli aralıklarla bu tedaviyi uygulamanızı isteyebilir. Her şeyden önce göz hastalıkları uzmanına görünerek bebeğiniz için en uygun tedavi yöntemi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bebeklerde Göz Akıntısı Tedavisi

Bebeğinizde karşılaştığını geçmeyen göz akıntıları, endişelerinizi arttırabilir. Unutmayın ki, bu rahatsızlığın tedavisinde önemli olan durum, göz akıntısına neden olan durumu keşfetmektedir. Göz hastalıkları doktorunun yaptığı muayene sonrasında aşağıdaki tedavi yöntemleri uygulanabilir;

Evde Tedavi

Göz akıntısı tedavisi, tıkalı gözyaşı kanalı nedeniyle oluştuğu durumlarda evde tedavi edilebilir. Ebeveyn veya bakıcı desteğiyle göz pınarlarına yapılan masajlar kanalların açılmasında etkilidir. İşlemi yapacak kişinin, öncesinde ellerini en az 30 saniye bol sabunlu suyla yıkaması önemlidir. Eldeki bakteriler nedeniyle bebeğin gözlerinde enfeksiyon oluşmaması için bu temizlik önlemi alınmalıdır.

Göz akıntısı tedavi uygulaması;

Temiz ve yumuşak bir bez tercih edilerek ıslatılır. Islatılan bezle gözün kenarları bastırmadan silinmelidir. Tıkalı gözyaşı kanalları her iki gözü etkilediği durumlarda her iki gözede aynı işlem uygulanmalıdır. Tıkalı gözyaşı kanalının açılması için gözyaşı kanalına masaj yapılmalıdır.

  1. İşaret parmağının ucu ile bebeğin burnunun iç köprüsüne hafifçe bastırın ve gözyaşı kanallarına baskı yapın.
  1. Parmağınızı burun kenarı boyunca aşağı doğru 2 – 3 olacak şekilde kısa ve nazik vuruşlar yapın. Bunlar nazik ama sağlam olmalıdır.
  1. Göz kanalı masajını sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tekrarlayın.

yapılan işlemi doktorunuzun söylediği şekilde ve nazik hareketlerle uygulamanız oldukça önemlidir. Bebeğin burun veya gözlerinde kızarmalar görürseniz, en yakın sağlık kuruluşundan destek almayı ihmal etmeyin.

Tıbbi Tedavi

Yenidoğanlarda tıkanmış gözyaşı kanalı, doğumdan sonraki 4 ve 6 aylık süreçte kendiliğinden düzelme gösterir. Düzelme göstermediği durumlarda sorun 1 yaşına kadar devam edebilir ve bir göz sağlığı uzmanı ile görüşülmelidir.

Göz sağlığı uzmanıyla yapılan görüşmeler sonucunda, bebeğin göz kanallarının açılması amacıyla stent yerleştirilebilir. Stent yerleştirilmeden önce anestezik göz damlası verilir ve gözde uyuşma sağlanır. Acı hissedilmeyen bu işlemde stent takılarak kanalların açılması sağlanır.

SONUÇ

Bebeklerde göz akıntısı ve gözyaşı kanallarında tıkanıklık, yaygın görülen ancak kendiliğinden geçebilen bir durumdur. Tedavisi bulunan bu rahatsızlık için gözyaşı kanallarına yapılan masajlar ve kullanılan damlalar etkili oluyor.

Göz akıntısına neden olan sebeplerin tespiti sahibiyle doğru uygulama yapılarak tedavi sağlanabilir. Bebeklerde göz akıntısı ciddi olabileceği gibi semptomlar belirdiği takdirde doktora başvurmanız önemlidir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Göz Sağlığı ve Hastalıkları uzman doktorlarımıza randevu alarak , muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yenidoğanlarda göz akıntısı kendiliğinden geçer mi?

Evet. Göz akıntısı kendiliğinden düzelme gösterebilir. 1 yaşa kadar devam eden ve düzelme göstermediği durumlarda tıbbi yardım alınabilir.

Yenidoğanlarda gözlerde yeşil akıntı normal mi?

Belirli bir düzeye kadar gözlerde irin birikintisi ve sarı-yeşil akıntı normaldir. Ancak kirpiklerde yapışma ve akıntıya neden olan yoğun göz akıntıları tıkalı gözyaşı kanalı veya farklı sorunların habercisi olabilir.

Göz kapağında kızarıklık, göz akıntısı belirtisi midir?

Göz kapaklarında şişme ve kızarıklık göz akıntısının belirtileri arasında yer almaktadır. Bu duruma gözlerdeki farklı enfeksiyonlar da neden olabilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Göz Sağlığı ve Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.