Doğum Sonrası Uykusuzluk: Neden Olur?

doğum sonrası uykusuzluk yaşayan anne ve beşikteki bebek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Doğum sonrası uykusuzluk, birçok annenin muzdarip olduğu sorunlardan biridir. Bebek sahibi olduktan sonra değişen düzene ayak uydurmakta zorlanmaya sebep olan bu durumun nedenleri ve tedavi yöntemleri içeriğimizde sizlerle…

Doğum Sonrası Uykusuzluk Nedir?

Doğum sonrası uyku bozukluğu, bebeğin doğumundan sonra ortaya çıkan ve ebeveynler için zorlayıcı durumlardan biridir. Bebeğiniz normal uyku düzenine sahip olsa da görülebilecek bu durum, sıklıkla uyumaya karşı direnç göstermeniz veya uykudan uyanmanıza neden olabilir. Yenidoğan bebekler uykularından sıklıkla uyanır ve beslenmek isterler.

Bebeklerin bu döneminde ebeveynler sıklıkla uykudan kalkarak onları kontrol etme ve besleme eğiliminde olurlar. Gece beslemesi sonrasında tekrardan uykuya dalmak isteseniz de bu hemen mümkün olmayabilir. Yorgun olmanıza rağmen uyuyamamak, ihtiyaç duyulan dinlenmeyi sağlayamamanıza neden olmaktadır. Uykusuzluk durumu bazen doğum sonrası ilk haftalarda düzelme gösterebilir ancak düzelmemesi durumunda kronik uykusuzluk durumundan şüphelenilir.

Doğum Sonrası Uykusuzluk Neden Olur?

Yetersiz uyku, doğumdan sonraki dönemde meydana gelip, vücudunuzda aşırı yorgunluğa sebep olabilir.

Doğum sonrası uyku bozukluğu nedenleri arasında;

  • stres hali
  • hormon değişiklikleri
  • göğüs büyümeleri
  • doğum sonrası gece terlemeleri
  • doğum sonrası depresyon
  • bebeklerin diş çıkarma dönemi
  • yenidoğanların sıklıkla beslenme rutini
  • doğum sonrası kaygı
  • yaşam tarzı değişiklikleri
  • doğum sonrası bebeğin uyku düzeni

doğum sonrası uykusuzluk nedenleri arasında görülmektedir. Özellikle yenidoğan uyku düzeni henüz sağlanamadığı için sık sık uyanmalar ve beslenme isteği annelerde uyku bozukluklarına yol açabilmektedir.

Doğum Sonrası Uykusuzluk Nasıl Önlenebilir?

Ebeveynliğe ilk adımlarda uykusuzluk, oldukça yıpratıcı olabilir. Bu durumla karşılaşmamak veya uykusuzluğu önlemek için yapılabilecek bazı stratejiler bulunuyor. Yapabilecekleriniz arasında;

1. Yeme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Uykunuzu kaçırabilecek bol kafein miktarı ürünleri uykunuzu düzene sokmayı zorlaştırabilir. Öğleden sonra ve akşam saatlerinde çay, kahve ve çikolata gibi uyku açıcı besinlerden uzak durmanız yardımcı olabilir.

2. Spor Salonuna Gidin

Egzersizi hayatınıza dahil etmek hem psikolojik hem de fiziksel fayda sağlayacaktır. Stres atmanıza yarayan egzersizler sizi hamilelikte depresyon riskinden uzaklaştırabilir. Aynı zamanda kalp ritminizi hızlandırmak geceleri uykuya dalmanızda yardımcı olabilir.

3. Rutin Oluşturun

Düzenli bir uyku rutini, bebeklerin ve ebeveynlerin uykularını düzene sokmasında yardımcı olabilir. Uyku rutini için yavaşça vücudunuza dinlenme sinyalleri vererek başlayabilirsiniz. Rahat giysiler giymek, ışıkları kısmak, ekrana bakmamak gibi uygulamalarla bedeninizi uykuya hazırlayabilirsiniz. Birkaç gün düzenli uygulamanın ardından aynı saatlerde uykunuz gelmeye başlayacaktır.

4. Uyku Odanızın Konforunu Sağlayın

Yatağa yattığınızda rahat olmanız ve uykuya dalmanızı kolaylaştıracak bir ortamda bulunmanız yardımcı olacaktır. Odanın karanlık olması ve ses çıkartan (saat gibi) eşyaların odanızda bulunmasına dikkat etmelisiniz.

5. Bebeğinizin Bakımını Kısa Tutun

Uykusundan uyanan bebeğinizin fazla vakit geçmeden uykuya tekrardan dönmesi önemlidir. Beslenme ihtiyacı, gaz veya bez değiştirme nedeniyle uyanan bebeğinizle ziyareti kısa tutarak, uykusunun açılmasına izin vermeden tekrardan uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle hem kendinizde hem de bebeğinizde tam dinlenmeyi sağlayabilirsiniz.

6.  Meditasyon ve Yoga

Doğum sonrası uykuya dalamama problemine en iyi gelecek aktiviteler arasında yoga ve meditasyon geliyor. Ruhunuzu dinlendirip, zihninizi rahatlatacak olan aktiviteler aynı zamanda bedensel hareketliliği de sağlıyor. Rahatlamış ve stresiniz azalmış hissettiğinizde uykuya dalmak sizin için daha kolay hale gelebilir. Meditasyon ve yoga yöntemi doğum sonrası uyku bozukluğu için sıklıkla uygulanmaktadır.

7. Uçucu Yağlar

Sakinleştirici kokular uykuya dalma süresini kısaltabilir. Yastığınıza veya kıyafetinize damlatacağınız birkaç damla lavanta yağı uykuya dalma süresini kısaltabilir.

8. Çocuk Doktorunuza Danışın

Yapılan uygulamalar sonrasında kendinizde ve çocuğunuzda uyku düzeni oluşmadığında, çocuk doktorunuza danışmanız önerilir. Yaklaşık 4 ila 6 aylık sürede düzene girmesi beklenen uyku rutini hala sağlanamıyorsa, doktorunuza danışarak yapılabilecekleri gözden geçirebilirsiniz.

Doğum Sonrası Uykusuzluk Tedavisi

Uyku kesintileri genellikle yeni ebeveyn olmanın bir parçasıdır. Her anne ve babanın yaşadığı uykusuzluk dönemi vücudun yeteri enerjiyi alamamasına neden olmaktadır.

Çalışmaya ve bebeğe gerekli özeni göstermeye çalışırken yeterli enerjiyi sağlayamamak anne ve babaların yaşamlarını ciddi oranda etkilemektedir. Uykusuzluğun bir aydan fazla devam etmesi durumunda doktorla görüşmeniz önemlidir. Ancak uykusuzluğu doktora görünmeden çözmek için uykusuzluğu önleme tavsiyelerini deneyebilirsiniz.

Uyku davranışlarınızın düzenlenebilmesi adına uyku psikoloğu veya çocuk hastalıkları doktorunuza danışarak hem kendimiz hem de bebeğiniz için yapılabilecekleri öğrenebilirsiniz. Doktorunuz, anne ve bebek için güvenli olan hakkında bilgi verip, doğum sonrası depresyon veya stres bozukluğu sorunları için tedaviye yönlendirebilir.

SONUÇ

Doğumdan sonra uyku problemi, bebeğinizin doğumundan sonraki dönemlerde ihtiyacınız olan enerjiyi alamamanıza neden olabilir. Yenidoğanların henüz uyku düzeni oluşmaması ,sıklıkla gaz problemi yaşaması ve beslenme ihtiyacı ilk altı aylık süreçte fazlasıyla yorucu olabiliyor. Öncelikle, benzer durumları birçok ebeveynin yaşadığını bilmelisiniz.

Bebeğin beslenmesi için sıklıkla kalkmak zorunda kalan anneler, tekrardan hızlıca uykuya dalamayabilir. Sıklıkla bölünen uyku, hiç uyumamış hissi veya uykunuzu alamamış hissetmenize de neden olabilmekte. Aynı sorunlar her iki ebeveynde görülürken, yaşadığınız stres bebeğinize de yansıyabilir. Bebek ve ebeveynlerin sağlığı için uyku rutinleri oluşturulması önemlidir.

Altı aylık süre içerisinde uyku rutini oluşmayan bebekler için tıbbi yardım alınması sağlık açısından gerekli görülmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları uzman doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Doğum sonrası uykusuzluk anne sütünü etkiler mi?

Yeterli uyku ve dinlenme, anne sütünün miktarının artmasını sağlayabiliyor. Bu nedenle uykusuz kalmak süt üretimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Lohusa anneler kaç saat uyumalıdır?

Lohusalık döneminde uyku düzeni en az 6 saat uyuyacak şekilde olmalıdır. Fazla uyumak anne sütünü etkileyebileceği için  aralıklarla emzirebileceği uyku rutinleri oluşturulabilir.

Uyku problemi olan bebeklere ne yapılabilir?

Yenidoğanlarda uyku sorunu sıklıkla görülmekle beraber uyku düzeninin 6 ay içerisinde olması beklenir. Bu sürede uyku düzeni sağlanamıyorsa bebeğinize uyurken şarkı söylemek, odasının karanlık olmasını sağlayarak uykuya dalışını kolay hale getirebilirsiniz.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣