Beyin Pili Ameliyatı Sonrası

Beyin Pili Ameliyatı Sonrası

Nöroşirurji hastalıklarının tedavisinde karşımız acıkan beyin pili ameliyatı tedavisi, hastalık derecelerinin ve süreçlerin merkeze alındığı bir tedavi yöntemidir. Beyin pili ameliyatı sonrası birçok nöroşirurji hastalığı etkisini kaybeder.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda beyin pili ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Beyin Pili Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Parkinson ve epilepsi gibi birçok nöroşirurji hastalığının başlangıç evresinde ilaç tedavisi uygulanır. Hastalık süreçlerinin ilerlemesi ve etkisini arttırmasıyla beraber ilaç tedavisi yerini cerrahi müdahaleye bırakabilir. Bu cerrahi işlemler arasında en etkili yöntemlerden birisi de beyin pili tedavisidir. Beyin pili tedavisinde hastanın deri altına yerleştirilen pillerin verdiği enerji, sayesinde iyileşme gözlemlenir. Bununla birlikte ameliyat sonrası da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Beyin pili ameliyatı sonrası hasta yaklaşık olarak 1-2 gün hastanede gözlem altında tutulur. Bu süreç ameliyat sonrası iyileşme durumuna göre uzayabilir. Taburcu edilen hastanın ameliyat edilen bölgeyi temiz tutması ve pansumanlarına dikkat etmesi önemli detaylar arasındadır. Yara olan bölge iyileşene ve ameliyat dilişleri alınana kadar bölgeye su değdirilmemelidir.

Beyin Pili Ameliyatı Sonrası Tedavi Süreci

Ameliyatla elektrot yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra hekim tarafından beyin pilli ayarlanır. Söz konusu ayarlama işlem sırasında ayarlanabileceği gibi daha sonra da gerçekleşebilir. Daha sonra gerçekleşen betin pili ayarlamaları için hastane tekrar hastaneye gelmelidir. Beyin pili ayarlamasının yanında önemli olan bir diğer konu ise ilaç tedavisidir.

Beyin pili ameliyatı sonrasında hastalar takviye ilaçlarını ve kontrol randevularını aksatmamalıdır. Bir beyin pili yaklaşık olarak 2-3 sene kadar etkisini sürdürür. Beyin pili değişimi için süreç yaklaştıkça kontroller sağlanmalıdır. Bununla birlikte hastanın ve hekimin tercihine göre şarj edilebilir beyin pilleri de kullanılabilir.

Beyin Pili Ameliyatının Etkileri

Nöroşirurji hastalıklarında karşımıza çıkan titreme, hareket kontrolü kaybı, kasılma ve kriz gibi birçok sorun beyin pili ameliyatı sonrası çözüme kavuşur. Beyin pilinin yanında kullanılan ilaçlar da söz konusu semptomların etkisini yitirmesine yardımcı olur. Beyin pili ameliyatı hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Hata ameliyat sonrası kısa sürede normal yaşamına dönebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin pili tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

Hastalık süreçlerinin ilerlemesi ve etkisini arttırmasıyla beraber ilaç tedavisi yerini cerrahi müdahaleye bırakabilir. Bu cerrahi işlemler arasında en etkili yöntemlerden birisi de beyin pili tedavisidir.

Beyin pili tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır?

Nöroşirurji hastalıklarının tedavisinde karşımız acıkan beyin pili ameliyatı tedavisi, hastalık derecelerinin ve süreçlerin merkeze alındığı bir tedavi yöntemidir. Parkinson ve epilepsi gibi birçok hastalıkta beyin pili tedavisi karşımıza çıkar.

Beyin pili ameliyatından sonra hasta ne kadar sürede taburcu olur?

Beyin pili ameliyatı sonrası hasta yaklaşık olarak 1-2 gün hastanede gözlem altında tutulur. Bu süreç ameliyat sonrası iyileşme durumuna göre uzayabilir.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.