Bel ve Boyun Ağrısı

Nöroşirurjide Bel ve Boyun Ağrısı

Bel ve boyun bölgesinde ortaya çıkan ağrılar tolumda en sık karşılaşılan nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır. Bel ve boyun ağrısı sorunlarının birçok farklı nedeni olabilir. Bu sorunlar genellikle cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan çözüme kavuşur. Nöroşirurjide bel ve boyun ağrısı sorunları söz konusu olduğunda omuriliğin anatomik yapısı ve incelenmesi oldukça önemli bir detaydır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda nöroşirurjide bel ve boyun ağrısı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Boyun ağrısı nedir?

Boyun bölgesi, baş ve vücut arasındaki bağlantıyı sağlar. Bununla birlikte boyun bölgesi önemli dengeleme işlevlerine sahiptir. Boyun, baş ile gövde arasındaki büyük kan damarlarını, omuriliği ve kollardaki sinirleri korur. Omurganın en esnek kısmıdır ve daha fazla travma riski altındadır. Boyun ağrısı her yaştan insanda görülebilen çok yaygın bir sağlık sorunudur.

Her üç kişiden biri hayatında en az bir kez boyun ağrısı yaşar. Günümüzde boyun ağrısı, özellikle ofis çalışanları ve yoğun bilgisayar kullanıcıları arasında oldukça yaygındır. Boyun ağrısı sıklığı yaşla birlikte artar. Günlük hayatın stresi boyun ağrısını arttıran bir faktördür. Nöroşirurjide bel ve boyun ağrısı sorunları fiziksel muayene ve gerekli testler sonrasında kararlaştırılan fizik tedavi yöntemleri ile çözüme kavuşur.

Bel ve Boyun Ağrısı Neden Olur?

Birçok farklı hastalık ve hastanın sağlık geçmişi nöroşirurjide bel ve boyun ağrısı sorunlarına neden olabilir. Söz konusu hastalıklar genel anlamda şu şekildedir:

· Kas Spazmları,

· Eklem Kireçlenmeleri (Dejenerasyonu),

· Kemik Erimesi,

· Fıtıklar ve romatizmal Hastalıklar

Söz konusu hastalıklar cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan fizik tedavi, egzersiz ve spor, enjeksiyon tedavisi gibi yöntemlerle çözüme kavuşur.

Nöroşirurjide Bel ve Boyun Ağrısı Hangi Sorunlara Yol Açar?

Bel ve boyun ağrılarının belirtileri arasında da sayılabilecek bel ve boyun ağrısı sonuçları şu şekildedir:

• Kollarda ağrı hissedilmesi,

• Uyuşukluk hissi,

• Güç ve his kaybı yaşanması

• Sırt ağrısı ve omuz ağrısı

• El ve kollarda uyuşma yaşanması

• Baş dönmesi

• Dengesizlik hissi

• Baş ağrısı

Bu maddelerin yanında nadir olarak baş dönmesi ve görme kaybı gibi sorunlar da karşımıza çıkabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bel ve boyun ağrısı neden olur?

Kas Spazmları, eklem kireçlenmeleri ve romatizma odaklı hastalıklar bel ve boyun ağrısına yol açar.

Bel ve boyun ağrısı nasıl tedavi edilir?

Cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan fizik tedavi, egzersiz ve spor, enjeksiyon tedavisi gibi yöntemlerle çözüme kavuşur.

Bel ve boyun ağrısı hangi sorunlara yol açar?

Uyuşukluk hissi, güç ve his kaybı yaşanması, sırt ağrısı ve omuz ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkar.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.