göz akıntısı yaşayan yeşil gözlü kadın

Göz Akıntısı: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Göz akıntısı, her yaş grubunda görülebilen gözlerdeki yeşil- sarı akıntı vardır. Göz sümükleri olarak da bahsedilen göz akıntılarının nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Göz Akıntısı Nedir?

Gözlerde akıntı, uyurken veya gün içerisinde gözün içerisinde biriken mukuslu birikintidir. Yağ ve cilt hücrelerinin birikintisi olan bu akıntı, ıslak veya kuru şekilde gözde meydana gelebilir. Gözlerde kabuklanmaya neden olan göz akıntısı bazen göz sümükleri olarak da anılmaktadır.

Normal düzeyde olan göz akıntısının koruyucu işlevleri bulunmaktadır. Göz kuruluğunu engellemek ve gözün ön yüzeyinin ıslaklığını sağlayan göz sıvıları, enfeksiyon benzeri durumlarda normal akıntıdan uzaklaşabilir. Gün boyunca üretilen gözyaşları, enfeksiyon ve benzeri durumlarda renk değiştirerek gözlerde yapışma, yanma ve kuruluğa neden olabiliyor.

Özellikle göz bebeklerinde ve göz kenarlarında biriken bu akıntılar en çok uyku esnasında toplanır. Bu nedenle uykudan uyandığında gözleri açmakta zorlanma ve kurumuş göz akıntılarıyla karşılaşmak muhtemeldir. Bulanık görme ve ışık hassasiyetine de neden olabilen göz akıntıları göz hastalıklarının erken belirtisi olabilir.

Göz Akıntısı Neden Olur?

Gözlerinizde farklı renkli ve yoğun miktarda akıntı olması enfeksiyonun işaret olabilir. Göz enfeksiyonları nedenleri arasında;

1. Bakteriyel Konjonktivit

Pembe göz hastalığı olarak da bilinen bakteriyel konjonktivit, gözde görülen yaygın sorunlardan biridir. Gözlerde iltihaplanma neden olan hastalık gözde kaşıntılı, kumlu ve tahriş olmuş görünüme neden olur. Aynı zamanda kirpik hattı boyunca beyaz- yeşil renkli mukus birikintisi de bu hastalığın belirtilerinden biridir. Hastalığın ilerlemesi durumunda göz kapağına kadar biriken göz akıntısı; alerjik, bakteriyel ve viral olarak görülebilir.

2. Bakteriyel Keratit

Korneada meydana gelen bakteriyel keratit, ciddi bir rahatsızlıktır. Gözlerde akıntı, mukus birikintisi ve ağrıyla kendini belli eden rahatsızlık tedavi edilmediği durumlarda körlüğe kadar ilerleyen sorunlara yol açabilir.

3. Kornea Ülseri

Kornea ülseri, göz enfeksiyonunun nüks etmesinin ardından ortaya çıkar. Kornea ülseri batma, yanma, kaşıntı ve akıntı ile kendini belli etmektedir. Diğer göz rahatsızlıklarıyla benzer belirtilerde olduğu için göz hastalıkları uzmanına başvurarak, muayene olmalısınız. Tanı ve tedaviye geç kalınan kornea ülseri durumlarında kalıcı görme kaybına neden olabilir.

4. Tıkalı Gözyaşı Kanalı

Yetişkinlerde tıkalı gözyaşı kanalı nadir olarak görülen durumlardan biridir. Genellikle bebeklerde tıkalı gözyaşı kanalı görülmekle beraber enfeksiyonlarla birlikte meydana gelebilir. Gözyaşları kanalında meydana gelen tıkanmalar nedeniyle gözyaşları gerektiği gibi akmaz ve tıkanmalara neden olabilir. Drenaj sistemindeki tıkanıklıklar enfeksiyona ve dolayısıyla göz mukuslarına neden olabilir.

5. Göz Kapağı Selüliti

Göz çevresinde oluşan enfeksiyon göz kapağı selülitini meydana getirebilmektedir. Genellikle bakteriyel konjonktivit varlığı sonrasında meydana gelebilmektedir.

6. Yabancı Nesne

Bazen farkında olmadan göze giren yabancı nesneler nedeniyle gözler fazladan sıvı üretebilir. Kum veya kir gibi istenmeyen maddelerin uzaklaştırılması amacıyla irin fazlalığı görülebilir, geçici bir durumdur.

Bahsettiğimiz belirtiler, aşırı göz akıntısına neden olabilmektedir. Göz akıntısı bazen geçici durumlardan kaynaklı olabilirken, tedaviye geç kalındığı durumlarda kalıcı körlüğe kadar ilerleyebilir.

Göz Akıntısı Tanısı

Tek göz veya her iki gözde meydana gelen göz akıntısının belirtileri görüldükten sonra birkaç gün düzelme göstermesi beklenebilir. Ancak düzelme göstermeyen göz akıntıları bir enfeksiyon veya tıkalı kanal belirtisi olabilir ve müdahale gerektirebilir. Göz sağlığı ve hastalıkları uzmanları ile görüşerek önce fiziksel sonra görüntüleme testleri uygulanmalıdır. Doktorunuzun yapacağı fiziki muayene ardından gözün arka kısmını ve damarların görüntülenmesi için röntgen istenebilir.

Test sonuçları ve fiziki muayene sonucunda göz akıntısına neden olan durum belirlenebilir ve hastalığın tanısı konulabilir. Çok hassas bir organ ola göz için doktora muayene olmadan kullanılacak her bitkisel ve tıbbi ilaç farklı rahatsızlıklara ve körlüğe ulaşan sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle tedavi uygulamadan önce göz hastalıkları uzmanı ile görüşmeniz önerilmektedir.

Göz Akıntısı Tedavisi Nasıl Olur?

Göz akıntıları; kokusuz, renksiz ve normal miktarda olduğu sürece göz için faydalı ve olması gereken seviyedir. Kıvamında ve miktarında meydana gelen değişimler nedeniyle hem sağlık hem de dış görünüşle ilgili problemler yaşayabilirsiniz.

Göz Akıntısı Tedavisi;

Göz akıntısı tedavisi, gözde kaşıntıya neden olan hastalığa göre değişiklik gösterecektir. Doktorunuzun uygulayacağı tedavi genellikle reçeteli ilaçlar ve antiviral göz damlaları olacaktır. Reçeteli ilaçlarınızı kullanarak gözü rahatsız eden kaşıntı ve tahrişin önüne geçebilirsiniz. Damlalar sayesinde ise göz mukusun kıvamı ve rengi zaman içerisinde düzelme gösterecektir.

İlaç tedavisinin yanı sıra göz doktorunuzun önerdiği sıcak kompresler uygulayabilirsiniz. Kaşıntı ve yapışmayı önlemek amacıyla yumuşak bir bezle göze sıcak kompres uygulamak gözün rahatlamasını sağlayacaktır. Bu uygulama aynı zamanda yapışma ve kuruluğun önüne geçebilir.

Göz Sümükleri Önleme

Göz akıntılarına neden olan sorun çoğunlukla enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonları nasıl ve nereden kaptığınızı tam olarak bilemeyeceğiniz için bazı önlemler alabilirsiniz. Göz akıntısı önlemleri arasında;

  • Gözlerinize sıklıkla dokunmaktan kaçının
  • Ellerinizi sıklıkla yıkayın
  • Kontakt lenslerinizi her zaman elleriniz temiz kullanın ve sık sık temizleyin.
  • Göz enfeksiyonuna rimel ve maskaranızı sadece kendiniz kullanın.

Gözlerde akıntıya neden olabilecek hijyen kurallarına dikkat ederek, olası göz hastalıklarını önleyebilirsiniz. Olası hastalıkların meydana gelmemesi adına kişisel eşyalarınızı ortak kullanmamayı, başkasının eşyalarını göz ağız gibi mikrop kapabilecek organlarla temas ettirmemeye özen göstermelisiniz.

 

Sonuç

Gözünüzde aşırı miktarda akıntı ve göz sıvısında değişme varsa, belirtileri fark ettiğiniz anda doktora gözükmeniz önemlidir. Özellikle erken fark edilen göz rahatsızlıklarında kızlı ve kesin tedavi sağlanabilir. Doktora gözükmeden yapılacak her türlü bilinçsiz tedavi gözünüze ve görme duyumuza zarar verebilir.

Göz enfeksiyonlarına karşı ellerinizi sıklıkla yıkamak, gözlerinize dokunmamak ve kaşımamak da oldukça önemlidir. Gözlerde meydana gelen tahrişler daha büyük rahatsızlıklara neden olabileceği için önlem alınmalıdır. Göz akıntısı belirtileri gözlemliyorsanız, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalığı uzmanlarımıza randevu alıp, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ortak eşya kullanmak göz akması yapar mı?

Kişisel eşyaların ortak kullanılması (maskara, rimel vb.) var olan enfeksiyonun taşınmasına neden olabilir. Bu nedenle şahsi eşyaların ortak kullanılmaması göz sağlığı için önemlidir.

Gözlerde yoğun akıntı enfeksiyon belirtisi midir?

Göz akıntılarını fazla olması, bazen gözün yabancı cisimleri çıkartmak için yaptığı koruma mekanizmasıdır. Bazen ise bir hastalık belirtisi olan bakteri kaynaklı ortaya çıkabilmektedir.

Göz akması coronavirus belirtisi midir?

Göz akması, korona belirtileri arasındadır. Coronavirüs kapan kişide gözlerde kızarma ve akıntı görülebilmektedir.

Bebeklerde göz akıntısı neden olur?

Bebeklerde göz akıntısı nedenleri, genellikle tıkalı göz kanalları nedeniyle olmaktadır. Geçici bir durum olan tıkalı göz kanalları 6 ay içerisinde kendiliğinden düzelme gösterebilir. Kanal tıkanıklığı dışında bakteri kaynaklı sorunlar da bebeklerde göz akıntısı nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Göz Sağlığı ve Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.