Bebeklerde Zeka Geriliği: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde zeka geriliği tespiti

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bireyin yeteneklerinin ve becerilerinin yaş ortalamasının altında kalması ve standart eğitiminin gerekliliklerini alma konusunda eksiklik yaşamasına zeka geriliği, bir diğer adıyla mental retardasyon denir. Peki zeka geriliği nedir? Bebeklerde zeka geriliği belirtileri nelerdir? Çocuklarda zeka geriliği nasıl anlaşılır? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeklerde Zeka Geriliği Nedir?

Farklı nedenlerden dolayı zihinsel süreçlerin gelişmemesi ya da kısmi olarak gelişmesi durumuna zeka geriliği denir. Bu zihinsel süreçler arasında ise; akıl yürütme, dikkat, algı yönetimi, sorun çözme ve hafıza gibi yetenekler bulunmaktadır. Aynı zamanda bu süreçlerde kişinin ortalamanın altında ve kronolojik yaşa bağlı kalmadan bir davranışta bulunmasına mental retardasyon denir.

Bebeklerde zeka geriliği fark edildiği anda müdahale edilmesi gerekmektedir. Günümüzde zeka geriliği tanısı ortalama 10 – 14 yaşları arasında konur ve bu yaşlarda alınan geri dönüş, erken dönemlere nazaran daha azdır. Psiko – sosyal çalışmalar ile birlikte alınan özel eğitim, bireylerin farkındalıklarının en iyisini ortaya çıkarmasını mümkün kılar.

Bebeklerde ya da çocuklarda zeka geriliği vakalarında, kişilerin iletişim ve sosyal ilişkiler kurmada zorluklar yaşamasına neden olur. Kendini ve sağlığını kontrol altında tutamayabilir, günlük yaşantısını sorunlu bir şekilde geçirebilir, öz bakımını destek almadan gerçekleştiremeyebilir, öğrenmesinde bir engel ve eğitim süreçlerinde sorun yaşayabilir. Dolaylı olarak diğer bireylere nazaran daha geri ve eksik kalır.

NOT: Yalnız ebeveynlerin unutmaması gereken bir şey vardır ki, zeka geriliği beceriksizlik değildir, zeka katsayısının düşük olmasıdır. Öte yandan zeka geriliği testi, yani IQ testi uygulayarak çocuğunuzun durumunu netleştirme şansınız vardır.

IQ Testine Bağlı Zeka Geriliği Tablosu

 • 25 ve altı IQ: Çok ağır zeka geriliği hastalığı
 • 25 – 34 IQ: Ağır zeka geriliği
 • 35 – 50 – 55 IQ: Orta düzeyde zeka geriliği
 • 50 – 55 – 69 IQ: Hafif zeka geriliği
 • 70 – 79 IQ: Sınır zeka
 • 80 – 88 IQ: Donuk, düşük normal zeka
 • 90 ve üstü IQ: Normal, parlak, üstün dahi

Bebeklerde Zeka Geriliği Nedenleri

Doğum Öncesi Nedenler

Genetik nedenlere ya da ailede bu hastalığa sahip birisinin olmasından dolayı kaynaklanabilir. Bunun dışında down sendromu gibi kromozomal  bozukluklar ve hipotiroidi gibi metabolik bozukluklar da neden olabilir. Gebe annenin alkol ve uyuşturucu kullanmasının yanı sıra yetersiz beslenmesi de yine bu duruma yol açabilir. Hamilelik döneminde meydana gelen enfeksiyondan kaynaklı olarakta zeka geriliği ortaya çıkabilir.

Doğumdaki Nedenler

Erken doğum ya da geç doğum bu rahatsızlığa neden olabilir. Öte yandan çocuğun ters gelmesi ve göbek bağının boynuna dolanması gibi etkenlerden dolayı yeterli oksijeni alamaması da sebebiyet verebilir.

Doğum Sonrası Nedenler

Bebeklik ya da çocukluk hastalıklarına bağlı olarak gelişebileceği için bu zamanlarda ailelerin ekstra bir gözlem yapması gerekmektedir. Havale geçiren bebek, ilerleyen süreçlerde beyin hasarına ve zeka geriliğine rastlayabilir. Bunun dışında ağır psikolojik sıkıntılar, çocukluk travmaları, kafa travmaları, sarılık, bulaşıcı çocuk hastalıkları ve psiko – sosyal faktörler de bu duruma neden olabilir.

Bebeklerde Zeka Geriliği Belirtileri

 • Fiziksel farklılıklar (Doğuştan gelen bir rahatsızlık ise yüz hatlarında farklılıklar oluşur.)
 • Hayata yaşıtlarından daha geç adapte olma
 • Yapılması gereken eylemlere geç kalma
 • Konuşmayı geç öğrenme ya da öğrenememe
 • Günlük hayatta temel becerileri uygulamaya dökmede zorluk çekilmesi
 • Gelişimlerde eksiklik
 • Yaşıtlarına göre öğrenmede ve öğrendiklerini hafızada tutmada zorluk çekilmesi
 • Sosyal yaşantılarında kendilerinden küçüklerle oyun oynama isteği gibi semptomlar çocuklarda zeka geriliği belirtileri arasında yer alır.

Tanısı

İlk olarak mental retardasyon tanısını koymak için kişinin 18 yaşından küçük olması gerekmektedir. Yukarıdaki belirtiler ve daha fazlasını görüyorsanız, bu hastalıktan şüphelenebilirsiniz. Bunun dışında zeka testleri ile durum ölçülebilir. Ancak bu testler, yapıldığı ortama, güne ve kişinin o günkü durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bunun için bu testlerin birkaç kez tekrarlanması gerekebilir.

Tedavisi

Zeka geriliği olan çocuklar için bu sorunu ortadan kaldırmak adına herhangi bir tedavi yöntemi yoktur ancak bunu en aza indirgemek için yapılacak birçok şey vardır. Bireyler özel ders alabilirler ve geriliğin derecesine göre kişiselleştirilmiş eğitim yöntemlerini tercih edebilirler. Ayrıca dikkat eksikliği tedavisi de uygulanabilir. Beyin egzersizleri yapılabilir. Zeka oyunları oynanabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Zeka geriliği ne sıklıkla görülür?

Toplumu baz alırsak görülme sıklığı %1’dir. Erkeklerde, kadınlara göre daha sık rastlanan bir durumdur. Aynı zamanda düşük sosyoekonomik düzeyde daha çok vakalara rastlanır.

Zeka geriliği kaç yaşında anlaşılır?

Kişinin 18 yaşından küçük olması gerekmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣