Boyun fıtığı olan kadın

Nöroşirurjide Boyun Fıtığı Tanısı

Servikal Disk Hernisi olarak da adlandırılan boyun fıtığı, beyin ve sinir cerrahisinde incelenen hastalıklardan birisidir. Masa başında çalışma, hareketsiz kalma, yanlış bir hareket yapma ve spor yapamam gibi denelere bağlı olarak çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan nöroşirurjide boyun fıtığı tanısı bir travma türüdür.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda nöroşirurjide boyun fıtığı tanısı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Nedir?

Omurga yapısı, vücut ağırlığına ve dikey yönde etki eden dış kuvvetlere karşı koymanın yanı sıra hareket fonksiyonlarını da üstlenir. Bu nedenle omurga yapısının, hareketsiz ve hareketli olmak üzere iki özelliği olmalıdır. Omurganın temelini ise yapısında bulunan diskler oluşturur.Yan bükme ve döndürme sırasında, disk dikey yönde uygulanan kuvvetleri emer. Kişinin iki bacağının duruşu da diske yansıyan kuvveti arttırır. Sonuç olarak, omurlar arasındaki diskler yaşla birlikte aşınır. Yük emme kapasiteleri ve dayanıklılıkları azalır ve beyin fıtıkları gelişebilir.

Boyun çok ağır olmamasına rağmen hareketli yapısı nedeniyle deformasyon ve disk hernisi riski yüksektir. Boyun bölgesinde her omur vücut hizasında kollara ve sırta çıkan sinirler üzerinde hareket ederek bu bölgelerde duyu ve hareket sağlar. Nöroşirurjide boyun fıtığı, omurlar arasındaki disk dokusunun jelatinimsi iç kısmının daha güçlü bağ dokusunun dışını yırtıp omuriliğe ve sinirlere baskı yapmasıyla oluşur.

Nöroşirurjide Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Hem kadınlarda hem de erkelerde özellikle yaş faktörüne bağlı olarak ortaya çıkan boyun fıtığı, özellikle 30-50 yaş arasında yaygın olarak görülen bir nöroşirurji hastalığıdır. Boyun fıtığı uzuvlarda ortaya çıkan ağrı ve kasılmalar ile kendisini belli eder. Bunun yanında farklı belirtiler de boyun fıtığının habercisi olabilir. Boyun fıtığı tanısında genel anlamda karşımıza çıkan belirtile şu şekildedir:

· Boyun ve sır bölgesinde kasılma ve ağrı hissiyatı,

· Kol ve omuzlarda ağrı,

· Kol ve omuz bölgesinde uyuşma ve karıncalanma hissiyatı,

· Kol bölgesinde güç kaybı yalanması,

· Reflekslerde kontrol kaybı,

· Kol bölgesinde kilo kaybı ve incelme durumu,

Söz konusu belirtiler boyun fıtığının habercisi olabilir. Nöroşirurjide boyun fıtığı tanısı kadınlarda erkeklere göre daha fazla ortaya çıkan bir durumdur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Boyun fıtığı nedir?

Servikal Disk Hernisi olarak da adlandırılan boyun fıtığı, beyin ve sinir cerrahisinde incelenen hastalıklardan birisidir.

Boyun fıtığının belirtileri nelerdir?

Kol ve omuzlarda ağrı, kol ve omuz bölgesinde uyuşma ve karıncalanma hissiyatı gibi durumlardan boyun fıtığının belirtileri arasında yer alır.

Boyun fıtığında etkili olan faktörler nelerdir?

Masa başında çalışma, hareketsiz kalma, yanlış bir hareket yapma ve spor yapamam gibi denelere bağlı olarak çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan nöroşirurjide boyun fıtığı tanısı bir travma türüdür.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.