Kardiyak BT: Nedir & Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Kardiyak bt işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Arterlerdeki tıkanıklıkları veya daralmaları belirlemek, kalbin pompalama işlevi ile ilgili problemleri saptamak için kalbi ve etrafındaki kan damarlarını değerlendiren işleme kardiyak bt denir. Ağrısız bir işlem olan kardiyak bt anjiyografi sırasında kontrast madde kullanılır. Kontrast madde sayesinde pek çok farklı kalp rahatsızlıkları teşhis edilir ve kalbin kan akışı takip edilir. Peki kardiyak bt anjio nedir? Kardiyak bt nasıl çekilir? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız yazımızı inceleyebilirsiniz?

Kardiyak BT Nedir?

Kardiyak bt, koroner arterlere odaklanmak adına özel x-ışınları kullanan bir testtir. Bt kardiyak anjiyo sayesinde doktorunuz kalp damarlarında herhangi bir tıkanıklık olup olmadığına bakacaktır. İşlemin bir parçası olarak, kalpteki damarların görüntülenmesi için koldaki bir damara iyot bazlı kontrast madde enjekte edilir. Hamile olanlar veya hamile olma ihtimali olanlar, böbrek fonksiyonu zayıf olanlar ve kontrast maddeye karşı alerjisi olanlar bu testi yaptırmadan önce mutlaka doktoru ile görüşmelidir.

Kardiyak BT Hazırlığı Nasıl Yapılır?

 • Kardiyak bt çekimi öncesinde düzenli olarak kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü işlemden önce ya da sonra bazılarını bırakmanız gerekebilir.
 • Şeker hastasıysanız ve bunun için bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzun önerdiği şekilde bu ilacı kullanmalısınız.
 • Göğüs bölgesine losyon, yağ veya toz gibi ürünleri sürmeyin.
 • İlaçlar dışında işlemden 1 saat önce herhangi bir şey yemeyin.
 • Kalp atış hızınız ve kan basıncınız kontrol edilir. Eğer kalp atış hızınız yüksekse, kalp atış hızını yavaşlatmak adına oral ilaçlar verilir. Çünkü net görüntüler elde edilebilmesi için kalp atış hızının yavaş olması gerekmektedir.
 • Evrakları doldurduktan sonra, hasta önlüğü giydirilir ve bir kateter yerleştirilir.
 • Kalp atış hızı düşürücü ilaç alındıktan 45 dakika sonra, kalp atış hızı ve kan basıncı yeniden kontrol edilir. Kalp atış hızınız yeterince yavaş değilse, kateter aracılığıyla daha fazla ilaç almanız gerekebilir. Kalp atış hızınız hedefe ulaştığı zaman, ct tarayıcısına götürüleceksiniz.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Kardiyak BT Sırasında Neler Olur?

 • Kardiyak bt anjiyo için tarama masasına düz bir şekilde yatmanız gerekmektedir.
 • İşleme geçmeden önce tarama esnasında kalp atış hızının kontrolünün sağlanması için göğsünüze küçük elektrotlar konulur ve EKG’ye kablolar ile bağlanır.
 • Fotoğraf çekilirken hareket edemez ve nefes alamazsınız. Nefesinizi ortalama 10 saniye tutmanız istenir.
 • İşlemden önce koroner damarların daha büyük ve daha kolay görülebilmesi için bir takım ilaçlar verilir. Eğer bu ilaçları kullanamıyorsanız, doktorunuza işlemden önce bildirmelisiniz.
 • Damardan kateter aracılığıyla kontrast madde enjekte edilir. Kontrast madde sayesinde kalpteki atardamarlar daha iyi görülür. Bu madde enjekte edildiğinde genel olarak insanlar bir sıcaklık hisseder. Normal bir tepkidir ve işlem sonlandıktan birkaç dakika sonra geçer.
 • Tüm bu işlemlerin ardından kalbin görüntüleri çekilir.

Kardiyak BT’ye Ne Zaman İhtiyacınız Var?

 • Göğüs ağrısı ve koroner arter hastalığı şüphesi: Göğüs ağrısının koroner arterlerin tıkanması ya da daralmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını saptamak için kardiyak bt anjiyografi işlemi uygulanır.
 • Sonuçsuz stres testi: Stres testinden elde edilen bilgiler sağlık endişenizi yanıtlamıyorsa, koroner arter hastalığı ya da diğer kalp sorularını araştırmak adına yine bt kardiyak anjio işlemine başvurulur.
 • Diğer kalp hastalığı semptomlarının varlığı: Göğüs ağrısı, nefes darlığı, boyun, çene, sırt ya da kol ağrısı gibi diğer kalp hastalığı belirtileri yaşıyorsanız, durumunuzu öğrenmek için kardiyak bt işleminden yararlanabilirsiniz.

Kardiyak BT Faydaları

 • Kardiyak bt anjiyografi, belirtileri taşıyan ancak önceden koroner arter hastalığı öyküsü olmayan ya da stres testindeki bulguları net olmayan kişilere uygulanır.
 • Kalp kapakçığı, koroner arter hastalığı ve doğuştan anormallikler gibi sorunların teşhis edilmesine yardımcı olur. Ayrıca çeşitli yapısal müdahalelere uygunluğunu tespit etmek amacıyla da kullanılır.
 • Bir hastanın kardiyovasküler bozukluklarının tedavisi için kullanılır.
 • Kişinin zamanla kalp arterlerinin kabarması gibi kalp rahatsızlıkları geliştirme riskini değerlendirir.
 • Kalp odacıklarının boyutunu değerlendirmeye yardımcı olur.
 • Plak oluşumunu, plak tıkanıklıklarını ve kan damarındaki tıkanıklıkları tespit eder.
 • Yapısal müdahaleler için uygunluğu değerlendirir.
 • Kalp ameliyatı için uygunluğu değerlendirmesinin yanı sıra ameliyat sonrası kalbi de değerlendirir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kardiyak bt nedir? 

Kalp ve etrafındaki yapıların değerlendirilmesini sağlayan bilgisayarlı tomografi işlemidir.

Kardiyak bt anjiyografi neden çekilir?

Koroner arter hastalığı, kalp zarı hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, kalp kitleleri, kapak ve protez kapak hastalıkları gibi pek çok kalp hastalığının tedavisinde yol göstericidir.

Bt anjiyografi nasıl çekilir?

Hasta uyanıkken ve nefesini 10 – 12 saniye süreyle tutarken bu işlem yapılır. Kol veya ellerdeki toplardamarla iyotlu kontrast madde enjekte edilir ve bu sayede görüntüler elde edilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣