Beyne Pil Takma Ameliyatı Nedir?

Beyin Pili Ameliyatı Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Nöroşirurji hastalıklarının tedavi yöntemleri söz konusu olduğunda karşımız acıkan en etkili cerrahi yöntemlerden birisi beyne pil takma ameliyatı işlemidir. Beyin pili tedavisi Parkinson ve Epilepsi başta olmak üzere birçok rahatsızlığının tedavi süreci için olumlu gelişmeler sağlamıştır.

Avicenna hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda beyne pil takma ameliyatı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Beyin Pili Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Bireyler, beyin hareketini kontrol etmede yer alan bazı özelleşmiş hücrelerin alanlarının toplanması ve bu kontrolü sağlamaktan sorumlu nörotransmitter adı verilen maddelerin yetersiz üretimi nedeniyle hareket kabiliyetini ve kontrolü kaybedebilir. Bu yaralanmalara neden olan nörolojik bozuklukların tedavisinde kullanılan en önemli cerrahi işlem beyin pilidir.

Beyin pilleri, modüle edilebilen ve kontrol edilebilen cerrahi bir yaklaşımdır ve özellikle esansiyel tremor (istemli hareket sırasında kontrolsüz sallama), Parkinson hastalığı olan hastalarda etkilidir. Beyne pil takma ameliyatının gerekli olduğu diğer durumlar ise şu şekildedir:

· Genetik temelli titreme hastalığı,

· Kasılma hastalığı (belirli uzuvlarda karşımıza çıkar),

· Tike sahip olunan durumlar,

· Obsesif kompulsif bozukluk,

· Kronik ağrı durumları,

· Depresyon ve diğer benzer ruhsal hastalıklar,

Beyin pili hem fiziksel hem de ruhsal birçok hastalığın tedavi sürecinde karşımıza çıkar.

Parkinson Tedavisinde Beyne Pil Takma Ameliyatı

Birçok nöroşirurji hastalığında tedavi yöntemi olarak karşımız acıkan beyne pil takma ameliyatı Parkinson hastalığının tedavisinde de kullanılan etkili bir yöntemdir. Parkinson hastalarına beyin pili uygulamasında; beyin pili hastanın göğüs boşluğunda deri altına yerleştirilir. İşlem ağrı ve acı duyulmaması adına genel anestezi ile uygulanır. İşlem sonrasında Parkinson hastalığının yol açtığı belirti ve sorunlar son bulur. Hasta kısa süre içerisinde normal yaşamına döner.

Epilepsi Tedavisinde Beyne Pil Takma Ameliyatı

Beyin pili ile tedavisi sağlanan bir diğer nöroşirurji hastalığı ise halk arasında Sara hastalığı olarak bilinene Epilepsi rahatsızlığıdır. Özellikle kriz anlarında hastalara oldukça sorunda olumsuz durumlar yaşatan Epilepsi beyin pili tedavisi ile çözüme kavuşur. Beyin pili ameliyatı sonrası hastalığın yol açtığı kriz ve birçok olumsuz sorunun önüne geçilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyne pil takma işlemi hangi hastalıklarda etkilidir?

Beyin pilleri, modüle edilebilen ve kontrol edilebilen cerrahi bir yaklaşımdır ve özellikle esansiyel tremor (istemli hareket sırasında kontrolsüz sallama), Parkinson hastalığı olan hastalarda etkilidir.

Beyin pili ile Parkinson tedavisi nedir?

Parkinson hastalarına beyin pili uygulamasında; beyin pili hastanın göğüs boşluğunda deri altına yerleştirilir.

Beyin pili ile Epilepsi tedavisi nedir?

Özellikle kriz anlarında hastalara oldukça sorunda olumsuz durumlar yaşatan Epilepsi rahatsızlığı da beyin pili tedavisi ile çözüme kavuşur.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣