Bişektomi, Hollywood Yanağı Estetiği veya Yanak İmplantı

bişektomi hollywood yanağı yaptıran mutlu kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hollywood Yanağı, yanak estetiği olarak da bilinir ve yüz harlarının daha keskin bir görüntüye sahip olması için yapılmaktadır.  Yanaktan yağ alınarak gerçekleştirilir. Bişektomi olarak da bilinen bu yanak estetiği türü, çenenin ve elmacık kemiklerinin daha belirgin bir hal almasını sağlamaktadır.  Ayrıca yüz hatlarının öne çıktığı bir görünüm elde edilebilmektedir. Elmacık kemikleriyle çene arasındaki ters üçgeni andıran görüntüye gençlik üçgeni adı verilmektedir. İşte bu ters üçgen görüntüsünün elde edilebilmesi için bişektomi operasyonu yapılmaktadır. Hollywood yanağı operasyonuyla amaçlanan, bazı kaynaklarda altın oran olarak da geçen kusursuz keskinliğin elde edilmesidir. V şeklinde bir yüze sahip olmak isteyenlerin yoğun olarak tercih ettiği bir yöntemdir. Genellikle yüz hatları kareye ya da U harfine benzeyen insanlar tarafından yaptırılmaktadır. 1 santimetrelik bir kesiyle gerçekleştirilen bu operasyon, ortalama 30 dakika sürer ve yüzde herhangi bir iz bırakmaz.

Hollywood Yanağı Nedir?

Yanak implantı yaptırmayı düşünen insanlar ‘bişektomi ne demektir?’ sorusunu sıklıkla aratmaktadırlar. Bu bir tür yanak estetiği ameliyatıdır. Altın orana sahip bir yüze sahip olmak isteyenlerin yoğunlukla tercih ettiği yanak estetiği operasyonlarından birisidir. Bişektomi ameliyatı elmacık kemikleriyle çene arasında bir test üçgen elde edebilmek için yapılmaktadır. Halk arasında Hollywood yanağı olarak da bilinen bu teknik ile, yüzün mevcut yapısında var olan yanak dolgunluğu azaltılır. Böylece tombullaşmış olarak tanımlanabilen yanaklardan kurtulmak ve kişinin normalden daha genç bir görüntü elde edilmektedir. Ters üçgen görüntüsüne sahip bir yüz için uygulanan bu yöntemde, yanağın iç kısmından 1 santimetrelik bir kesi atılır. Daha sonra buradan yağ dokusu çıkartılır. Böylece, Hollywood yanağı denilen görüntü elde edilir. Yüz daha orantılı ve keskin bir hal alarak, genç ve güzel bir görüntüye sahip olunur.

Kimler Bişektomiye Uygundur?

Hollywood yüzü operasyonu, prensipte hemen hemen her yaştan ve cinsiyetten insana uygulanabilir. Ancak en az 25 yaşını doldurmuş olmak gerçekte uygun olandır. Çünkü insan yüzü 25 yaşına kadar çeşitli değişimler yaşar. Ancak 25 yaşından itibaren belirgin değişiklikler yaşanması ciddi oranda azalır ve yüz artık kendi hatlarını bulur. 25 yaşından itibaren herkes, Hollywood çenesi ve Hollywood yanak operasyonu yaptırabilir. Özellikle yanaklar kilolu görünenlerin seçtiği operasyon, yüzde keskin ve üçgen bir görüntü yaratmaktadır. Kadınlar kadar, bişektomi erkek hastalar için de uygun bir operasyondur. Her ne kadar erkeklerde yanak yağı dokusu kadınlara göre genellikle az olsa da, yüz hatlarından memnun olmayan ve yüzünde daha üçgen bir görünüm isteyen her erkek bişektomi yaptırabilir.

Bişektomi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bişektomi yaptırmak isteyenlerin öncesinde bir doktor muayenesinden geçmesi gerekir. Muayeneden sonra danışanlar, doktorlarına istedikleri soruyu sorabilirler. Böylece akıllarda hiçbir soru işareti kalmaması sağlanır. Aynı zamanda doktor hastasına, ameliyat esnasında nasıl bir yol izleyeceğini ve ameliyattan sonra nasıl bir görünüme sahip olunacağını da anlatır. Öte yandan doktor, hastasının düzenli olarak kullandığı ilaçları öğrenir. Ardından operasyona kadar hangisine devam edip edemeyeceğini söyler. Ameliyattan önce kişinin karnının aç olması gerekir. Daha sonra kişiye çeşitli kan tahlilleri yapılır. Kan tahlili sonuçlarının çıkmasının ardından hasta cerrahi Hollywood yanağı operasyonuna alınır.

Hollywood Yanağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Doğuştan, yaşlanmaya bağlı ya da kiloya bağlı yanak yapısından memnun olmayanlar, bişektomiyle Hollywood yanağı görüntüsüne sahip olabilmektedir. Öte yandan, iki yanak arasında orantısızlık olanlar da bu operasyonu sık tercih etmektedir. Hollywood yanak estetiği, yanakların iç kısmına atılan 1 santimetrelik bir kesiyle başlar. Daha sonra bu kesi içerisinden yağ dokusu çıkartılır. Bununla birlikte bişektomi öncesi sonrası dönemlerde dikkat emeniz gereken hususları doktorunuza sormanız gerekmektedir. Bu şekilde daha bilinçli olur ve süreç içinde nelerle karşılaşacağınızı az çok tahmin edebilirsiniz.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hollywood yanağı operasyonundan sonra hastaların hastanede kalmasına gerek yoktur. Sadece kısa bir dinlenmeden sonra hastanın taburcu edilmesi yeterli olmaktadır. Doktorunuz, operasyonun gidişatına göre kesinin enfekte olmaması için antibiyotik ilaç reçete edebilir. Doktorunuz aynı zamanda operasyondan sonra ağız bakımınızı nasıl yapmanız gerektiğini de detaylıca anlatacaktır. Devamlı dişlerin fırçalanması ve ağız gargarası yapmak, enfeksiyon oluşumunu önlemek adına faydalı olacaktır. Doktorunuz yanak estetiği sonrası size söyleyeceği süre boyunca yumuşak ya da sıvı gıdalar tüketmenizi isteyecektir. Bu süreçte mümkün olduğunca bir şeylerin çiğnenmemesi gerekmektedir. Bu yüzden sert gıdalardan uzak durmak faydalı olacaktır. Estetik ameliyattan sonra kesi bölgesi 1 haftaya kadar iyileşir. Ancak bölgedeki ödem 3 haftaya kadar devam eder. Bu yüzden doktorunuzun yönlendireceği şekilde soğuk kompresyonu yapmanız gerekir. İyileşme sürecini yavaşlatacak olan alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmanız iyi olacaktır. Bitki çaylarının tam olarak hangi etkiyi yapacağı kestirilemeyeceği için, iyileşme süresinde bitki çaylarından uzak durmak gerekmektedir.

Bişektominin Avantajları ve Dezavantajları

Bişektomi, diğer estetik operasyon türlerine göre çok daha avantajlı ve basit bir yöntemdir. Operasyon süresi çok kısadır ve hastanede yatmaya gerek yoktur. Lokal anestezi ile yapılır ve hasta, operasyondan sonra genel anestezi semptomları yaşamaz. Sporla ya da diyetle zayıflayamayan insanların yüz hatlarının üçgen bir görüntü almasını sağlayabilir. Herhangi bir dolgu ya da protez yerleştirilmediği için çok etkili bir operasyondur. Operasyondan sonra kilo alınsa bile, yanak içerisindeki yağ dokusu çıkarıldığı için Hollywood yanağı görüntüsü kalır. Öte yandan ameliyattan sonra hiçbir iz kalmaması da büyük bir avantajdır. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi, bişektomide de bir enfeksiyon riski bulunur. Çoğunlukla burun estetiği sonrası yanaklarda şişlik oluşmasına benzer şikayetler görülebilmektedir. Çok nadir olsa da, tecrübesiz bir hekim iki yanak arasındaki simetriyi sağlayamayabilir. Bu durum nadir bişektomi zararları arasında yer alabilir.

Yanak İmplantı ve Elmacık Kemiği İmplantı

Çoğunlukla Hollywood yanağı operasyonlarında aynı anda yapılması istenen işlemlerden biri de yanak implantı veya elmacık kemiği implantıdır. Bu işlemler dolgun ve kalkık yanak görüntüsü oluşturmak için elmacık kemiklerinin önüne protez madde yerleştirilmesini kapsamaktadır. Yanak implantları ile birlikte yüz bölgesinde istenen görüntü daha iyi elde edilebilmektedir. Eğer yüzünüzün çok dar olmasından şikayetçiyseniz yanak implantları elmacık kemiğinin kenarından daha fazla çıkıntı vermesi için dikey olarak yerleştirilebilirler. Bunun nasıl yapılacağına çoğunlukla doktorla birlikte karar verilir. Çene implantı ise, zayıf çene görüntüsünü gidererek çene bölgesinin daha da gelişmesini sağlar. Çene kemiğinin hemen üzerine yerleştirilen bir protez sayesinde çene ucu şekillenerek daha uzun, geniş veya dar hale getirilmektedir.

Yanak İmplantı Nasıl Yapılır?

Bu operasyon, günümüzde birçok kişinin tercih ettiği işlemler arasındadır. Yanak implantı, çoğunlukla yan alt göz kapakları ile üst dudak arası bölgenin tam gelişmemesi veya yetersiz gelişmesi ile ortaya çıkan sorunların giderilmesi için tercih edilmektedir. Operasyon sonrası kişilerde yorgun ve öfkeli yüz ifadesi giderilerek daha canlı ve genç bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır. Yanak implantı yaptıranlarda elmacık kemikleri daha belirgin hale getirilmektedir. Operasyon sırasında ağız içindeki diş etleri arasında bir kesi yapılmaktadır. İçerde yapılan kesi sayesinde ameliyat izi de oluşmaz. İhtiyaca göre implant, yatay veya dikey olarak yerleştirilir.

Sık Sorulan Sorular

Hollywood Yanağı estetiği ne kadar sürede iyileşir?

Bu operasyondan sonra iyileşme süreci kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak genellikle işlemden 15 gün sonra hastalarda iyileşme gözlemlenmektedir.

Yanak implantından sonra ödem ne zaman geçer?

Bu işlemlerden sonra iki veya üç hafta kadar ödem görülmesi normaldir. Tamamen iyileşme ise 3 ay sonra gerçekleşmektedir.

Yanak estetiği kalıcı mıdır?

Yanakların dış kısmında herhangi bir ameliyat izinin kalmadığıve fazla kilo alımı olmadığı sürece yapılan işlem kalıcıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bişektomi (Hollywood yanağı) nedir?

Bişektomi, elmacık kemikleri ile çene arasında daha ince bir görünüme sahip olmak için yanakların inceltilmesidir. Ters üçgen bir görünüme sahip olmayı sağlayan bişektomi ameliyatı yanak dolgunluğu alınarak yapılmıştır.

Bişektomi kaç yaşında yaptırılmalı?

Bişektomi, ergenlik döneminin geçmesi ve yüz hatlarının oturması ile beraber yaptırılabilir. Yüz Hatlarının oturması 25-26 yaşlarını bulmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣