Bel Fıtığı Fizik Tedavi Uygulamaları

bel fıtığı fizik tedavi uygulanan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bel fıtığı fizik tedavi uygulamaları, genellikle fıtıklaşmış disk iyileşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yöntemleri yalnızca anında ağrı kesici sağlamakla kalmaz, aynı zamanda fıtığınız varken nasıl hareket edilmesi gerektiğini de öğretmiş olur. Dilerseniz, bel fıtığı fizik tedavi uygulamaları hakkında daha fazla bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Bel Fıtığı Fizik Tedavisi

Çeşitli fizik tedavi teknikleri ile bel fıtığı ve bel ağrısı tedavisi sağlanabilir. Pasif tedaviler ve manuel tedaviler vücudunuzu rahatlatırken; derin doku masajı, sıcak ve soğuk terapi, elektrik stimülasyonu (TENS) ve hidroterapiyi işlemleri fıtığın oluşturduğu baskıyı azaltabilir.

Fizik tedavi programınız genellikle pasif tedavilerle başlayacaktır. Ancak vücudunuz iyileştiğinde, vücudunuzu güçlendirmeye yönelik ve daha fazla ağrı oluşmasını engelleyen aktif tedavilere başlamanız gerekir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanınız size en uygun planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışarak bir plan oluşturacaktır. Bel fıtığı fizik tedavi uygulamaları sayesinde hareket kısıtlamaları ortadan kaldırılabilir ve ağrılarınızda azalma görülebilir.

Fizik Tedavi Fıtığı Geçirir mi?

Fizik tedavi, bel fıtığının neden olduğu birçok semptomda rahatlama sağlayabilir. Fıtığın meydana getirdiği alevlenmeleri ve nüksetmeleri önleyebilir. Aynı zamanda siyatiğin altta yatan nedenini hafifleterek, ağrılarda azalmayı sağlar. Spesifik olarak, lomber fıtıklaşmış bir disk için fizik tedavinin hedefleri şunlardır:

 • Bacak ve bel ağrısında rahatlama sağlar
 • Kas spazmlarını azaltır
 • Alt vücut hareketliliğini geliştir
 • Ağrısız hareketi geri kazandırır
 • Duruş ve hareketi iyileştirir
 • Çekirdek kasları güçlendirir
 • Gücü ve dayanıklılığı geliştirmeye yardımcı olur

Bel bölgenizi ve sırtınızı destekleyen kasları güçlendirmek sadece sporcular için bir zorunluluk değildir. Kaslarınızı güçlendirmek duruşunuzu iyileştirirken ev işleri gibi günlük işleri yapmanıza da yardımcı olacaktır. AYnı zamanda sizi potansiyel olarak ağrı ve yaralanmalardan koruyabilir. Sırt bölgesinde güç gerektiren günlük aktivitelere örnekler arasında;

 • En üst raftan bir şeye uzanmak
 • Ayakkabılarını bağlamak için eğilmek
 • Banyo yapmak
 •  Kıyafet giyinmek
 • Yerden bir şey almak
 • Evin temizlenmesi gibi günlük işler
 • Etrafta dolaşmak ve hareketsiz durmak
 • Dışarıda çalışmak (örneğin bahçe işleri)
 • Mesane/bağırsak fonksiyonlarını kontrol etme

Zayıf çekirdek kasları, sürekli bel ağrısına, kötü duruşa ve günlük aktivitelere katılmayı zorlaştıracak kas yaralanmalarına sebep olabilir. Uzun süreli oturma ve hareketsizlik, orta bölümün kaslarını zayıflamasının temel nedenlerinden biridir.

İşyerinde tüm gün hareketsiz bir pozisyonda masa başında oturmak, bel kaslarının zayıflamasına neden olan duruşlardan biridir. Hareket etmek için her 20 dakikada bir kalkmak, öğle yemeğinde esnemek, ayakta bir masa kullanmak olası bel fıtığı problemlerinin önüne geçmenizde fayda sağlayacaktır. Çekirdek güçlendirme egzersizleri, uyum içinde çalışmak ve denge ve stabiliteyi geliştirmek için bel, kalça, karın ve pelvis kaslarını eğitir.

Bel Fıtığı için Fizik Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Fizyoterapistiniz, belinizdeki ağrıları önlemeye yardımcı olmak için sırtınızı koşullandırmanın ve güçlendirmenin yollarını size öğretecektir. Aşağıdaki tedavi yöntemleri, bel fıtığı fizyoterapi uygulamalarından bazılarıdır.

 • Derin Doku Masajı: 100’den fazla masaj türü bulunmakla beraber, derin doku masajı, fıtıklaşmış bir diskiniz varsa ideal bir seçenektir. Çünkü derin kas gerginliğini ve kas hareketini önlemek için gelişen spazmları gidermek için çok fazla basınç kullanmaktadır. Bu sayede beldeli fıtıklaşmış disk ve ağrının tedavisi sağlanabilir.
 • Sıcak ve Soğuk Terapi: Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamalarında, hedef bölgeye kan akışını artırmak için ısı kullanabilir. Kan, ekstra oksijen ve besin sağlayarak uygulanan bölgede iyileştirmenin hızlanmasına yardım eder. Kan artışı, ayrıca kas spazmlarından kaynaklanan atık yan ürünleri de ortadan kaldırmaktadır.
  Tersine, soğuk terapi dolaşımı yavaşlatır. Dolaşımın yavaşlaması sayesinde kas spazmlarını ve ağrıyı azaltır.
 • Hidroterapi: Hidroterapi su içeren bir tedavi yöntemidir. Pasif bir tedavi olarak uygulanabilen hidroterapi, sadece bir jakuzide veya ılık bir duşta oturmayı içermektedir. Hidroterapi ağrıyı nazikçe giderir ve kaslarıdaki gerilmeleri giderir.
 • Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS): Bir TENS makinesi, kaslarınızı uyarmak için bir elektrik akımı kullanır. Acı verici olmayan bu yöntemle cildinize bantlanmış elektrotlar, sinir yolundaki önemli noktalara küçük bir elektrik akımı gönderir. TENS, kas spazmlarını azaltarak doğal bir ağrı kesici özelliği sunar.
 • Çekiş: Çekişin amacı, yerçekiminin omurga üzerindeki etkilerini azaltmaktır. Kemikleri nazikçe ayırarak, disklerdeki baskının azaltılması amaçlanmaktadır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamanız bittikten sonra sırtınızı nasıl çalıştırdığınızı ve kondisyonunuzu nasıl yapacağınızı öğrenmiş olacaksınız. Fizik tedavi sırasında öğrendiğiniz dersleri uygulamazsanız, uzun vadeli sonuçlarından istediğiniz faydayı sağlayamazsınız. Fizik tedavide öğrendiğiniz bakımları kendi başınıza yaparak, daha fazla bel fıtığı ağrısını önleyebilirsiniz.

 

Sonuç

Başlangıç seviyesinde görülen bel fıtığı için fizik tedavi uygulamaları son derece iyi bir sonuç göstermektedir. Bel fıtığı fizyoterapi uygulamaları sayesinde, bel ağrısından ve fıtığın getirdiği hareket kısıtlamasından kurtulabilirsiniz. Ancak bel fıtığının getirmiş olduğu sorunların tedavisi her zaman fizik tedavi ve rehabilitasyon ile sağlanamayabilir. Bunun için öncelikle bel fıtığınızın uzman bir nöroşirurji doktoruna görünmelisiniz. Doktorunuz emar veya bilgisayarlı tomografi çekimleri ile hastalığınızın evresini tanımlayabilir. Hastalığınızın derecesine göre, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarına yönlendirilerek gerekli planlamayı yapabilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bel fıtığı fizik tedavi kaç seans gerekir?

Bel fıtığının iyileşme süresi, yaş ve fıtığın ilerleme durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bazen 3 ila 6 seans arasında ağrılarınızdan kurtulabilirken, bazı durumlarda 8 ila 10 seans fizyoterapi almanız gerekebilir.

Sırt ağrısı fizik tedavi ile geçer mi?

Sırt fıtığı fizik tedavi ile düzelebilen ağrılardan biridir. Sırt bölgesindeki kasların uyarılması ve güçlendirilmesine yönelik tedaviler ile ağrıların tedavisi sağlanabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣