Koroner Bt Anjiyografi Ameliyat Sonrası Komplikasyonlar anjiyo sonucu inceleyen doktor

Koroner Bt Anjiyografi Ameliyat Sonrası Komplikasyonlar Nelerdir?

Koroner bt anjiyografi sonrası komplikasyonlar, ameliyat sonrası oluşabilecek riskleri kapsamaktadır. Bt anjiyo sonrası her zaman meydana gelmemekle beraber, olabilecek komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Dilerseniz, tüm detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Koroner Bt Anjiyografi Nedir?

Koroner bt anjiyografi ameliyatı, kalbi besleyen kan damarlarındaki tıkanıklıkları ve daralmaları görüntülemeye yarayan testtir. Üç boyutlu görüntüleme sağlayan test, koldan anjiyo ve kasık olarak iki farklı bölgeden yapılabilmektedir. Kol veya kasıktan girilerek iyotlu kontrast boya enjekte edilerek ,kan damarlarından görüntüleme sağlanmaktadır.  Koroner bt anjiyografi işleminde, kanın damarlardan kalbinize nasıl ulaştığını tespit etmek için önemlidir. Kalbe ulaşırken yaşanan anormallikler görülebildiği gibi tıkanmalar, pıhtılaşmalar ve kalsiyum birikmesi gibi sorunlar da teşhis edilebiliyor.

Başta kalp olmak üzere odaklanılan bölgede veya tüm kan damarlarının görüntüleri X-ışını kullanılarak çekebilmektedir. Vücudunuzun kesit görüntüleri alınarak bilgisayar ortamında birleştirilir ve birçok açıdan çekilden fotoğraflar elde edilir. Bu sayede kesi ve ağrı olmadan vücutta sebebi belli olmayan semptomların nedeni tespit edilebiliyor. Kalp ve göğüs bölgesindeki ağrıların altındaki nedenler veya olası kardiyovasküler sorunların erken teşhisi için koroner ct anjiyo işlemi oldukça avantajlıdır. Koroner bt anjiyografi bazı riskli durumların varlığında yapılabilmektedir. Bir sonraki başlığımızda hangi durumlarda bt koroner anjiyo işlemi yapıldığını inceleyebilirsiniz.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bt Koroner Anjiyografi Neden Yapılır?

Kalp ve göğüs bölgesinde sebebi bilinmeyen ağrılar veya kardiyovasküler hastalık geçmişiniz bulunuyorsa, kesin tanı için bt anjiyografi uygulanabilir. Bazı durumlarda aile geçmişinde kalp hastalıklarına yatkınlık olması, kişide kalp hastalığı gelişmesi konusunda risk oluşturmaktadır. Bu durumlar anormal test sonuçları ile birleştiğinde bt anjiyografi uygulaması yapılması için yeterli olmaktadır. Koroner bt anjiyografi yapılması nedenleri arasında;

 • Ekokardiyografi sonucunda anormallik
 • Anormal koroner arter yapısı varlığı
 • Aile geçmişinde kalp hastalığı hikayesi olması
 • Koroner arter hastalığı geliştirme riski
 • Koroner arter hastalığı semptomları görülmesi
 • Koroner arter bypass ameliyatı geçirilmesi durumu
 • Kalp ve göğüs bölgesinde nedeni bilinmeyen ağrı

Yukarıda bahsettiğimiz durumların varlığıyla doktora muayene olduğunuzda, kontrol amaçlı koroner bt anjiyografi uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra doktorunuz kalbinizle ilgili tüm sağlık durumlarının kontrolünü sağlamak amacıyla da ct anjiyografi işleminin yapılmasını uygun görebilir. İşlem olası kalp hastalıklarını tespit ederken, kalp sağlığı yerinde olan kişilerde kötü bir etki bırakmayacaktır.

Koroner Bt Anjiyografi Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi koroner bt anjiyografi sonrası da gelişebilecek komplikasyonlar bulunmaktadır. Önemli bir tanı uygulaması olmakla beraber, anjiyo ameliyatı sonrası vücutta bazı semptomlar görülebilir. Bt anjiyo uygulaması iki farklı bölgeden yapıldığı için bu bölgelerde bazı şikayetlere rastlanabilir. Bunlar arasında;

Kasıktan Anjiyo Sonrası Komplikasyonlar;

 • Kasıktan anjiyo uygulaması sonrası kasık bölgesindeki damarlarda ağrı
 • Damar boyunca şişlik
 • Kanül girişinde morarma
 • Enfeksiyon
 • Nabız düşüklüğü
 • Tansiyon düşüklüğü
 • Soğuk terleme
 • Deri altında kontrast madde birikmesi
 • Atardamar spazmı
 • Bt anjiyo radyasyon riski

El Bileğinden Anjiyo Sonrası Komplikasyonlar;

 • El bileğindeki damarların ince olması durumunda zedelenme
 • IV kanülden sızan kontrast madde nedeniyle deri altında renk değişimi
 • Anjiyo sonrası böbrek yetmezliği
 • Bt anjiyo radyasyon riski
 • Alerjik reaksiyon
 • El bileğinde şişlik

Koroner bt anjiyografi sonrası oluşabilecek komplikasyonlar arasında yer almaktadır. Bahsedilen durumlar her zaman görülmekle beraber hassas ciltler veya işlem hatası nedeniyle oluşabilmektedir. Bt anjiyo sonrası iyileşme süreci içerisinde bir süre gözetim altında tutacağınız için sağlık ekipleri tarafından oluşan komplikasyonların takibi sağlanacaktır. Ancak koroner bt anjiyografi yan etkileri hakkında bilgi sahibi olarak, olası durumlarda doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilmektedir

Sonuç

Koroner bt anjiyografi sonrası komplikasyonlar, her operasyonda görülebilecek durumları içermektedir. Sanal anjiyo işleminin güvenli bir işlem olması, uygulama sonrası az semptom görünmesini sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda gelişebilen riskler, cilt yüzeyinde veya damarlarda sorunlara neden olabilmektedir. Bahsedilen risklerin koroner bt anjiyografi avantajları, bahsedilen yan etkilere göre çok daha fazladır. Kalp ve damar hastalıklarının teşhisi ,sebebi bilinmeyen semptomların tespiti için öncelikle bir uzmanla görüşmeniz önerilmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji bölümü uzman doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi öncesi beslenme nasıl olmalıdır?

Koroner bt anjiyografi öncesi beslenme, operasyondan en az 4 saat öncesine kadar kesilmelidir. operasyona kadar katı yiyecek yenmemeli ve sadece berrak sıvılar tüketilmelidir. Su, hoşaf gibi sıvılar operasyon öncesi son bir saat kesilmeli ve operasyona hazırlık başlanmalıdır.

Koroner bt anjiyografi neden yapılır?

Koroner bt anjiyografi, kalp ve damar hastalıklarının tespitinde kullanılan ağrısız bir işlemdir. Damarlarda daralma, kalsiyum birikmesi, plak oluşumu ve kan pıhtılaşması gibi sorunların teşhisi ve sebebi bilinmeyen ağrıların tanısında kullanılmaktadır.

Koroner bt anjiyografi nedir?

Koroner anjiyo bt uygulaması, kardiyovasküler hastalıkların teşhisinde ve damarlardaki anormalliklerin görüntülemesi x-ışını kullanılarak yapılan testtir. Uygulama sayesinde koroner arterlerin üç boyutlu görüntülemesi, bilgisayar ortamına aktarılarak sağlanmaktadır.

Bebeklerde bt anjiyo yapılır mı?

Evet, bebeklerde ve çocuklarda bt anjiyo uygulaması yapılabilmektedir. Doğuştan kalp bozuklukları ve damar anormalliklerinin tespitinde koroner bt anjiyografi kalp görüntülemesi için kullanılır.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.