Yüz Germe Ameliyatı

Yüz Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde cerrahi dışı yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda, yüz germe operasyonu yaptırmak elzem hale gelmiştir. 50’li yaşlara kadar dolgu ve botoks gibi ameliyatsız yüz germe yöntemleriyle sarkma ve kırışıklıkların önüne geçmek mümkün olsa da, 50’li yaşlardan sonra sarkmalar durdurulamaz hale gelebilmektedir. Böyle durumlarda yüz germe operasyonları yapılarak, çene çizgisi, boyun bölgesi ve kulak önü deri kırışıklıklarının ve sarkmalarının önüne geçmek mümkündür. Avicenna Ataşehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümü uzman hekimleri yüz germe ameliyatları hakkında bilgiler verdiler.

Yüz Germe Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Yüzü bir bütün olarak görmek ve estetik operasyonları bir bütüne etki edecek şekilde yapmak çok önemlidir. Bu yüzden yüz gerdirme ameliyatı yaparken, yüzün kas, yağ ve sinir dokusunun tümünü oluşturan smass yapısı asılır ve sarkmalar düzeltilebilir. Ciltte bollaşmayı oluşturan deriden de, belli oranda bir bölüm alınır. Operasyon esnasında alt ve üst göz kapaklarında meydana gelen sarkmalar da düzeltilir. Eğer hastanın boyun bölgesinde de sarkmalar meydana gelmişse, bu bölgedeki sarkmaların ve bollukların da düzetilmesi sağlanır. Fazla kilolu hastalarda boyun bölgesini tek başına germek (boyun germe operasyonu) yetmeyebilir ve boyundan yağ alınması gerekebilir.

Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz gençleştirme ameliyatı öncesinde, fazla kanamaya neden olabilecek Aspirin, E vitamini, bitki çayları ve sigara kullanımı bırakılmalıdır. Cilt germe operasyonu yaptıran insanların sigara içmesi, iyileşme süresini bir hayli uzatmaktadır. Sigara, operasyondan 3 hafta önce bırakılmalıdır. Yüz estetiği sonrasında saç boyatmak mümkün olmayacağından, eğer hasta zorunda kalmışsa operasyondan 1 hafta önce saçlarını boyatabilir. Hastalara operasyondan önce saçlarını kestirmemesi tavsiye edilir. Çünkü uzun saçlar, pansumanların gizlenmesi için faydalı olmaktadır.

Yüz Germe Estetiğinin Detayları

Yüz germe operasyonunda, kulağın üzerindeki saç derisinin başlangıç noktasından kesi atılmaya başlanır, kulak önünden aşağıya doğru devam eder ve kulak arkasına geçilir. Kulak arkasındaki saç derisi başlangıç noktasına kadar kesi atılmaya devam eder. Sarkmalara, kırışıklıklara ve bolluklara neden olan yüz derisi bu kesilerden gerdirilerek alınır. Kaslı dokuya özel dikişler atılır. Fazlalık deri cilt estetiği ile hastadan alınır. Böylece şakaklardaki, yanaklardaki ve çene çevresindeki cilt fazlalıklarından kurtulmuş olunur. Aynı zamanda ağız çevresinde oluşan gülüş çizgilerinin de bir miktar azaltılması mümkündür. Operasyona giren hastaya genel anestezi uygulanır. Yüz gerdirme ameliyatı esnasında göz kapağı estetiği ve boyun germe estetiği de yapılabilmektedir. Bu yüzden ameliyatların süreleri ortalama 5.30 saat sürer.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyondan bir gün sonra, kulağın arka bölümüne yerleştirilen dren hastadan alınmaktadır. Ameliyattan sonra, doktorunuzun önerdiği şekilde buz uygulaması yapmak, hem iyileşme sürecini hızlandıracaktır hem de ödem oluşumunu azaltacaktır. Hasta, ameliyattan 2 gün sonra taburcu edilmektedir. Hastaların taburcu olurken takmaları için güneş gözlüğü getirmeleri tavsiye edilir. Operasyondan 1 hafta sonra, yüzdeki ve göz kapaklarındaki dikişleri aldırmak için hastaneye gelmeniz gerekmektedir. Ameliyattan 10 gün sonra saçların içerisine gizlenen metal dikişler de alınır.

Yüz germe estetiği operasyonundan 2 gün sonra duş almak mümkündür. Yüzünüzün 1 hafta boyunca hissizleşmesi normaldir ve endişeye kapılmak yanlış olur. Ameliyattan 2 hafta sonra hafif makyaj yapmaya başlayabilirsiniz ancak, yüze baskı uygulamamaya dikkat edin. Yine iki hafta boyunca herhangi bir ağır fiziksel aktivitede bulunmamanız gerekmektedir. Operasyon sonrasındaki birkaç ay boyunca alkolden, buhar banyolarından ve saunadan uzak durmanız gerekmektedir. Güneşten koruyan kremler 6 ay boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır. Yüz çevresinde çıkan genel şişlikler ve morluklar, 3 haftaya kadar kendiliğinden geçer. Hastaların 2. haftadan itibaren işe geri dönebilmeleri mümkündür.

Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik orta yüz germe operasyonunda, endoskop adı verilen bir cihaz kullanılır. Kadınlar arasında giderek popülerleşen bu yöntemde, normal yüz germe operasyonlarına göre çok daha basit işlemler uygulanır. Bu yüzden hastaların iyileşme ve gündelik yaşama dönme süreleri kısalır. Ancak ileri seviyede yaşlanmaya bağlı sarkmalar ve kırışıklıklara karşı normal yüz gerdirmeye göre daha az başarı elde edilir. Orta yüz lifting işlemi, daha çok yüzün orta bölümünde yani, ağız, burun, göz kapağı ve yanak çevresindeki basit kırışıklıklar için tercih edilmektedir. Genç ve orta yaş grubundaki insanlar için daha uygun bir yöntemdir.

Operasyonda kullanılan endoskop, göz kapağının altından ya da ağız içerisinden atılan bir kesiyle içeri sokulur. Endoskopun ucunda 3 milimetrelik bir kamera bulunur. Kamera sayesinde yapılacak olan bütün işlemleri cildin alt tarafından yapmak mümkündür. Kameradan gelen görüntü bir ekrana yansıtılır ve doktor bu ekrandan aldığı görüntüler eşliğinde işlemi gerçekleştirir. Endoskopik yüz germe operasyonları ortalama 5 saat sürmektedir. Hastaların iyileşme ve gündelik yaşama dönme süreçleri daha hızlı ilerlemektedir.

Yüz Germe Cerrahisi Fiyatları

Yüz germe ameliyatı fiyatları hakkında merak ettiklerinizi sormak ve Avicenna Ataşehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünden randevu almak için 0 216 574 10 00 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir ya da 0 552 216 39 11 numaralı Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.