Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi: Nedir & Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlı tomografik anjiyografi işlem odası

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Klasik bilgisayarlı tomografi ile damar içi görüntüleme anjiyografiyi birleştirerek, damarlar ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılmasını sağlayan bu yönteme bilgisayarlı tomografik anjiyografi denir. Peki daha detaylı bahsetmek gerekirse bilgisayarlı tomografik anjiyografi nedir? Bilgisayarlı tomografik koroner anjiyografi nasıl yapılır? Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi Nedir?

Damarlarda meydana gelen tıkanıklık, daralma, anevrizma, pulmoner emboli, derin ven trombozu ile diğer damar hastalıklarının tanısında kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Damarlardaki daralma ve tıkanıklık, MR ve ultrasonografi ile karşılaştırıldığında daha detaylı ve net bir görüntüleme fırsatı sağlar. Damarlar ile ilgili kesin bilgiye ulaşması ve daha hızlı ve kısa sürmesinden dolayı daha az rahatsızlık vermesi avantajlarından sadece birkaçıdır. Bilgisayarlı tomografik anjiyo esnasında vücuttan kesitsel olarak görüntüler alınır ve organlar ve dokular kesitler halinde bulunur. Belli aralıklar ile kesildiği için, bölgenin tam değerlendirilmesi konusunda birçok miktarda kesit elde edilmiş olur.

Görüntülerde küçük görünen damarlar, bilgisayar sistemiyle birleştirilerek üç boyutlu görüntülerin oluşmasını sağlar. Yalnızca atardamarlar görüntülenecek ise, toplardamardan kontrast madde verilir ve damarlardaki akış takip edilir. Bu şekilde kesitler birleştirilir. Böylelikle damarlar veya başka dokuları içeren üç boyutlu anjiyografiyi ortaya çıkarırlar. Eğer inceleme toplardamar için yapılacak ise, bilgisayarlı anjiyografi venografi olarak tanımlanır. Bt anjiyo da verilen ilaç herhangi bir toplardamardan verilirse, kontrast madde atardamar sistemine karışır ve bt anjiyografi elde edilir. Klasik atardamar anjiyografi çekilirken atardamara kateter yerleştirilir. Bt anjiyografi ise, kateter yerleştirilmesine gerek kalmadan da yapılabilir.

Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Hasta cihazın içerisindeki ilerleyen masaya yatırılır. Kontrast madde kol toplardamarına enjekte edilir ve kolda geçici yanma ve ağrı ya da bulantı meydana gelebilir. İnceleme esnasında hastanın hareket etmemesi ve 10 – 25 saniye kadar nefesini tutması gerekir. Hasta cihazın içerisine girdikten sonra, inceleme yapılacak bölgeden kesitsel görüntüler alınır. Bu kesitler bilgisayar aracılığıyla üç boyutlu görüntülere dönüştürülür. Yapılan incelemelerin süresi ise 20 – 60 dakika arasında değişmektedir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi Hazırlığı

Bilgisayarlı anjiyo öncesinde hastaların en az 4 – 5 saatlik bir süreyle aç olmaları gerekmektedir. Hastalar düzenli olarak kullandıkları ilaçları, doktorun kontrolü ile almaya devam edebilirler. İşlem öncesinde metal içerikli takı ve kıyafetler çıkarılmalıdır. Kişilerin kalp, böbrek ve guatr gibi sorunları varsa bu durumu doktoruna bildirmeleri gerekmektedir. Hamile olanlar veya hamile olduğundan şüphe duyanlar da doktoruna bu durumu bildirmeliler.

Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi Hangi Hastalara Uygulanamaz?

 • Kontrast maddeye karşı alerjisi olanlar
 • Şeker hastalığı olanlar
 • Böbreklerinde problem olanlar
 • Hamile veya hamilelik şüphesi olanlar
 • Aşırı derecede kilolu olanlar
 • Genel sağlık durumu kötü olanlar
 • Vücut fonksiyonları bozuk olanlara tomografik anjiyo uygulanmaz.

Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi Riskleri

 • İnceleme esnasında röntgen ışınları kullanıldığı için, radyasyon riski vardır.
 • Kontrast madde kullanıldığı için, alerjik reaksiyon gösterebilir. Kişilerin önceden iyot içeriği olan maddelere veya bu tür kontrast maddelere karşı alerjisi bulunuyorsa, bt anjiyonun yapılmaması gerekir.
 • Kontrast madde böbreklerden atıldığı için, kişilerin böbrek rahatsızlığı varsa bu uygulama problem yaratabilir.
 • Tüm bu bilgilerin ışığında kişilerin önceden bilgilendirme yapması şarttır. Hastaya yapılan kan tahlillerinin ardından uygulamanın yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi Sonrası ve Yan Etkileri

Bilgisayarlı tomografik anjiyo işleminin ardından hastalar normal günlük hayatlarına kısa sürede geri dönerler. Ancak enjekte edilen kontrast maddenin dışarı atılması için bol bol su tüketmeleri gerekmektedir. Uygulamanın yan etkisi enjekte edilen kontrast maddeden dolayı alerjik reaksiyon oluşmasıdır. Erken aşamada meydana gelen bu sorun, kızarıklık, nefes alma zorluğu ve yutma güçlüğü gibi belirtilerle kendini gösterir. Ancak kontrast maddenin enjekte edildiği bölgede ağrı, şişlik ve kızarıklık görülebilir. Aynı zamanda böbrek fonksiyonlarında problem olan kişilerde rahatsızlık yaşayabilirler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tomografik anjiyo nedir?

Kalbin anatomik bozukluklarının değerlendirilmesi ve birçok kalp hastalığının tedavisine yardımcı olması için kullanılan bir görüntüleme tekniğidir.

Bilgisayarlı koroner anjiyo hangi konuda yetersiz kalabilir?

Aşırı derecede kilolu hastalar cihazın içerisine sığmadığı için, bu gibi durumlarda inceleme yapılamaz. Kontrast madde böbrekleri etkilediği için, böbrek hastalıkları olan kişiler için bu görüntüleme tekniği uygun olmayabilir. Kalp yeterince kan pompalayamazsa ya da hastanın damarlarındaki kan akımı yetersiz olursa, yapılan incelemeler güvenli sonuç vermeyebilir.

Bilgisayarlı koroner anjiyografi fiyatı nedir?

Bilgisayarlı anjiyo fiyatı yapılan işleme, hastanın durumuna, hastanenin konumuna, doktora ve hastaneye göre değişiklik göstermektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣