Beyin Pili Ameliyatı Nedir?

Beyne Pil Takma Ameliyatı Nedir?

Nöroşirurji hastalıklarının tedavi yöntemleri söz konusu olduğunda karşımız acıkan en etkili cerrahi yöntemlerden birisi beyne pil takma ameliyatı işlemidir. Beyin pili tedavisi Parkinson ve Epilepsi başta olmak üzere birçok rahatsızlığının tedavi süreci için olumlu gelişmeler sağlamıştır.

Avicenna hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda beyne pil takma ameliyatı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Beyin Pili Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Bireyler, beyin hareketini kontrol etmede yer alan bazı özelleşmiş hücrelerin alanlarının toplanması ve bu kontrolü sağlamaktan sorumlu nörotransmitter adı verilen maddelerin yetersiz üretimi nedeniyle hareket kabiliyetini ve kontrolü kaybedebilir. Bu yaralanmalara neden olan nörolojik bozuklukların tedavisinde kullanılan en önemli cerrahi işlem beyin pilidir.

Beyin pilleri, modüle edilebilen ve kontrol edilebilen cerrahi bir yaklaşımdır ve özellikle esansiyel tremor (istemli hareket sırasında kontrolsüz sallama), Parkinson hastalığı olan hastalarda etkilidir. Beyne pil takma ameliyatının gerekli olduğu diğer durumlar ise şu şekildedir:

· Genetik temelli titreme hastalığı,

· Kasılma hastalığı (belirli uzuvlarda karşımıza çıkar),

· Tike sahip olunan durumlar,

· Obsesif kompulsif bozukluk,

· Kronik ağrı durumları,

· Depresyon ve diğer benzer ruhsal hastalıklar,

Beyin pili hem fiziksel hem de ruhsal birçok hastalığın tedavi sürecinde karşımıza çıkar.

Parkinson Tedavisinde Beyne Pil Takma Ameliyatı

Birçok nöroşirurji hastalığında tedavi yöntemi olarak karşımız acıkan beyne pil takma ameliyatı Parkinson hastalığının tedavisinde de kullanılan etkili bir yöntemdir. Parkinson hastalarına beyin pili uygulamasında; beyin pili hastanın göğüs boşluğunda deri altına yerleştirilir. İşlem ağrı ve acı duyulmaması adına genel anestezi ile uygulanır. İşlem sonrasında Parkinson hastalığının yol açtığı belirti ve sorunlar son bulur. Hasta kısa süre içerisinde normal yaşamına döner.

Epilepsi Tedavisinde Beyne Pil Takma Ameliyatı

Beyin pili ile tedavisi sağlanan bir diğer nöroşirurji hastalığı ise halk arasında Sara hastalığı olarak bilinene Epilepsi rahatsızlığıdır. Özellikle kriz anlarında hastalara oldukça sorunda olumsuz durumlar yaşatan Epilepsi beyin pili tedavisi ile çözüme kavuşur. Beyin pili ameliyatı sonrası hastalığın yol açtığı kriz ve birçok olumsuz sorunun önüne geçilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyne pil takma işlemi hangi hastalıklarda etkilidir?

Beyin pilleri, modüle edilebilen ve kontrol edilebilen cerrahi bir yaklaşımdır ve özellikle esansiyel tremor (istemli hareket sırasında kontrolsüz sallama), Parkinson hastalığı olan hastalarda etkilidir.

Beyin pili ile Parkinson tedavisi nedir?

Parkinson hastalarına beyin pili uygulamasında; beyin pili hastanın göğüs boşluğunda deri altına yerleştirilir.

Beyin pili ile Epilepsi tedavisi nedir?

Özellikle kriz anlarında hastalara oldukça sorunda olumsuz durumlar yaşatan Epilepsi rahatsızlığı da beyin pili tedavisi ile çözüme kavuşur.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.